کد مطلب: 80170
 
وقتی جذابیت یک بازار دردسرساز می‌شود
هیچ‌کس نمی‌خواهد بازار آسیا را از دست بدهد
عرضه نفت به اروپا و آمریکا قربانی حفظ بازار آسیا
 
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱۴ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۱۱:۵۷
در حالی که کشورهای اوپک به همراه روسیه قرار است تولید نفت خود را حدود ۱.۵ میلیون بشکه در روز کاهش دهند، مسیر عرضه نفت نشان می‌دهد که این کشورها تلاش می‌کنند تا عرضه نفت‌شان به آسیا کاهش نیابد. آن‌ها تحویل نفت به آمریکا و اروپا را کاهش داده‌اند تا گزندی به بازار آسیا وارد نشود. علت این امر چیست؟
به گزارش نکونیوز، کشورهای عضو اوپک و غیراوپک در اقدامی تاریخی توافق کردند که تولید نفت خود را جمعاً حدود ۱.۸ میلیون بشکه در روز کاهش دهند. اوپکی‌ها کاهش تولید ۱.۲ میلیون بشکه‌ای را تقبل کردند و روسیه، یکی از کشورهای غیرعضو اوپک، پذیرفت که تولید نفت خود را به تنهایی ۳۰۰ میلیون بشکه در روز کاهش دهد.
هم‌اکنون در حالی که توسط این کشورها اعلام می‌شود که توافق نفتی تا ۸۰ درصد رعایت شده و در حدود ۱.۵ میلیون بشکه در روز نفت از بازارها ناپدید شده است، اما آن‌طور که رویترز گزارش داده عرضه نفت به آسیا کاهش نیافته است.
داده‌های رویترز نشان می‌دهد که از ماه نوامبر تا ژانویه، عرضه نفت اوپک به آسیا ۷ درصد افزایش یافته و به ۱۷ میلیون بشکه در روز یعنی معادل دو سوم تقاضای این بازار مهم رسیده است.
آسیا منبع افزایش تقاضا برای نفت است و طی سال‌ها و شاید دهه‌های آتی نیز تقاضای تضمین‌شده‌ای برای نفت در این بازار وجود دارد. کشورهایی نظیر هند و چین مسیر توسعه خود را طی می‌کنند و برای این توسعه شدیداً به واردات نفت خام نیازمندند. صادرکنندگان عمده نفت نظیر عربستان و روسیه به هیچ نمی‌خواهند بازار جذاب آسیا را از دست بدهند و به همین خاطر است که آن‌ها عراضه نفت به آمریکا و اروپا را تا حدی قربانی می‌کنند تا گزندی به سهم‌شان در بازار آسیا وارد نشود.
یکی از نشانه‌های مازاد عرضه و رقابت برای تصاحب سهم بیشتر بازار در اسیا این است که در حال حاضر حدود ۳۰ نفت‌کش اجاره‌ای بزرگ در سنگاپور و جنوب مالزی پهلو گرفته‌اند. این نفت‌کش‌ها حدود ۵۵ میلیون بشکه نفت در خود دارند و می‌توانند تا ۵ روز نیاز چین به نفت خام را رفع کنند.
سال گذشته روسیه توانست با فاصله اندکی عربستان سعودی را پشت سر بگذارد و به تأمین‌کننده نخست نفت چین تبدیل شود.
در کل، بر سر کاهش تولید نفت در بین اوپک و غیراوپک تفاهم وجود دارد اما بر سر کاهش عرضه نفت به بازار آسیا هیچ توافقی نمی‌تواند وجود داشته باشد. نگرانی نسبت به از دست دادن بازار آسیا، ممکن است در ادامه تبعاتی نیز برای توافق نفتی به همراه داشته باشد و حل مشکل مازاد عرضه موجود در بازار را به تعویق بیاندازد. 

برای عضویت در کانال تلگرامی نکونیوز می‌توانید بر روی لینک زیر کلیک نمایید:
https://telegram.me/neconews
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵