کد مطلب: 80800
 
نتایج نظرسنجی نکونیوز درباره عوامل افزایش مصرف گاز
از فقدان فرهنگ مصرف تا ارائه آدرس غلط
 
نظرسنجی پایگاه خبری نکونیوز درباره عوامل افزایش مصرف گاز در کشور، نشان دهنده تنوع نظرات و تعدد هوامل رشد مصرف گاز در کشور است.
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۶ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۱۹:۲۳
نظرسنجی پایگاه خبری نکونیوز درباره عوامل افزایش مصرف گاز در کشور، نشان دهنده تنوع نظرات و تعدد هوامل رشد مصرف گاز در کشور است.
در این نظرسنجی که در صفحه اصلی سایت نکونیوز قرار گرفت، فقدان فرهنگ مصرف بهینه در مردم و هدررفت بالای انرژی در ساختمانها به عنوان دو عامل اصلی افزایش مصرف گاز معرفی شده است. عدم توجه به مصرف بهینه انرژی و همچنین عدم توجه به دمای رفاه در ساختمانهای مسکونی، موضوعی است که به نظر می رسد حاصل معرفی گاز به عنوان یک منبع انرژی ارزان و نزدیک به رایگان برای رفاه مردم در بدو گازرسانی به شهرها و روستاها بوده است. هنوز هم اغلب مردم، بدون توجه به افزایش مصرف گاز، دمای خانه های خود را در زمستان افزایش می دهند و به دمای رفاه که عموما در حدود ۲۱ درجه سانتیگراد است توجهی ندارند و منازل مسکونی در فصول سرد سال، دمایی بیش از این را تجربه می کنند و اغلب ساکنان خانه نیز با لباس تابستانی در منزل حضور دارند. اما صرفا مقصر
هنوز هم اغلب مردم، بدون توجه به افزایش مصرف گاز، دمای خانه های خود را در زمستان افزایش می دهند و به دمای رفاه که عموما در حدود 21 درجه سانتیگراد است توجهی ندارند و منازل مسکونی در فصول سرد سال، دمایی بیش از این را تجربه می کنند و اغلب ساکنان خانه نیز با لباس تابستانی در منزل حضور دارند. اما صرفا مقصر دانستن مردم،علیرغم فرهنگ سازی نامناسب در استفاده از گاز، چندان منطقی و عادلانه نیست
دانستن مردم،علیرغم فرهنگ سازی نامناسب در استفاده از گاز، چندان منطقی و عادلانه نیست.
استانداردهای ساختمانهای مسکونی در کشور ما به گونه ای است که شاهد بیشترین میزان هدررفت انرژی در آنها هستیم. ماده ۱۹ درباره استانداردهای مصرف انرژی در ساختمانها اگرچه اجرا می شود، اما هنوز بسیاری از منازل مسکونی که از قبل ساخته شده اند، از استاندارد لازم برخوردار نیستند و بیشترین هدررفت انرژی در آنها صورت می گیرد. همچنین در مورد رعایت استانداردها برای منازل جدید نیز، در مواردی سختگیری لازم در شهرهای کوچک اعمال نمی شود.
در مجموع، عدم فرهنگ سازی در مصرف گاز و هدررفت بالای انرژی به دلیل نوع ساختمانهای ما، دو عامل اساسی برای مصرف بهینه گاز است.
در نظرسنجی نکونیوز، پس از این دو عامل، عدم استفاده از منابع متنوع انرژی با اختلاف کمی، در رتبه سوم قرار گرفته است؛ موضوعی که هم مسوولان در قبال آن چندان جدی نبوده اند، و هم نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی بویژه در شهرهای کوچکتر، به جای تلاش برای استفاده از این منابع جایگزین انرژی، رساندن گاز به حوزه های انتخابیه را به عنوان یک هدف در نظر گرفتند که حاصل آن افزایش مصرف گاز در مناطقی بوده که در صورت استفاده از سایر منابع انرژی همچون خورشید و باد – متناسب با منطقه جغرافیایی – امکان بهره گیری از انرژی پایدار با هزینه کمتری فراهم می شد.
مصرف بی رویه در ادارات دولتی، به عنوان پاسخی که کمترین رای را در نظرسنجی به خود اختصاص داده، از دیگر عواملی است که شاید به اندازه سه عامل دیگر موثر نباشد، اما عدم توجه به آن هدررفت انرژی را به دنبال دارد. مشاهده ادارات و سازمانهایی که در فصل زمستان، گاه پنجره های آنها باز است تا از گرمای هوای داخل کم کنند، برای همه ما اتفاق افتاده است. اگر خواستار صرفه جویی در مصرف گاز توسط مردم هستیم، سازمانهای دولتی باید ابتدا در آموزش و فرهنگ سازی مصرف بهینه پیشگام باشند که تاکنون نبوده اند.
هرچند مردم را در عدم مصرف بهینه گاز می توان تاثیرگذار دانست، اما به نظر می رسد مسوولان نیز وظایف خود را به خوبی اجرا نکرده اند. مصداق بارزش، تعویض بخاری های گازی غیراستاندارد بود که وزیر نفت در نخستین ماههای روی کار آمدن دولت جدید، بر آن تاکید کرد اما با نزدیک شدن به آخرین ماههای حیات دولت، هنوز اجرایی نشده تا بخش اعظم هدررفت گاز در منازل، از طریق همین بخاری های گازسوز دارای برچسب انرژی ضعیف صورت گیرد. در این مقایسه مصرف گاز در ایران با اروپا با هدف نشان دادن شدت بالای مصرف در کشور، راهکار مناسبی نیست. چراکه منبع اصلی انرژی در منازل در قاره اروپا، برق است، نه گاز. ضمن اینکه مسوولان نیز در عدم ارتقا فرهنگ مصرف بهینه گاز در بین مردم مقصر بوده اند و نمی توانند از زیر بار این مسوولیت شانه خالی کنند.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵