کد مطلب: 99260
 
تداوم مناقشه گازی عشق‌آباد- تهران
شکایت گازی متقابل ایران و ترکمنستان علیه یکدیگر
 
بیژن زنگنه وزیر نفت گفته است که ایران و ترکمنستان به دلیل مناقشه گازی، شکایت‌هایی را علیه یکدیگر دنبال می‌کنند. ترکمنستان مدعی است که بابت صادرات گاز به ایران، ۱.۵ میلیارد دلار طلب دارد و ایران نیز به دلیل قیمت بالای گاز و کیفیت گاز تحویلی از ترکمنستان شکایت کرده است.
تاریخ انتشار : دوشنبه ۹ بهمن ۱۳۹۶ ساعت ۱۵:۵۶
بیژن زنگنه وزیر نفت گفته است که ایران و ترکمنستان به دلیل مناقشه گازی، شکایت‌هایی را علیه یکدیگر دنبال می‌کنند. ترکمنستان مدعی است که بابت صادرات گاز به ایران، ۱.۵ میلیارد دلار طلب دارد و ایران نیز به دلیل قیمت بالای گاز و کیفیت گاز تحویلی از ترکمنستان شکایت کرده است.
به گزارش نکونیوز، زنگنه امروز در مورد مناقشه گازی ایران و ترکمنستان که منجر به قطع گاز در اوج سرمای زمستان سال گذشته شد، گفت: تهران و عشق آباد، شکایت هایی را به طور متقابل علیه یکدیگر دنبال می کنند. آنها ادعا می کنند که مبلغ ۱.۵ میلیارد دلار از ایران بابت صادرات گاز طلب دارند، اما ما معتقدیم این رقم درست نیست. وزیر نفت در مورد شکایت ایران نیز گفت: ما معتقدیم قیمت آنها خیلی بالاست و باید کاهش یابد و حتی این شکایت ها نیز می بایست به دیوان داوری بین المللی ارجاع شود. زنگنه افزود: شکایت دیگر ما درباره کیفیت گاز تحویلی ترکمنستان نیز جزیی از شکایت متقابل در مقابل شکایت دریافت طلب ترکمنستان است.
وزیر نفت درباره مبلغ خسارت ایران برای شکایت از شرکت ترکمنستانی نیز گفت: درباره رقم خسارت قصد نداریم اکنون صحبت شود، البته تا زمانی که رسما گزارش خود را برای شکایت مطرح کنیم.
مناقشه گازی ترکمنستان و ایران از آن جا شروع شد که ترکمنستان در سرمای سرد زمستان سال ۸۶ بعد از اختلاف در مورد قیمت گاز صادراتی، گاز را بر روی ایران قطع کرد و از گاز به عنوان یک اهرم سیاسی استفاده کرد. ساکنان برخی از مناطق شمالی کشور در پی قطع گاز توسط ترکمنستان به سوخت‌های دیگر روی آوردند. هدف ترکمنستان در آن مقطع این بود که ایران افزایش ۹ برابری قیمت گاز را بپذیرد.
ترکمنستان مدعی است که دولت ایران پس از قطع گاز در سال ۸۶، افزایش قیمت گاز صادراتی این کشور به مناطق شمالی ایران را از ۴۰ دلار به ازای هر متر مکعب به ۳۶۰ دلار پذیرفته و بابت واردات گاز ایران در سال ۸۶ و ۸۷ بدهی ۱.۵ میلیارد دلاری ایجاد شده است.
ایران و ترکمنستان در فوریه ۲۰۰۹ قرارداد جدیدی را جهت واردات گاز امضاء کردند. با این حال، با تشدید تحریم‌ها و محدود شدن مبادلات بانکی ایران، این کشور نتوانست بدهی خود به ترکمن‌ها را بپردازد و زمانی که پرداخت این بدهی‌ها از سر گرفته شد، عشق‌آباد از تهران خواست تا ۱.۵ میلیارد دلار ادعایی را نیز به پرداخت‌های خود اضافه کند.
اختلاف گازی ایران و ترکمنستان که از ابتدای سال ۲۰۱۷ میلادی با قطع صادرات گاز این کشور به ایران، به اوج خود رسید، پس از گذشت حدود یک سال، همچنان پابرجا مانده و با توجه به نتیجه بخش نبودن مذاکرات، به نظر می رسد در آینده نزدیک پرونده این اختلاف به دیوان داوری بین المللی ارجاع شود.
ایران و ترکمنستان از اواخر سال ۲۰۱۶ میلادی وارد مناقشه گازی شدند که در نهایت در اول ژانویه سال ۲۰۱۷ (۱۱ دی ۱۳۹۶) به قطع کامل صادرات گاز ترکمنستان به ایران به بهانه طلب گازی منجر شد.

برای عضویت در کانال تلگرامی نکونیوز می‌توانید بر روی لینک زیر کلیک نمایید:
https://telegram.me/neconews
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵