داخلی اقتصاد خبر
 
کد مطلب: 90250
 
شرایط برای جهش صنعت نفت مهیاست
فرصت بزرگ پیش روی دولت دوازدهم
 
جمیع شرایط برای یک جهش اقتصادی، خصوصاً در صنعت نفت کشور مهیاست و باید انتظار داشت تا با برنامه‌ریزی صحیح و تلاش گسترده از این فرصت مهم استفاده شود. از سوی دیگر نباید از نظر دور داشت که اقتصاد کشور به تازگی از رکود خارج شده و هنوز به مرحله رونق نرسیده است؛ لذا در چنین شرایطی اگر از فرصت پیش آمده استفاده نشود، فرصت‌سوزی باعث می‌شود تا تهدیدات زیادی پیش روی کشور باشد.
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۵ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۳۵
دیروز رسماً با برگزاری مراسم تحلیف حسن روحانی در مجلس شورای اسلامی، دولت دوازدهم آغاز به کار کرد. این دولت در شرایطی قرار گرفته که می‌تواند با برنامه‌ریزی صحیح و تلاش گسترده، بزرگ‌ترین جهش صنعت نفت ایران را پس از دوره جنگ تحمیلی رقم بزند.
به گزارش نکونیوز، شرایط دولت دوازدهم با دولت‌های قبل تفاوت اساسی دارد. رابطه با کشورهایی اروپایی در بهترین حالت در ۱۶ سال گذشته قرار دارد. قراردادهایی با شرکت‌های اروپایی و حتی آمریکایی بسته شده است که نظیر آن را در دوره پس از انقلاب شاهد نبوده‌ایم که مهم‌ترین آن‌ها قرارداد خرید هواپیماهای مسافربری از ایرباس و بوئینگ است.
حتی رابطه با کشورهای آسیایی در بهترین شرایط قرار دارد و شرکت‌های کره‌ای، ژاپنی، چینی و هندی برای سرمایه‌گذاری در اقتصاد ایران و بخش انرژی اعلام آمادگی کرده‌اند. قرارداد پالایشگاه‌های کوچک سیراف و کنسرسیومی از شرکت‌های کره‌ای و ژاپنی به ارزش ۳ میلیارد دلار امضاء شده است. همچنین با یک شرکت کره‌ای توافق‌نامه‌ای برای بهینه‌سازی پالایشگاه تبریز به ارزش ۱.۶ میلیارد یورو امضاء شده است.
شرکت‌های چینی نیز آمادگی خود را برای حضور گسترده در اقتصاد ایران اعلام کرده‌اند و شرکت سی ان پی سی چین، در نخستین قرارداد IPC عضو کنسرسیوم توسعه‌دهنده فاز ۱۱ میدان گازی پارس جنوبی است.
توتال فرانسه رهبری کنسرسیوم توسعه‌دهنده فاز ۱۱ پارس جنوبی را برعهده دارد و شرکت‌های خودروسازی فرانسه نیز سرمایه‌گذاری خود را در صنعت خودروی ایران آغاز کرده‌اند.
شل بزرگ‌ترین شرکت نفتی اروپایی نیز برای توسعه چند میدان نفت و گاز ایران ابراز تمایل کرده است و مطالعات فنی خود برای توسعه میادین نفتی یادآوران و آزادگان را ارائه داده است.
علاوه بر آسیا و اروپا، شرکت‌های روسی نیز برای حضور در اقتصاد ایران برنامه‌ریزی کرده‌اند. اهمیت این موضوع بدین خاطر است که از دوران رژیم پهلوی تاکنون، روس‌ها حضور کمرنگی در اقتصاد ایران داشته‌اند و حضور آن‌ها در دوران جدید می‌تواند آغازی بر همکاری‌های گسترده اقتصادی ایران و روسیه باشد. ایران در حال حاضر همکاری‌های سیاسی با روسیه را به بالاترین سطح در تاریخ معاصر دو کشور رسانده که این امر می‌تواند ترجمان اقتصادی نیز پیدا کند.
در واقع، جمیع شرایط برای یک جهش اقتصادی، خصوصاً در صنعت نفت کشور مهیاست و باید انتظار داشت تا با برنامه‌ریزی صحیح و تلاش گسترده از این فرصت مهم استفاده شود. از سوی دیگر نباید از نظر دور داشت که اقتصاد کشور به تازگی از رکود خارج شده و هنوز به مرحله رونق نرسیده است؛ لذا در چنین شرایطی اگر از فرصت پیش آمده استفاده نشود، فرصت‌سوزی باعث می‌شود تا تهدیدات زیادی پیش روی کشور باشد. لذا در دولت دوازدهم امکانی برای فرصت‌سوزی وجود ندارد.

برای عضویت در کانال تلگرامی نکونیوز می‌توانید بر روی لینک زیر کلیک نمایید:
https://telegram.me/neconews
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵