کد مطلب: 59651
 
نفت در هفته ای که گذشت:
وقتی زنگنه از تکه تکه شدن پتروشیمی می گوید
 
هفته ای که گذشت هفته ای پرخبر برای صنعت نفت بود؛ هفته ای که اظهارات بیژن زنگنه وزیر نفت بیش از سایر خبرها مورد توجه رسانه ها قرار گرفت.
تاریخ انتشار : جمعه ۴ دی ۱۳۹۴ ساعت ۱۳:۴۳
هفته ای که گذشت هفته ای پرخبر برای صنعت نفت بود؛ هفته ای که اظهارات بیژن زنگنه وزیر نفت بیش از سایر خبرها مورد توجه رسانه ها قرار گرفت.
به گزارش نکونیوز، بیژن نامدار زنگنه در نشست مشترک با هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تهران که روز سه شنبه اول دی برگزار شد به شدت از تکه تکه شدن پتروشیمی انتقاد کرد و با بیان اینکه به صنعت پتروشیمی در کشور ضربات بنیان افکنی وارد شده است و آن را از درون متلاشی کردند افزود : آنچه در گذشته اتفاق افتاده خصوصی سازی نبوده است. امروز همه اتانول و آمونیاک توسط یک نفر در کشور اداره می شود. این افراد بخش خصوصی نیستند چون با حکم یک وزیر بر سر این کار آمده است. وزیر نفت تصریح کرد: در دنیا همه صنعت پتروشیمی شان را بزرگ میکنند ولی ما صنعت مان را تکه پاره کردیم برای همین دیگر امکان رقابت ندارد. پتروشیمی ما حتی در قیاس منطقه ای کوچک است. اکنون هم باید با قبول وضعیت فعلی راه را باز کنیم تا صنعت پتروشیمی مان بزرگ شود. زنگنه همچنین گفت: من مسئول توسعه و سرمایه‌گذاری در صنعت پتروشیمی کشور هستم. در گذشته شرکت های پتروشیمی ۳۰ درصد سود برده‌اند. برخی فکر می‌کنند باید به هر قیمتی برخی صنعت‌ها را حفظ کنیم و هیچ تغییری درآن ندهیم. تا امروز حتی یک پالایشگاه به بخش خصوصی واگذار نشده است. همه‌ آن‌ها یا رد دیون شده‌اند و یا به خصولتی‌ها واگذار شده است.
لغو ممنوعیت صادرات نفت آمریکا
روز شنبه اعلام شد کنگره آمریکا در یک تغییر ۱۸۰ درجه‌ای سیاست انرژی از سوی جمهوری‌خواهان و در راستای یک توافق دوحزبی که امتیازات بی‌سابقه‌ای را در زمینه مالیات برای انرژی‌های بادی و خورشیدی در نظر می‌گیرد، به لغو منع ۴۰ ساله صادرات نفت این کشور رای مثبت داد. سنای آمریکا با ۶۵ رای موافق در مقابل ۳۳ رای مخالف لغو ممنوعیت صادرات نفت آمریکا را تصویب و معافیت مالیاتی برای تقویت توسعه انرژی‌های تجدیدشدنی را در راستای بودجه یک تریلیون و ۸۰۰ میلیارد دلاری دولت و لایحه معافیت مالیاتی که باراک اوباما فوراً آن را امضا کرد، تصویب کرد.
مهلت یک‌ماهه دادگاه به زنجانی
روز یکشنبه رییس شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب اعلام کرد که دادگاه با تقاضای مهلت برای تسویه بدهی بابک زنجانی به شرکت نفت موافق کرد. قاضی ابوالقاسم صلواتی در پایان بیست و چهارمین جلسه دادگاه رسیدگی به پرونده موسوم به فساد نفتی، گفت: با عنایت به تقاضای وکیل‌مدافع بابک زنجانی مبنی بر ارائه مهلت برای پرداخت بدهی و ارائه یک فقره برات از سوی متهم در یک کشور و بانک خارجی در جهت پرداخت یا تضمین پرداخت آن و اینکه متهم اموالی را در خارج و داخل معرفی کند، دادگاه با استفاده از اختیارات قانونی خود یک ماه مهلت برای وصول مطالبات شرکت نفت به متهم ارائه می‌کند. وی ادامه داد: امیدواریم ظرف این مدت بدهی‌های متهم با شرکت HK و شرکت نفت تسویه شود. اما روز چهارشنبه مدیر امور حقوقی شرکت ملی نفت گفت که سندی که متهم نفتی تحت عنوان برات ارائه داده است، از پشتوانه بانکی معتبری که موید توانایی و حصول اطمینان از تامین مبلغ و تادیه بدهی متهم به شرکت ملی نفت ایران باشد، برخوردار نیست و از این رو کارشناسان بانک مرکزی آن را فاقد اعتبار تشخیص داده اند. ماهرخ زاد با تصریح این‌که متهم تنها ٢٧ روز دیگر برای پرداخت بدهی خود فرصت دارد، ادامه داد: در مجموع با توجه به تعاملات صورت گرفته در ماه‌های قبل از طریق رابطینی که متهم معرفی کرد و تجربه محقق نشدن وعده های مکرر وی در این مدت، همانطور که گفتم این بار نیز خوشبین نیستم؛ اما به هر حال امیدواریم هرچه زودتر شرکت ملی نفت ایران بتواند به مطالبات خود دست یابد و تکلیف این پرونده مشخص شود.
افزایش صادرات نفت ایران
روز دوشنبه موسسه اطلاعات نفتی جودی گزارش داد که صادرات نفت ایران در ماه اکتبر با کمی افزایش نسبت به ماه قبل تر به روزانه یک میلیون و ۳۹۵ هزار بشکه رسید. بدین ترتیب ایران پنجمین عرضه‌کننده بزرگ اوپک در ماه اکتبر است که روزانه یک میلیون و ۳۹۵ هزار بشکه نفت صادر کرده که نسبت به صادرات روزانه یک میلیون و ۳۹۰ هزار بشکه‌ای در ماه سپتامبر یک افزایش روزانه پنج هزار بشکه ای داشته است. در این میان عربستان در ماه اکتبر صادرات نفت خود را به بالاترین سطح چهار ماه گذشته رسانده است. صادرات نفت عربستان از روزانه ۷ میلیون و ۱۱۱ هزار بشکه در ماه سپتامبر به روزانه ۷ میلیون و ۳۶۴ هزار بشکه در ماه اکتبر افزایش یافته است.
بنزین وارداتی استاندارد است
در روزهایی که آلودگی هوا بیش از هر زمان دیگری چهره تهران و شهرهای بزرگ را تیره و تار کرده بود، مناقشه درباره کیفیت بنزین وارداتی به کشور بالا گرفت. تا اینکه روز چهارشنبه مدیر امور بین‌الملل شرکت ملی نفت ایران با بیان این که بنزین وارداتی از سوی سه نهاد نظارتی با حساسیت بالایی بررسی می شود و مطابق با استانداردهای روز دنیاست گفت: مشخصات بنزینی که هم اکنون وارد می شود مطابق با یورو ٤ است، یعنی اکتان بنزین که هم اکنون وارد کشور می شود ٩٥ است و ٣ درجه هم از حد استاندارد بنزین یورو ٤ بالاتر است؛ بنزن آن ماکزیمم یک درصد است و سولفور، آروماتیک و الفین آن به ترتیب ٥٠ ، ٣٥ و ١٨ PPM است. وی در واکنش به اظهارات عده ای که معتقدند بنزین وارداتی استانداردهای یورو ٤ را ندارد، گفت: این موضوع از بی اطلاعی این افراد نشات می گیرد چون بنزین وارداتی از سوی اداره نظارت بر صادرات و واردات شرکت ملی نفت ایران، اداره مهندسی پخش و اداره استاندارد ایران بررسی و پس از تایید توزیع می شود.
وعده بهره‌برداری فاز ۱۵ و ۱۶ پارس‌جنوبی
در آخرین روز کاری هفته، فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء(ص) از آماده بهره‌برداری شدن فاز ۱۵ و ۱۶ پارس‌جنوبی ظرف چهار تا پنج ماه آینده خبر داد. سردار عبادالله عبداللهی افزود: قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء بزرگترین پالایشگاه‌های گازی کشور را در اختیار دارد و بزودی و ظرف ۴ تا ۵ ماه آینده فاز ۱۵ و ۱۶ پارس‌جنوبی با ظرفیت تولید روزانه ۵۲ میلیون مترمکعب آماده بهره‌برداری است.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵