۱
 
کد مطلب: 33460
 
تمایل شرکت داناگاز برای خرید گاز از ایران
هیات داوری بین المللی قرارداد کرسنت را معتبر اعلام کرد
 
شرکت داناگاز امارات اعلام کرد هیات داوری بین المللی، قرارداد کرسنت را معتبر اعلام کرده است. بنابراین به اعتقاد این شرکت اماراتی، قرارداد خرید گاز از ایران موسوم به کرسنت همچنان معتبر است و ایران باید آن را اجرایی کند.
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۰ مرداد ۱۳۹۳ ساعت ۰۹:۳۷
شرکت داناگاز امارات اعلام کرد هیات داوری بین المللی، قرارداد کرسنت را معتبر اعلام کرده است. بنابراین به اعتقاد این شرکت اماراتی، قرارداد خرید گاز از ایران موسوم به کرسنت همچنان معتبر است و ایران باید آن را اجرایی کند.
به گزارش نکونیوز، این هیات داوری بین المللی به درخواست طرف اماراتی برای بررسی موضوع قرارداد صادرات گاز ایران به امارات موسوم به کرسنت تشکیل شده و از سال ۲۰۰۹ میلادی در حال بررسی این موضوع بود. بر اساس رای این هیات که شرکت داناگاز امارات آن را رسانه ای کرده، ایران موظف بود از سال ۲۰۰۵ طبق قرارداد به این شرکت گاز می فروخته که این کار را انجام نداده است. شرکت اماراتی ابراز امیدواری کرده با این رای، زمینه برای اجرایی شدن این قرارداد فراهم شود.
قرارداد پر سر و صدای کرسنت در سال ۱۳۸۱ و در زمان وزارت بیژن زنگنه برای صادرات گاز میدان سلمان به امارات بین دو طرف منعقد شد و قرار بود گاز سلمان از سال ۱۳۸۴ به این کشور صادر شود. اما با تغییر دولت، مباحثی همچون وجود فساد در انعقاد قرارداد و پایین بودن قیمت گاز صادراتی ایران در قرارداد مطرح شد. در این میان طرف اماراتی که شرکت داناگاز است که سهامدار عمده آن شرکت کرسنت پترولیوم محسوب می شود، بارها آمادگی خود را برای ایجاد هرگونه تغییر در قرارداد و اصلاح قیمت بنابر نظر طرف ایرانی اعلام کرد اما این درخواستها به جایی نرسید چرا که سایه سیاست روی این قرارداد اقتصادی سنگینی می کرد. حتی سفر مقامات این شرکت به ایران و مذاکرات آنها با علی کردان قائم مقام وقت وزیر نفت و محمدرضا رحیمی که هر دو از افراد مورداعتماد محمود احمدی نژاد بودند و قرار بود مشکل قرارداد را حل کنند، وقتی از طریق روزنامه کیهان رسانه ای شد به بن بست رسید و دیگر گشایشی در آن ایجاد نشد. این قرارداد، ۲۵ ساله بود اما بر مبنای آن، قیمت گاز صادراتی پس از ۵ سال قابلیت اصلاح داشت. با روی کارآمدن مجدد بیژن زنگنه، اگرچه امیدواریهایی برای اجرایی شدن این قرارداد در طرف اماراتی ایجاد شد اما فشر مخالفان دولت به بهانه فساد در قرارداد، امکان اجرایی شدن آن را سلب کرد. با رای هیات داوری بین المللی درباره این قرارداد و معتبر دانستن آن، نه تنها ایران موظف به صادرات گاز به امارات می شود، بلکه شائبه فساد در قرارداد هم از بین می رود چرا که اگر فسادی در قرارداد وجود داشت، دیوان داوری بین المللی، آن را معتبر نمب دانست. البته با توجه به ضربه دیدن ساختارهای استخراج و صادرات گاز در میدان سلمان به دلیل یک دهه بلااستفاده ماندن و نیز عدم وجود ظرفیت کافی برای تولید گاز در کوتاه مدت، همچنین مخالفتهایی که در داخل کشور با این قرارداد وجود دارد، بعید به نظر می رسد صادرات گاز به امارات در مدت زمان کوتاهی اجرایی شود. هرچند که لحن ملایم طرف اماراتی نشان می دهد که آنها بیش از آنکه تمایل به شکایت داشته باشند، می خواهند از راه دوستانه، این قرارداد را به نتیجه برسانند. هنوز وزارت نفت ایران به این رای، واکنشی نشان نداده است.
Share/Save/Bookmark


احمدی
۱۳۹۳-۰۵-۲۱ ۰۰:۰۵:۵۲
چشم شما و دولت و وزیر نفتش روشــــن.
 
نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵