کد مطلب: 51046
 
افزایش ظرفیت تولید نفت ایران
 
ظرفیت تولید نفت ایران از میدان یادآوران به عنوان یکی از میادین مشترک نفتی با عراق با مشارکت شرکت ساینوپک چین به ۵۵ هزار بشکه در روز افزایش یافت.
تاریخ انتشار : شنبه ۳ مرداد ۱۳۹۴ ساعت ۱۶:۵۶
ظرفیت تولید نفت ایران از میدان یادآوران به عنوان یکی از میادین مشترک نفتی با عراق با مشارکت شرکت ساینوپک چین به ۵۵ هزار بشکه در روز افزایش یافت.
به گزارش خبرنگار مهر، ظرفیت تولید نفت ایران از میدان یادآوران به عنوان یکی از میادین مشترک نفتی با عراق با مشارکت شرکت پینی ساینوپک به ۵۵ هزار بشکه در روز افزایش یافت.

بر این اساس پس از ماه ها تاخیر شرکت چینی ساینوپک به عنوان پیمانکار طرح توسعه میدان مشترک نفتی یادآوران، تولید نفت از این حوزه مشترک با عراق تا سقف ۵۱ هزار بشکه در روز افزایش یافت.

هادی نظر پور درباره آخرین وضعیت طرح توسعه میدان مشترک نفتی یادآوران، گفت: هم اکنون پیشرفت طرح توسعه این میدان نفتی به ٩٦ درصد در فاز اول توسعه افزایش یافته است.

این مقام مسئول با اعلام اینکه با تحقق ١٠٠ درصدی اهداف طرح تولید زودهنگام، هم اکنون روزانه ٥٥ هزار بشکه نفت خام از این میدان برداشت می شود، تصریح کرد: ایران تاکنون ٤٠ میلیون بشکه نفت از این میدان مشترک برداشت کرده است.

سرپرست طرح توسعه میدان نفتی یادآوران افزود: طرح توسعه میدان نفتی یادآوران در سه فاز تعریف شد که برای رسیدن به برنامه‌های از پیش تعیین شده، علاوه بر اجرای فازهای اول و دوم، تولید زودهنگام از این میدان نیز در دستور کار قرار گرفت که از اردیبهشت ٩٣ تولید زودهنگام با ٢٠ هزار بشکه محقق شد.

وی افزود: براساس برنامه‌ریزی انجام شده، در فاز اول طرح توسعه میدان نفتی یادآوران تولید باید به سقف ٨٥ هزار بشکه در روز برسد، با این حال برای رسیدن به این میزان، تولید زودهنگام نیز در دستور کار قرار گرفت که هم اکنون روزانه ٥٥ هزار بشکه نفت خام تولید می شود.

به گفته نظرپور، در فاز دوم رسیدن به سقف تولید ١٨٠ هزار بشکه و فاز سوم رسیدن به سقف تولید ٣٠٠ هزار بشکه نفت در روز از میدان نفتی یادآوران برنامه‌ریزی شده است.

به گزارش مهر، پس از اخراج شرکت سی. ان. پی. سی چین از طرح توسعه میدان مشترک آزادگان جنوبی، شرکت ملی نفت ایران برای تمدید قرارداد شرکت ساینوپک چین از طرح توسعه میدان مشترک یادآوران شرط و شروط گذاشته است.

بر این اساس با به پایان رسیدن عملیات حفاری ۵۵ حلقه چاه مربوط به فاز اول طرح توسعه میدان یادآوران، عملا بخش عمده فعالیت‌های نفتی ساینوپک چین در طرح توسعه این میدان نفتی به پایان رسیده است.

عملیات حفاری این ۵۵ حلقه چاه تولیدی و توصیفی در حالی توسط پیمانکار چینی به پایان رسیده است که مطابق با برنامه زمان بندی باید سال گذشته حفاری این چاه ها به پایان می رسید و این شرکت در انجام عملیات حفاری عملا بیش از یکسال تاخیر را به توسعه این میدان مشترک نفتی تحمیل کرده است.

با گذشت حدود ۷ سال از امضای قرارداد ۲.۵ میلیارد دلاری طرح توسعه میدان یادآوران با ساینوپک چین، شرکت ملی نفت ایران زمستان سال گذشته به طور رسمی به عملکرد چینی‌ها در توسعه این میدان مشترک نفتی با عراق انتقاد کرد.

طرح توسعه میدان مشترک آزادگان جنوبی و شمالی از سوی شرکت CNPCI چین در دست اجرا ست. هم اکنون روزانه ۵۰ هزار بشکه نفت در قالب تولید زودهنگام از میدان آزادگان جنوبی تولید می شود.

توسعه این میدان در دو فاز انجام خواهد شد که در فاز نخست توسعه، تولید روزانه ۳۲۰ هزار بشکه نفت و ۱۹۷ میلیون فوت مکعب گاز و در فاز دوم توسعه، افزایش تولید نفت تا سقف ۶۰۰ هزار بشکه در روز در برنامه است.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵