کد مطلب: 104706
 
افزایش ۵۰ دلاری قیمت نفت
 
در صورت توقف کامل صادرات نفت ایران، اگر عربستان نتواند خلا ایجاد شده در بازار را پر کند، قیمت هر بشکه نفت ۵۰ بشکه افزایش خواهد یافت.
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۹ تير ۱۳۹۷ ساعت ۱۲:۴۰
در صورت توقف کامل صادرات نفت ایران، اگر عربستان نتواند خلا ایجاد شده در بازار را پر کند، قیمت هر بشکه نفت ۵۰ بشکه افزایش خواهد یافت.
به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از پایگاه اینترنتی اویل پرایس، صنعت نفت جهان ممکن است در چند سال آینده قادر به تولید نفت کافی برای پاسخگویی به تقاضای رو به افزایش جهانی نباشد.

مطمئنا بخش عمده ای از بازار نفت روی نگرانی های قریب الوقوع در زمینه عرضه متمرکز شده است.

کاهش تولید چند کشور عضو اوپک به اضافه احتمال کاهش صادرات نفت ایران به دلیل تحریم ها ممکن است تا پایان امسال بازار را با کمبود عرضه مواجه کند و این حفره آنقدر بزرگ شود که عربستان بتواند با افزایش تولید خود آن را پر کند. در درازمدت نیز تردیدهایی در مورد توانایی صنعت نفت جهان برای تامین نیاز بازار وجود دارد.

بازار نفت هم اکنون با بحران عرضه روبروست. تا همین اواخر، فعالان بازار نفت پیش بینی می کردند که صادرات نفت آمریکا به دلیل تحریم های آمریکا تنها نیم میلیون بشکه در روز کاهش یابد. اما اظهارات جدید مقامات آمریکایی مبنی بر به صفر رساندن صادرات نفت ایران بدان معناست که احتمالا صادرات نفت ایران بیش از آنچه قبلا تصور می شد کاهش خواهد یافت. بر اساس برآورد بانک آمریکا مریل لینچ، اگر تحریم ها صادرات نفت ایران را به جای نیم میلیون، یک میلیون بشکه در روز کاهش دهد، قیمت نفت بشکه ای 8 تا 9 دلار افزایش خواهد یافت. «بر اساس برآوردهای ما، هر یک میلیون بشکه تغییر در توازن (میان عرضه و تقاضا) به طور متوسط قیمت نفت را 17 دلار در هر بشکه افزایش خواهد داد. بنابراین بر اساس این مفروضات، برآورد ما این است که در صورت توقف کامل صادرات نفت ایران، اگر عربستان نتواند خلا ایجاد شده در بازاررا پر کند، قیمت هر بشکه نفت 50 بشکه افزایش خواهد یافت. ما انتظار داریم در این بازی بالاخره یکی از طرف ها کوتاه بیاید.»

به بیان دیگر، اگر عربستان قادر به پرکردن جای خالی نفت ایران در بازار نباشد، دولت آمریکا احتمالا از سیاست به صفر رساندن صادرات نفت ایران عقب نشینی خواهد کرد. در حال حاضر شکاف میان عرضه و تقاضا بسیار کم است و هرگونه شکاف عرضه ای بسیار بزرگ خواهد بود. قطع صادرات نفت ایران در وضعیت فعلی بازار نفت، موجب افزایش شدید قیمت ها خواهد شد، امری که دولت ترامپ احتمالا قادر به تحمل آن نخواهد بود.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵