داخلی اقتصاد خبر
 
کد مطلب: 83320
 
الزام خرید برق از بورس انرژی
 
مدیرعامل بورس انرژی از الزام خرید برق از بورس انرژی برای مشتریان با مصرف بالای ۵ مگاوات از ابتدای سال جاری خبر داد.
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۹ فروردين ۱۳۹۶ ساعت ۱۲:۰۴
مدیرعامل بورس انرژی از الزام خرید برق از بورس انرژی برای مشتریان با مصرف بالای ۵ مگاوات از ابتدای سال جاری خبر داد.

به گزارش خبرنگار مهر، سیدعلی حسینی در نشست خبری امروز خود با خبرنگاران گفت: تمامی مصرف کنندگان برق بالای ۵ مگاوات اعم از مصرف کنندگان خانگی و صنعتی از ابتدای امسال باید برای تامین نیاز خود به بورس انرژی مراجعه کنند.

مدیرعامل بورس انرژی افزود: اگر مجتمع های مسکونی وجود دارند که سرجمع اشتراک آنها بالای ۵ مگاوات است مشمول این مصوبه دولت هستند و اگر مصرف کننده صنعتی باشد و بالای این رقم مصرف کند از ابتدای امسال باید خرید برق را از طریق بورس انرژی انجام دهد.

وی تصریح کرد: از ابتدای امسال تمام صورت حساب هایی که برای مشترکان صنعتی و خانگی با مصرف بالای ۵ مگاوات به صورت علی الحساب صادر شده تا بتوان با مکانیزم بورس انرژی با آنها تسویه کرد.

وی تصریح کرد: یکی از محدودیت کنونی بورس انرژی نقل و انقتالات ارز است و امیدواریم که این محدودیت از سوی دستگاه های سیاستگذار حل شود.

حسینی، شفافیت و خرید و فروش غیرانحصاری در بورس انرژی را از جمله دستور کارهای اصلی این بورس دانست و گفت: تجاری وجود دارند که می خواهند خرید انحصاری از بورس داشته باشند و حتی حاضرند تمام معاملات خود را از بورس انرژی انجام دهند اما مکانیزم بورس انرژی شفافیت است و قطعا اجازه چنین کاری را نمی دهد.

مدیرعامل بورس انرژی خاطرنشان کرد: وجود پیچدگی در قوانین یکی از معضلات اصلی است که رایزنی‌هایی برای حل و فصل آن آغاز شده است. این در شرایطی است که منبع اصلی تامین مالی ایران نفت خام بوده و منابع حاصل از آن اقتصاد را می چرخاند، در حالی قوانین سفت و سختی در این حوزه وضع شده که برای تغییر آن نیاز به یک کار جدید است.

حسینی ادامه داد: در برنامه ششم توسعه با رایزنی هایی که در ماده ۴ بند ه صورت گرفته قانون گذار به صراحت بیان کرده دولت موظف است زمینه توسعه بورس انرژی ایران را فراهم کرده و ورود نفت خام و مشتقات در بورس را تقویت نماید که البته این یک تصمیم موقتی نیست و حداقل برای ۵ سال دوام دارد.

حسینی توسعه رینگ بین المللی برای توسعه معاملات متانول، ال پی جی، نفتا و حلال ها را از برنامه های آتی دانست و خاطرنشان کرد: بسترسازی برای عرضه موقت فرآورده های نفت از جمله دیگر برنامه هاست ضمن اینکه پیگیری راه اندازی بازار مشتقه در نفت خام هستیم که مجوزهای لازم را از وزیر نفت دریافت کرده ایم همچنین راه اندازی بازار ال ان جی با توجه به فراخوان برای راه اندازی واحدهای مینی ال ان جی که ۵۰ درصد محصول خود را از طریق بورس انرژی تامین کنند نیز از جمله برنامه های دیگر است.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵