کد مطلب: 94300
 
بازی پیچیده نفت در شمال عراق
کرکوک در دست بغداد؛ روسنفت در اردوگاه کردها
 
نیروهای دولت مرکزی عراق موفق شده‌اند با حداقل درگیری با نیروهای پیشمرگه، کنترل کامل استان نفت‌خیز کرکوک را در شمال این کشور به دست بگیرند. تقابل بین نیروهای دولت مرکزی و نیروهای کرد در شمال عراق بالاخره موجب شد تا صادرات نفت از شمال عراق به طور قابل توجهی افزایش یابد و همزمان بازیگر جدیدی وارد رقابت‌ها و اختلافات نفتی شمال عراق شده است که انگیزه‌های آن از ورود به این بازی خطرناک، چندان روشن نیست.
تاریخ انتشار : شنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۱۴
نیروهای دولت مرکزی عراق موفق شده‌اند با حداقل درگیری با نیروهای پیشمرگه، کنترل کامل استان نفت‌خیز کرکوک را در شمال این کشور به دست بگیرند. تقابل بین نیروهای دولت مرکزی و نیروهای کرد در شمال عراق بالاخره موجب شد تا صادرات نفت از شمال عراق به طور قابل توجهی افزایش یابد و همزمان بازیگر جدیدی وارد رقابت‌ها و اختلافات نفتی شمال عراق شده است که انگیزه‌های آن از ورود به این بازی خطرناک، چندان روشن نیست.
به گزارش نکونیوز، تقابل بین ارتش عراق و نیروهای کُرد در استان کرکوک بالاخره باعث شد تا صادرات نفت شمال عراق به بندر جیهان ترکیه تحت تأثیر قرار گیرد. صادرات نفت شمال عراق به بندر جیهان ترکیه در حال حاضر به طور متوسط ۲۱۶ هزار بشکه در روز است.
پیش از این از طریق خط لوله کرکوک به جیهان روزانه ۶۰۰ هزار بشکه نفت خام منتقل می‌شده و میزان کاهش صادرات نفت شمال عراق، چشمگیر بوده است.
دولت عراق برای جبران بخشی از این کاهش صادرات نفت، صادرات نفت از جنوب این کشور (بصره) را ۲۰۰ هزار بشکه در روز افزایش داده است.
اما همزمان با این که نیروهای کرد کنترل کامل استان نفت‌خیز کرکوک را از دست داده‌اند و در استان‌های دیگر نظیر نینوی نیز تأسیسات نفتی مهمی از دست آن‌ها خارج شده است، بازیگر مهمی به نفع کردها وارد عرصه رقابت‌ها بر سر نفت عراق شده است.
روسنفت، بزرگ‌ترین شرکت نفتی روسیه، موافقت کرده است که با سرمایه‌گذاری ۱.۸ میلیاردی دلاری، ۶۰ درصد از سهام خط لوله متعلق به اقلیم کردستان عراق که نفت را به بندر جیهان ترکیه صادر می‌کند، در دست گیرد. این معامله بدان معناست که روسنفت، کنترل این خط لوله را در دست خواهد گرفت.
روسنفت قصد دارد ظرفیت انتقال نفت این خط لوله را به ۹۵۰ هزار بشکه در روز افزایش دهد. دولت عراق به احداث این خط لوله و انتقال مستقل نفت از طریق آن به ترکیه، معترض بوده است و چند روز پیش تهدید کرده است که صادرات نفت را از طریق خط لوله جداگانه‌ای که متعلق به دولت مرکزی عراق است، انجام خواهد داد. چند سالی است که از خط لوله قدیمی متعلق به دولت عراق استفاده نمی‌شده و برای استفاده مجدد، این خط لوله باید تحت عملیات تعمیر و نگهداری قرار گیرد.
در حالی که کردها در شمال عراق مناطق وسیعی را از دست داده‌اند و صادرات مستقل نفت آن‌ها از شمال عراق نیز در مغایرت با قانون اساسی عراق قرار دارد، مشخص نیست روس‌ها از افزایش همکاری‌های نفتی با اقلیم کردستان عراق چه انگیزه‌ای دارند! برخی معتقدند که دولت پوتین پشت پرده موافق جدایی اقلیم کردستان عراق است!
سرمایه‌گذاری جدید روس‌نفت ریسک زیادی برای مسکو به همراه دارد و مشخص نیست که به چه دلیل روسیه حاضر به تقبل این ریسک شده است.
روس‌نفت، درست یک هفته پیش از برگزاری رفراندوم استقلال کردستان عراق نیز اعلام کرده بود که در خط لوله انتقال گاز اقلیم کردستان عراق به ترکیه و اروپا سرمایه‌گذاری می‌کند. روس‌نفت اعلام کرده بود بیش از یک میلیارد دلار در تأمین مالی خط لوله انتقال گاز از اقلیم کردستان عراق به ترکیه و اروپا، سرمایه‌گذاری خواهد کرد.
این خط لوله انتقال گاز علاوه بر تأمین نیازهای داخلی اقلیم کردستان عراق، سالانه ۳۰ میلیارد متر مکعب گاز به ترکیه و از این کشور به اروپا صادر می‌کند. حجم گاز صادراتی از طریق این خط لوله، قابل توجه است، چرا که معادل ۶ درصد کل تقاضای اروپا برای گاز و یک‌ششم گاز صادراتی روسیه به اروپا است. طبق برنامه‌ریزی‌ها، این خط لوله در سال ۲۰۱۹ گاز را به مشتریان داخلی اقلیم کردستان عراق تحویل دهد و از سال ۲۰۲۰ نیز صادرات گاز این خط لوله آغاز شود.
اقلیم کردستان عراق از سال ۲۰۱۴، برخلاف قانون اساسی عراق شروع به صادرات نفت خام کرد و روس‌نفت امسال به صف مشتریان نفت این اقلیم اضافه شد. روس‌نفت پیش از ۱.۲ میلیارد دلار به اقلیم کردستان عراق وام داده تا حکومت محلی این اقلیم بتواند بر مشکل کسری بودجه خود فائق آید. این وام، با نفتی که به تدریج روس‌نفت از اقلیم کردستان عراق دریافت می‌کند، تسویه خواهد شد.
روس‌نفت گرچه سه سالی دیرتر از رقبایی همچون اکسون موبیل به فکر همکاری با اقلیم کردستان عراق افتاد، اما خیلی زود به بزرگ‌ترین شرکت نفتی‌ای تبدیل شد که در حال حاضر با حکومت اقلیم در اربیل همکاری می‌کند. بزرگ‌ترین شرکت نفتی روسیه، تحت کنترل کرملین است و مدیرعامل آن، ایگور سچین، یکی از متحدان اصلی پوتین در روسیه است. این شرکت نمی‌تواند به طور مستقل در مورد سرمایه‌گذاری‌های خارج از کشور تصمیم‌گیری کند و احتمالاً سرمایه‌گذاری روسنفت در اقلیم کردستان عراق، بخشی از پروژه پوتین برای افزایش حضور در خاور میانه است. اما چیزی که مشخص نیست، این نکته است که چرا دولت روسیه در حالی کردها در حال از دست دادن مناطق وسیعی در شمال عراق هستند، حاضر به سرمایه‌گذاری روی آن‌ها شده است. این امر علاوه بر این که ریسک‌های زیادی برای مسکو و روسنفت به همراه خواهد داشت، بغداد را نیز در مقابل کرملین قرار خواهد داد.

برای عضویت در کانال تلگرامی نکونیوز می‌توانید بر روی لینک زیر کلیک نمایید:
https://telegram.me/neconews
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵