کد مطلب: 89621
 
بی‌اعتنایی سرمایه گذاران به خصومت
 
سرمایه‌گذاران در بزرگترین بحران سیاسی چند دهه اخیر در خلیج فارس هیچ موضعی اختیار نکردند زیرا در حال حاضر به نفت متمرکز شده‌اند.
تاریخ انتشار : سه شنبه ۳ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۴:۳۹
سرمایه‌گذاران در بزرگترین بحران سیاسی چند دهه اخیر در خلیج فارس هیچ موضعی اختیار نکردند زیرا در حال حاضر به نفت متمرکز شده‌اند.


به گزارش ایسنا، هفت هفته پس از اینکه گروهی از کشورهای عربی به سرکردگی عربستان سعودی با متهم کردن قطر به حمایت از تروریسم، روابط دیپلماتیک‌شان با این کشور را قطع کردند. دارندگان سهام و اوراق قرضه هر دو کشور حدودا هزینه ریسک مشابهی را پرداخت می‌کنند.

بحران خلیج فارس پس از اینکه قطر این اتهامات را رد و با درخواست‌های کشورهای عربی که شامل کاهش روابط با ایران و تعطیلی شبکه خبری الجزیره بود، مخالفت کرد همچنان در بن‌بست مانده است. اما به گفته تحلیلگران، این دشمنی برای سرمایه‌گذاران نفت اهمیت کمتری دارد زیرا در حال حاضر قیمت نفت خام همچنان پایین ۵۰ دلار در هر بشکه مانده که پایین سطح مورد نیاز تولیدکنندگان نفت خلیج فارس برای داشتن بودجه متوازن است.

به گفته سعد صدیقی، تحلیلگر جی پی مورگان چیس اند کو""، نفت همچنان بزرگترین جریانی است که می‌تواند قایق‌های هر دو طرف را بالا برده یا غرق کند. تا زمانی که قطر همچنان در تحریم اقتصادی مانده است و اقدامات بیشتری از سوی ائتلاف به رهبری عربستان انجام نگیرد، توجه بازار نفت به عوامل بنیادین معطوف خواهد ماند.

این بحران در شرایطی پیش آمده که موانعی اقتصادی متعددی در منطقه وجود دارد. عربستان سعودی رشد اقتصادی منفی در سه ماهه اول سال میلادی جاری را گزارش کرد که نخستین رشد اقتصادی منفی در شش سال اخیر بوده است در حالی که امارات متحده عربی که یکی از کشورهای تحریم‌کننده قطر است نیز با کندی رشد اقتصادی در بحبوبه درآمد نفتی پایین‌تر مواجه است.

بر اساس گزارش بلومبرگ، در قطر تحریم اقتصادی کشورهای عربی بر بازارهای سهام تاثیر گذاشته و تورم مصرف‌کننده را بالا برده است. با این‌همه این کشور در موقعیت خوبی برای پایداری در برابر این بحران دیپلماتیک قرار دارد. قطر بزرگترین صادرکننده گاز طبیعی مایع در جهان بوده و بیشتر تجارتش با آسیاست که اقدام کشورهای عربی تاثیر چندانی بر آن نداشته است.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵