کد مطلب: 32100
 
مذاکرات نفس گیر ایران و 1+5 آغاز شد:
نگاه نفت به مذاکرات وین
 
هرچند با روی کار آمدن دولت تدبیر و امید و بهبود روابط ایران و غرب، گشایشهایی در تحریمهای نفتی ایران حاصل شده اما هنوز هم قفلهایی باقی مانده که دیپلماتهای ایران در وین می توانند آن را باز کنند
تاریخ انتشار : جمعه ۱۳ تير ۱۳۹۳ ساعت ۱۹:۴۳

"دور جدید مذاکرات شروع شد و در دو هفته آینده به صورت فشرده ادامه خواهد داشت. با توجه به پیچیدگی و بهم پیوستگی موضوعات متعددی که برای رسیدن به تفاهم جامع باید مورد توافق قرار گیرند، واقعا دشوار است نتیجه مذاکرات را پیش‌بینی کرد و گمانه‌زنی‌های برخی رسانه‌ها به ویژه در غرب را نباید چندان جدی گرفت چون بیشتر از تحلیل و خبررسانی تلاش‌شان برای فضاسازی و تاثیرگذاری بر مذاکرات است. آن‌چه می‌توانم به شما اطمینان دهم این است که من و همکارانم تمام تلاش خود را برای رسیدن به راه حل منطقی و پایدار بکار خواهیم گرفت و در این مسیر دشوار بیش از همیشه به حمایت و به ویژه به دعای خیر شما در این ماه رحمت نیازمندیم."
این متنی بود که محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان همزمان با آغاز مذاکرات جدید ایران و ۱+۵ در صفحه فیسبوک خود قرار داد؛ مذاکراتی نفس گیر که چهارشنبه ۱۱ تیر در وین آغاز شده و تا ۲۹ تیر ادامه خواهد یافت تا دو طرف به توافق جامعی دست یابند.
به گزارش نکونیوز، ایران و ۱+۵ از ۲۶ خرداد ماه نگارش متن توافق نهایی را آغاز کردند. نگارش متن، امروز (جمعه) وارد مرحله جدی تری شد تا در این دور از مذاکرات که دور پایانی تا پیش از پایان ۶ ماه است، نهایی شود؛ هرچند که در صورتی که طرفین نتوانند در مدت تعیین شده به توافق نهایی دست یابند بر اساس برنامه اقدام مشترک امکان تمدید توافق به مدت ۶ ماه وجود دارد .
سرنوشت تحریمها، بویژه تحریمهایی که صنعت نفت ایران را نشانه گرفته بود در این مذاکرات روشن خواهد شد. هرچند با روی کار آمدن دولت تدبیر و امید و بهبود روابط ایران و غرب، گشایشهایی در تحریمهای نفتی ایران حاصل شده اما هنوز هم قفلهایی باقی مانده که دیپلماتهای ایران در وین می توانند آن را باز کنند. گشایش در مبادلات بانکی و پولی بویژه نقل و انتقال پول، گشایشهای بیمه ای، گشایش در حضور شرکتهای بزرگ غربی و سرمایه گذاران خارجی در پروژه های نفت، گاز و پتروشیمی در ایران و گشایش در انعقاد قراردادهای حوزه انرژی بین ایران و کشورهای دیگر از جمله انتظاراتی است که صنعت نفت ایران از مذاکرات وین دنبال می کند. این روزها، چشم نفتی ها در ایران به وین است تا ببینند پس از پایان مذاکرات، تحریمهایی که صنعت نفت ایران را تحت تاثیر قرار داده بود چه سرنوشتی پیدا می کند و چشم نفتی ها در جهان نیز به تاثیرگذاری این مذاکرات بر افزایش یا کاهش قیمت نفت در بازارهای بین المللی دوخته شده است.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵