کد مطلب: 95896
 
از قراردادهای IPC تا قیمت گاز در قراردادهای LNG
زنگنه: بیمارگونه در مورد قرارداد توتال حرف می‌زنند
کسی به قیمت ترکیه، گاز نمی‌خرد
 
بیژن زنگنه، وزیر نفت، امروز در حاشیه امضای دو تفاهم‌نامه بین وزارت نفت و بنیاد مستضعفان، برخی گمانه‌زنی‌ها در مورد قرارداد توتال را «بیمارگونه» خواند و گفت: قرارداد با توتال، یک قرارداد «معتبر» است که در حال پیشرفت است.
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۹ آبان ۱۳۹۶ ساعت ۱۲:۲۲
بیژن زنگنه، وزیر نفت، امروز در حاشیه امضای دو تفاهم‌نامه بین وزارت نفت و بنیاد مستضعفان، برخی گمانه‌زنی‌ها در مورد قرارداد توتال را «بیمارگونه» خواند و گفت: قرارداد با توتال، یک قرارداد «معتبر» است که در حال پیشرفت است.
به گزارش نکونیوز، بیژن زنگنه امروز در حاشیه مراسم امضای دو تفاهم نامه بین مجموعه وزارت نفت و بنیاد مستضعفان با موضوع پالایشگاه گاز فجر جم، در جمع خبرنگاران در مورد موضوعات مهمی از قرارداد توتال گرفته تا قیمت گاز ارائه شده به شرکت نروژی برای تبدیل گاز به ال ان جی به اظهار نظر پرداخت.
زنگنه با انتقاد نسبت به فضای ایجاد شده حول امضای قرارداد با شرکت فرانسوی توتال برای توسعه فاز ۱۱ میدان گازی پارس جنوبی گفت: اگر قرارداد امضا کنیم می‌گویند چرا با خارجی‌ها قرارداد امضا کردید و یک عده نیز فشار وارد می‌کنند که چرا تاخیر می‌کنید و وقتی هم امضا می‌کنیم باز هم به ما انتقاد می‌شود.
زنگنه در پاسخ به این سوال که آیا توتال با توجه به موضع‌گیری‌های اخیر در قرارداد توسعه فاز ۱۱ در ایران می‌ماند، یا خیر گفت: برخی بیمار‌گونه در مورد قرارداد توتال صحبت می‌کنند؛ ما یک قرارداد معتبر داریم که پیش می‌رود عده‌ای فقط دنبال این هستند که بگویند آیا این بیمار می‌میرد و یا زنده می‌ماند.
وزیر نفت درباره میزان صادرات نفت ایران گفت: میزان صادرات نفت و میعانات گازی به بیش از ۲.۵ میلیون بشکه در روز رسیده است‌.
وزیر نفت درباره تکلیف طرح کاهش تولید نفت در نشست آتی اوپک نیز گفت: بیشتر اعضا موافق تمدید این طرح هستند اما تصمیم نهایی در نشست اوپک گرفته می شود.
زنگنه در مورد آخرین وضعیت آتش‌سوزی چاه شماره ۱۴۷ میدان نفتی رگ سفید بیان کرد: در حال حاضر کار در دو بخش پیش می‌رود و دو دکل حفاری چاه حفر می‌کند که بتواند از پایین به آتش حمله کرده و آن را خاموش کند و دیگری اقدامات سطحی است که جلو می‌رود.
وی افزود: در حال حاضر محیط پاک شده، تجهیزات مستقر
زنگنه در پاسخ به این سوال که آیا توتال با توجه به موضع‌گیری‌های اخیر در قرارداد توسعه فاز ۱۱ در ایران می‌ماند، یا خیر گفت: برخی بیمار‌گونه در مورد قرارداد توتال صحبت می‌کنند؛ ما یک قرارداد معتبر داریم که پیش می‌رود عده‌ای فقط دنبال این هستند که بگویند آیا این بیمار می‌میرد و یا زنده می‌ماند.
شده، آب مورد نیاز تامین شده و سعی بر این است که با آرامش کار انجام شده و بدون اینکه فشاری وارد شود و یا اتفاق جدیدی رخ دهد دنبال این هستیم که از بالا چاه را خاموش کنیم.
وزیر نفت در پاسخ به این سوال که چرا امضای قراردادهای جدید نفتی به کندی پیش می‌رود،‌ خاطرنشان کرد: اگر قرارداد امضا کنیم می‌گویند چرا با خارجی‌ها قرارداد امضا کردید و یک عده نیز فشار وارد می‌کنند که چرا تاخیر می‌کنید و وقتی هم امضا می‌کنیم باز هم به ما انتقاد می‌شود.
وی درباره سرنوشت قرارداد لایه نفتی پارس جنوبی گفت: کارهای مربوط به مذاکره با شرکت مرسک دانمارک به خوبی پیش می‌رفت تا اینکه شرکت توتال فرانسه اقدام به خرید این شرکت کرد.
وزیر نفت خاطر نشان کرد: با توجه به این که شرکت توتال در بخش قطری لایه نفتی پارس جنوبی نیز مشغول کار است، با خرید مرسک که در حال مذاکره با ایران برای توسعه لایه نفتی پارس جنوبی بود، ملاحظاتی برای ما ایجاد شد.
زنگنه با بیان این که شرکت مرسک دانمارک را از مذاکرات برای توسعه لایه نفتی پارس جنوبی کنار نگذاشته ایم، اضافه کرد: از شرکت های دیگری نیز برای توسعه این لایه نفتی دعوت کردیم که البته بیشتر آنها استقبال نکردند.
زنگنه درباره امضای ۱۰ قرارداد جدید نفتی تا پایان امسال گفت: من این مساله را مطرح نکردم، افراد دیگری این موضوع را اعلام کردند.
وزیر نفت درباره همکاری با روس‌ها نیز گفت: ما با شرکت‌های روسی یادداشت تفاهمنامه‌ای امضا کردیم که جلو می‌رود اما آنها باید پیشنهادات خود را ارائه دهند که هنوز زمان آن نرسیده است.
زنگنه درباره وضعیت قرارداد کارمندان نیز اظهار داشت: ما برای این موضوع مطالعه کرده‌ایم اما کار پیچیده است وقتی کار بر مبنای احساس پیش می‌رود به سادگی قابل حل نیست و ما با گرفتاری‌های زیادی روبه‌رو هستیم. در حال حاضر کارکنان طبق قانون کار، کار می‌کنند و به دنبال این هستند که شرایط حقوقی بهتر شود ما نیز آن را بررسی می‌کنیم.
وزیر نفت در ادامه درباره اینکه برخی انتقاد می‌کنند گازی که در اختیار شرکت نروژی قرار گرفته ارزان‌تر از شرکت‌های داخلی است، توضیح داد: قیمت کف، قیمت پتروشیمی‌هاست اما قیمت ترکیه متفاوت است. ما اگر بخواهیم به قیمت ترکیه گاز را بفروشیم باید منتظر بمانیم و گاز نیز بدون مشتری باقی خواهد ماند.
وی افزود: ما در مورد ال‌ان‌جی قیمت را عمومی اعلام کردیم و هر کس بخواهد می‌تواند با آن قیمت سرمایه‌گذاری کند اگر قیمت پایین بود که ما باید تاکنون ۶۰ متقاضی داشته باشیم. ما قیمت را کف پتروشیمی‌ها اعلام کردیم و برای شرکت خاصی هم نیست و هر کس بخواهد می‌تواند با آن شرایط قیمت و ابلاغیه ما سرمایه‌گذاری کند.
قابل ذکر است صبح امروز با حضور وزیر نفت، دو تفاهم نامه بین مجموعه وزارت نفت و بنیاد مستضعفان با موضوع پالایشگاه گاز فجر جم به امضا رسید. تفاهم نامه نخست که به امضای مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران و مدیرعامل شرکت انرژی گستر سینا (متعلق به بنیاد مستضعفان) به امضا رسید در خصوص مطالعه طرح استحصال ترکیبات +C۲ خروجی پالایشگاه فجر جم بود. همچنین تفاهم نامه دیگری به امضای مدیرعامل شرکت نفت مناطق مرکزی و مدیرعامل شرکت انرژی گستر سینا رسید که موضوع آن مطالعه و امکان سنجی تأمین پایدار خوراک پالایشگاه فجر جم بود.

برای عضویت در کانال تلگرامی نکونیوز می‌توانید بر روی لینک زیر کلیک نمایید:
https://telegram.me/neconews
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵