کد مطلب: 40831
 
عراق 15 درصد نفت جهان را تولید می‌کند
رکورد تازه صادرات نفت عراق و روسیه
 
منابع رسمی نفتی در روسیه و عراق اعلام کردند که به‌رغم کاهش بی‌سابقه بهای نفت در بازارهای جهانی، صادرات نفت در این دو کشور در ماه پایانی سال 2014 و روزهای نخست 2015 به بالاترین سطح خود در چند دهه گذشته رسیده است.
تاریخ انتشار : شنبه ۱۳ دی ۱۳۹۳ ساعت ۰۸:۴۶
منابع رسمی نفتی در روسیه و عراق اعلام کردند که به‌رغم کاهش بی‌سابقه بهای نفت در بازارهای جهانی، صادرات نفت در این دو کشور در ماه پایانی سال 2014 و روزهای نخست 2015 به بالاترین سطح خود در چند دهه گذشته رسیده است.
به گزارش گروه ترجمه نکونیوز به نقل از خبرگزاری بلومبرگ، وزارت انرژی روسیه اعلام کرده که تولید نفت در این کشور در دسامبر 2014 میلادی با 0.3 درصد افزایش به ۱۰
وزارت انرژی روسیه اعلام کرده که تولید نفت در این کشور در دسامبر 2014 میلادی با 0.3 درصد افزایش به ۱۰ میلیون و ۵۸۰ هزار بشکه در روز رسیده که بیشترین تولید نفت پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی است. همچنین به گفته عاصم جیهاد، سخنگوی رسمی وزارت نفت عراق، صادرات نفت خام عراق نیز در ماه دسامبر روزانه دو میلیون و 940 هزار بشکه بوده که بیشترین میزان صادرات نفت از سال ۱۹۸۰ تاکنون به شمار می‌رود
میلیون و ۵۸۰ هزار بشکه در روز رسیده که بیشترین تولید نفت پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی است.
همچنین به گفته عاصم جیهاد، سخنگوی رسمی وزارت نفت عراق، صادرات نفت خام عراق نیز در ماه دسامبر روزانه دو میلیون و 940 هزار بشکه بوده که بیشترین میزان صادرات نفت از سال ۱۹۸۰ تاکنون به شمار می‌رود. بنا بر اعلام آژانس بین‌المللی انرژی، عراق در ماه نوامبر 15 درصد از نفت مورد نیاز جهان را تولید و صادر کرده است.
مسئولان بخش نفت می‌گویند صادرات نفت عراق از بنادر جنوبی به سطح بی‌سابقه دو میلیون و ۷۶۰ هزار بشکه در روز رسیده است. گفته می‌شود، متوسط بهای نفت فروخته شده در ماه دسامبر برای عراق ۵۷ دلار در هر بشکه و درآمد حاصل از آن نیز پنج میلیارد و ۲۴۷ میلیون دلار بوده است. به گفته سخنگوی وزارت نفت عراق، درآمد کل سال ۲۰۱۴ این کشور به ۸۴ میلیارد و ۲۱۵ میلیون دلار رسیده است.
در گزارش وزارت انرژی روسیه که منتشر شد، آمده است که تولید نفت این کشور با توجه به تولید شرکت‌های کوچک دولتی 0.7 درصد افزایش یافته است. تولید فرآورده‌های نفت و گاز روسیه نیز در دسامبر گذشته به ۱۰ میلیون و ۶۷۰ هزار بشکه در روز رسیده که آن نیز بالا‌ترین سطح از فروپاشی شوروی سابق به شمار می‌رود.
این گزارش نشان می‌دهد تولید نفت تولیدکنندگان کوچک در روسیه که بیشتر آن‌ها از شرکت‌های خصوصی هستند به میزان ۱۱ درصد افزایش یافته و به بیش از یک میلیون بشکه در روز رسیده است. با تشدید تنش‌های میان غرب و روسیه و تحریم‌های آمریکا و اروپا علیه روسیه که بیشتر صنایع نفت و گاز این کشور را نشانه رفته‌اند، مسکو با هدف کاهش وابستگی به اروپا، صادرات نفت خود را به چین افزایش داده و به ۴۵۲ هزار بشکه در روز رسانده است که نسبت به سال گذشته (2014) نزدیک به ۴۳ درصد افزایش داشته است.
گفته می‌شود، تولید نفت توسط روسنفت، بزرگ‌ترین شرکت نفت در بورس‌های جهانی، هفت دهم درصد کاهش داشته است. وزارت انرژی روسیه پیش‌بینی کرده که با توجه به کاهش بهای نفت خام در بازارهای جهانی اقتصاد این کشور به طرف رکود پیش می‌رود که شاید تولید نفت این کشور را در سال ۲۰۱۵ به ۵۲۵ میلیون تن کاهش دهد. آژانس بین المللی انرژی نیز پیش بینی کرده تولید نفت روسیه یک درصد کاهش یابد.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵