کد مطلب: 85391
 
صنعت نفت ایران در هفته ای که گذشت
نفت زیر سایه انتخابات 96
 
ایران در هفته ای که گذشت، فضایی انتخاباتی را پشت سر گذاشت. همزمانی انتخابات شوراهای شهر و روستا با انتخابات ریاست جمهوری موجب شده فضای انتخاباتی بیش از پیش تا عمق روستاها نیز رسوخ کند و طبیعتا نفت نیز از این فضای انتخاباتی مستثنی نبود. امروز هم کارکنان صنعت نفت در سراسر کشور، حتی بر روی سکوهای نفتی، در انتخابات شرکت کرده و تصاویر خود را در شبکه های اجتماعی منتشر کردند.
تاریخ انتشار : جمعه ۲۹ ارديبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۱۵:۴۶
ایران در هفته ای که گذشت، فضایی انتخاباتی را پشت سر گذاشت. همزمانی انتخابات شوراهای شهر و روستا با انتخابات ریاست جمهوری موجب شده فضای انتخاباتی بیش از پیش تا عمق روستاها نیز رسوخ کند و طبیعتا نفت نیز از این فضای انتخاباتی مستثنی نبود. امروز هم کارکنان صنعت نفت در سراسر کشور، حتی بر روی سکوهای نفتی، در انتخابات شرکت کرده و تصاویر خود را در شبکه های اجتماعی منتشر کردند.
به گزارش نکونیوز، تبیین دستاوردهای دولت روحانی در صنعت نفت در هفته ای که گذشت در دستور کار وزارت نفت قرار داشت. به همین دلیل بیژن زنگنه در هر سفر و در هر سخنرانی، از هر فرصتی برای تبیین عملکرد دولت در حوزه نفت استغاده کرد. آخرین سخنرانی زنگنه در تشریح عملکرد وزارت نفت در دولت یازدهم، چهارشنبه شب در آران و بیدگل بود و او سرانجام صبح امروز (جمعه) رای خود را در حسینیه جماران به صندوق انداخت.
وزارت نفت در هفته ای که گذشت، چند بار هم به منتقدان پاسخ داد. از جمله روز سه شنبه وزارت نفت در اطلاعیه ای اعلام کرد:" برخی کاندیداها و همراهان آنها در این ماراتن سخت از همه توان و ظرفیت سیاسی و رسانه‌ای خود برای مخدوش کردن دستاوردها و عملکرد صنعت نفت در دولت یازدهم استفاده کردند تا از این رهگذر شاید راهی برای جلب آرای مردم پیدا کنند. وزارت نفت جمهوری اسلامی ایران در آینده نزدیک و با فروکش کردن التهابات و هیجانات انتخابات ریاست‌جمهوری، درباره کرسنت و نقشی که افراد مختلف در آن داشتند به ویژه درباره کسانی که این‌ روزها مشغول موج سواری‌اند، شفاف‌سازی خواهد کرد تا افکار عمومی قضاوت کنند چه کسانی به کشور خدمت و چه کسانی خیانت کردند و همچنان اصرار بر خیانت دارند."
یک روز بعد هم وزارت نفت جواب رستم قاسمی وزیر پیشین نفت را داد. در اطلاعیه وزارت نفت آمده است : "آقای رستم قاسمی وزیر سابق نفت به تازگی مدعی شده دولت آقای روحانی با تاخیر در بهره‌برداری از پالایشگاه ستاره خلیج‌فارس صدها میلیون دلار به کشور خسارت زده است! ایشان در حالی در نقش طلبکار ظاهر شده که بیش از هر کس دیگری به مردم و کشور بدهکار است و باید پاسخگوی سوءمدیریت، هزینه‌ها و عقب‌گردهای مکرر در صنعت نفت باشد. همان دوره‌ای که فروش نفت ایران به کمتر از یک میلیون بشکه رسید. دوره‌ای که بنزین تولیدی و توزیعی آن، سلامت مردم را به خطر انداخته بود. دوره‌ای که حتی یک طرح پارس جنوبی به بهره‌برداری نرسید. دوره‌ای که ایران جایگاه و موقعیت خود را در بازارها و مجامع بین‌المللی مانند اوپک از دست داد. دوره‌ای که صنعت نفت بدهی بی‌سابقه‌ای را تجربه کرد و دهها مورد دیگر که پرداختن به آن در این مجال نمی‌گنجد. حال ایشان با این سابقه مدعی صنعت نفت شده و ادعا می‌کند که با تاخیر در بهره‌برداری از پالایشگاه ستاره خلیج فارس به کشور صدها میلیون دلار خسارت وارد شده است! آقای قاسمی باید پاسخ دهند که چگونه پالایشگاهی که از نظرشان می‌بایست اواخر سال ۹۳ به بهره‌برداری می‌رسید، تنها ۴۸ درصد پیشرفت داشته است؟ آیا این نتیجه سوءمدیریت ایشان نیست؟ آقای قاسمی باید پاسخ دهند."
همین هفته علیرضا زاکانی، یکی از چهره‌های شاخص جبهه پایداری، با شکایت وزارت نفت، به دلیل نشر اظهارات خلاف واقع درباره وزارت نفت و پرونده کرسنت به یک سال حبس تعزیری محکوم شد.
گزارش نکونیوز در این باره را در لینک ذیل بخوانید: 
محکومیت زاکانی به یک سال حبس تعزیری+ جزئیات

خبر صادرات گاز به اروپا به عراق
روز شنبه مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران از مذاکره با کشورهای اروپایی برای صادرات گاز خبر داد. حمیدرضا عراقی در گفت‌وگو با ایسنا، با بیان اینکه امکان تحقق صادرات گاز به اروپا وجود دارد، گفت: صادرات گاز از ایران به اروپا هم از طریق LNG و هم از طریق خط امکان‌پذیر است. برای این منظور شرکت‌های مختلف اروپایی به ایران آمده و مذاکراتی صورت گرفته است، اما قراردادهای گازی معمولا ۵ سال طول می کشد تا به نتیجه برسد. مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران درمورد اسامی شرکت‌ها گفت: از آنجایی که فعلا هیچکدام از مذاکرات به نتیجه نرسیده است، اسامی بعدا اعلام خواهد شد.
روز سه شنبه هم مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران از احتمال آغاز صادرات گاز به عراق از هفته آینده خبر داد. حمیدرضا عراقی از اعزام تیم ایرانی به عراق برای انجام مذاکرات نهایی به منظور آغاز فرآیند صادرات گاز به عراق خبر داد و گفت: تیم ایرانی به کشور عراق اعزام شدند تا مذاکرات را برای باز کردن ال‌سی در عراق آغاز کنند. در این مذاکرات TBI عراق هم حضور دارد. وی به این سوال که چنانچه مذاکرات به نتیجه برسد و عراق ال‌سی خود را باز کند صادرات گاز به عراق چه زمانی آغاز می‌شود، پاسخ داد: ایران آمادگی صادرات را دارد و چنانچه مذاکرات فردا به نتیجه برسد احتمالاصادرات از هفته آینده آغاز خواهد شد.
البته صادرات گاز به عراق از یک سال پیش قرار است آغاز شود که به دلیل برخی اختلافات هنوز این اتفاق نیفتاده است. 

وعده خاموشی فلرها در پارس جنوبی
روز سه شنبه مراسم رونمایی از مشعل سبز پالایشگاه اول پارس جنوبی با حضور معصومه ابتکار رییس سازمان حفاظت از محیط زیست و حمیدرضا عراقی مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران برگزار شد. در این مراسم اعلام شد که تا سال ۹۸ همه فلرهای پارس جنوبی خاموش می شوند.
گزارش کامل نکونیوز در این باره را در لینک ذیل بخوانید: 
فلرینگ گازها تا سال ۹۸ به صفر می رسد
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵