داخلی اقتصاد خبر
 
کد مطلب: 76806
 
ترامپ آغاز جنگ تجاری است یا مرحله جدیدی از آن؟
ظهور «دیو» حمایت‌گرایی
 
تا زمانی که [۲۰] ژانویه فرانرسیده و دونالد ترامپ قدرت را در دست نگرفته، وی قادر نخواهد بود وعده‌هایش را برای برهم زدن معاهده تجاریِ شراکت ترانس پاسفیک، یا مذاکره مجدد در مورد توافق‌نامه تجاری آمریکای شمالی یا اعمال جریمه بر واردات کالاهای چینی، به پیش ببرد. [با این حال] حتی بدون او، حمایت‌گرایی رو به افزایش و تجارت جهانی در حال کند شدن است.
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱ آذر ۱۳۹۵ ساعت ۱۵:۱۶
«تا زمانی که [۲۰] ژانویه فرانرسیده و دونالد ترامپ قدرت را در دست نگرفته، وی قادر نخواهد بود وعده‌هایش را برای برهم زدن معاهده تجاریِ شراکت ترانس پاسفیک، یا مذاکره مجدد در مورد توافق‌نامه تجاری آمریکای شمالی یا اعمال جریمه بر واردات کالاهای چینی، به پیش ببرد. [با این حال] حتی بدون او، حمایت‌گرایی رو به افزایش و تجارت جهانی در حال کند شدن است.»
به گزارش نکونیوز، هنوز در دانشکده‌های اقتصاد، مزایای تجارت آزاد و معایب حمایت‌گرایی و اعمال تعرفه‌های سنگین بر واردات تدریس می‌شود. اما در عمل پیشرفته‌ترین کشورهای دنیا نیز به سمت سیاست‌های در حال حرکتند که واضحاً بوی حمایت‌گرایی می‌دهد.
یک بار دیگر بند نخست این یادداشت را بخوانید. این بند، بند آغازین یکی از تحلیل‌های منتشرشده در بلومبرگ است؛ یعنی رسانه‌ای که خود یکی از ستایندگان دنیای شکل‌گرفته بر مبنای تجارت آزاد است.
حتی پیش از ترامپ نشانه‌های ظهور حمایت‌گرایی در روابط تجاری بین کشورها دیده می‌شود. تاکنون چنین گفته می‌شد که تجارت آزاد و کاهش هرچه بیشتر تعرفه‌های گمرکی باعث می‌شود تا رقابت‌پذیری شرکت‌ها در بازار جهانی افزایش یابد و از این طریق کشورهای مختلف مسیر رونق اقتصادی و پیشرفت را طی خواهند کرد.
قوانین ضددامپینگ در حال حاضر در ابعاد هرچه گسترده‌تری مورد استفاده قرار می‌گیرند و این قوانین اولین گام‌های حرکت به سمت حمایت‌گرایی در دوران جدید هستند. گزارش بلومبرگ نشان می‌دهد که در صنعت فولاد نشانه‌های بارز این حمایت‌گرایی دیده می‌شود.
اروپایی‌ها صنعت فولاد چین را به دامپینگ متهم می‌کنند و معتقدند که چینی‌ها فولاد خود را زیر هزینه تمام‌شده آن در بازارها به فروش می‌رسانند. اتحادیه اروپا با دستاویز قرار دادن قوانین ضد دامپینگ تعرفه ۸۱ درصدی بر واردات فولاد از چین وضع کرده است. اروپا حالا می‌گوید کاهش تعرفه‌ها باعث پیشرفت شرکت‌های فولاد اروپایی نمی‌شود بلکه باعث ورشکست شدن آن‌ها خواهد شد.
دولت اوباما در ماه ژوئن سال جاری تعرفه واردات فولاد از چین، کره جنوبی، تایوان، هند و ایتالیا را افزایش داد. در ماه ژوئیه چین، ژاپن، کره جنوبی و اتحادیه اروپا را به دامپینگ متهم کرد و تعرفه‌های تنبیهی خود را بر واردات برخی اقلام فولادی وضع کرد. هند در ماه نوامبر چین را به دامپینگ متهم کرد و تعرفه واردات فولاد چین را افزایش داد.
سازمان تجارت جهانی اعلام کرده که در پنج ماه منتهی به اواسط اکتبر، اعضای گروه جی ۲۰، پیشرفته‌ترین اقتصادهای دنیا، به‌طور متوسط هر ماه ۱۷ محدودیت تجاری جدید اعمال کرده‌اند.
از سال ۲۰۱۲ تاکنون تجارت جهانی به طور متوسط سالیانه کمی بیش از ۳ درصد رشد داشته است. این رقم تقریباً نصف رشد تجارت جهانی در سه دهه گذشته است. سازمان تجارت جهانی، اعمال محدودیت‌های تجاری توسط کشورهای مختلف را یک «نگرانی واقعی و ادامه‌دار» می‌دانند.
همه می‌گویند «جنگ تجاری» بین پیشرفته‌ترین اقتصادهای دنیا و اعمال تعرفه‌های تنبیهی سنگین، احتمالا توسط ترامپ شروع خواهد شد. شاید همه واقعاً اشتباه می‌کنند و این جنگ پیش از این شروع شده است؛ شما ترامپ مرحله جدیدی از این جنگ تجاری و نه نقطه آغاز آن باشد.

برای عضویت در کانال تلگرامی نکونیوز می‌توانید بر روی لینک زیر کلیک نمایید:
https://telegram.me/neconews
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵