کد مطلب: 72791
 
بومیان آمریکا و صنعت شیل
ابعاد تازه اعتراضات نسبت به صنعت شیل در آمریکا
 
جنبش مبارزه علیه نفت و گاز شیل در آمریکا رفته رفته بزرگ‌تر می‌شود. در آخرین حلقه از اعتراضات علیه صنعت شیل، بومیان آمریکا نیز به این مبارزات پیوسته‌اند. دیروز اعتراض بومیان آمریکا در داکوتای شمالی علیه احداث یک خط لوله انتقال نفت، به خشونت کشیده شد.
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۴ شهريور ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۳۶
جنبش مبارزه علیه نفت و گاز شیل در آمریکا رفته رفته بزرگ‌تر می‌شود. در آخرین حلقه از اعتراضات علیه صنعت شیل، بومیان آمریکا نیز به این مبارزات پیوسته‌اند. دیروز اعتراض بومیان آمریکا در داکوتای شمالی علیه احداث یک خط لوله انتقال نفت، به خشونت کشیده شد.
به گزارش نکونیوز، طرفداران محیط زیست و برخی اجتماعات محلی، صنعت نفت و گاز شیل در آمریکا را به آلوده کردن آب، زمین و هوا متهم می‌کنند. مبارزات علیه این صنعت تاکنون انعکاس سیاسی نیز داشته است. کمپین انتخاباتی برنی سندرز در سال جاری میلادی، مبارزه علیه شیوه استخراج نفت و گاز شیل را در دستور کار خود قرار داد و به واسطه این امر در برخی ایالت‌ها توانست اقبال عمومی نیز جلب کند.
در حال حاضر در چهار ایالت آمریکا، یک جنبش اعتراضی نسبت به احداث یک خط لوله انتقال نفت 3.8 میلیارد دلاری، شکل گرفته است. این خط لوله از چهار ایالت داکوتای جنوبی، داکوتای شمالی، آیووا و ایلینویز می‌گذرد و روزانه بیش از 500 هزار بشکه نفت تولید شده در میادین شیل آمریکا را منتقل می‌کند.
دیروز بومیان آمریکا در جنوب ایالت داکوتای شمالی با مأموران امنیتی شرکتی که عملیات احداث این خط لوله را بر عهده دارند درگیر شدند و در جریان اعتراض خشونت‌آمیز چندین نفر صدمه دیدند.
قبایل بومی آمریکا در این منطقه بر این عقیده‌اند خط لوله نفت از قبرستان‌های آن‌ها و برخی امکان فرهنگی بسیار مهم برای آن‌ها عبود می‌کند. علاوه بر این آن‌ها می‌گویند خط لوله انتقال نفت منابع آب زیرزمینی که میلیون‌ها نفر از آن استفاده می‌کنند را آلوده می‌کند.
برای استخراج نفت و گاز شیل از تکنولوژی‌هایی استفاده می‌شود که بسیاری بر این عقیده‌اند این تکنولوژی‌ها به شدت برای محیط زیست مخرب است. برای استخراج نفت و گاز شیل، ابتدا در ذخایر غیرمتعارف نفتی، چاه‌هایی به صورت عمودی حفر می‌شوند و سپس حفر چاه به صورت افقی در سنگ‌های رسوبی حاوی هیدروکربن‌ها، ادامه می‌یابد. با استفاده از تکنولوژی‌ای به نام شکافت هیدرولیکی، آب، مواد شیمیایی و ماسه با فشار بسیار بالا به مخزن تزریق می‌شود تا در سازندهای زیرزمینی شکاف ایجاد کند و با شکستن سنگ مخزن، نفت و گاز از طریق این شکاف‌ها جریان یافته و به سطح برسد.
مواد شیمایی مورد استفاده در شکافت هیدورلیکی، سمّی است و از خلال شکاف‌های ایجادشده در این فرآیند، آب آلوده (آب حاوی این مواد سمّی) وارد سفره‌های آب زیرزمینی می‌شود و آن‌ها را آلوده می‌کند. نشت متان یکی دیگر تبعات مخرّبِ فراکینگ است.
مبارزات علیه صنعت شیل، تاکنون عمدتاً حول استخراج نفت و گاز شیل بوده است. اما اکنون احداث این خط لوله چندمیلیارد دلاری نیز اعتراض طرفداران محیط زیست و جوامع محلی را در پی داشته است.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵