کد مطلب: 98136
 
پایبندی 121 درصدی اوپک به توافق نفتی
نفت خام وارد کانال 68 دلاری شد
کاهش تولید نفت خام ایران
 
قیمت نفت خام به بالاترین میزان در سه سال گذشته رسیده و نفت برنت وارد کانال 68 دلاری شده است. در ماه گذشته میلادی (ماه دسامبر) کشورهای عضو اوپک سطح بالایی از تعهد به توافق نفتی را نشان داده‌اند و میزان پایبندی آن‌ها به این توافق 121 درصد بوده است.
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱۴ دی ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۵۳
قیمت نفت خام به بالاترین میزان در سه سال گذشته رسیده و نفت برنت وارد کانال 68 دلاری شده است. در ماه گذشته میلادی (ماه دسامبر) کشورهای عضو اوپک سطح بالایی از تعهد به توافق نفتی را نشان داده‌اند و میزان پایبندی آن‌ها به این توافق 121 درصد بوده است.
به گزارش نکونیوز، انستیتو نفت آمریکا گزارش داده که در هفته گذشته موجودی انبارهای تجاری نفت خام این کشور 4.99 میلیون بشکه کاهش یافته است. اگر اداره اطلاعات انرژی آمریکا نیز این کاهش موجودی را تأیید کند، این هفتمین هفته متوالی است که موجودی انبارهای نفت در آمریکا کاهش می‌یابد.
موجودی انبارهای نفت خام در آمریکا که یکی از دلایل عمده مازاد عرضه در بازار نفت بود، از سال گذشته رو به کاهش گذاشته و انتظار می‌رود که در سال 2018 به میانگین پنج‌ساله این انبارها برسد.
کاهش موجودی این انبارها یکی از دلایل افزایش قیمت نفت در روز گذشته و امروز بود.
کشورهای عضو اوپک نیز در آخرین ماه سال 2017 سطح بالایی از پایبندی به توافق نفتی را نشان داده‌اند. بررسی‌های بلومبرگ و اطلاعات رهگیری نفت‌کش‌ها نشان می‌دهد که تولید نفت اعضای اوپک در ماه دسامبر 32 میلیون 470 هزار بشکه در روز بوده است که نسبت به ماه پیش از آن تغییری ندارد. اوپکی‌ها در مجموع در ماه گذشته تعهد 121 درصدی به توافق نفتی داشته‌اند و بیش از میزان تعهد شده تولید نفت خود را کاهش داده‌اند.
بلومبرگ گزارش داده که در ماه گذشته میلادی ونزوئلا، لیبی، ایران، عربستان سعودی و کویت تولید نفت خام خود را کاهش داده‌اند. عربستان و ایران هر کدام در ماه گذشته تولید نفت خام خود را 20 هزار بشکه در روز کاهش داده‌اند. میزان کاهش تولد نفت ونزوئلا 60 هزار بشکه در روز و لیبی 30 هزار بشکه در روز بوده است.
نیجریه تولید نفت خود را 40 هزار بشکه در روز و عراق آن را 30 هزار بشکه در روز افزایش داده است.
قمت نفت خام آمریکا وارد کانال 62 دلاری شده است و نظرسنجی بلومبرگ از مدیران شرکت‌های نفتی در آمریکا نشان می‌دهد که در صورتی که قیمت نفت خام وست تگزاس اینترمدییت در محدوده 61 تا 65 دلاری باقی بماند فعالیت‌های حفاری در این کشور تا سطح قابل توجهی افزایش خواهد یافت. سال 2017 فعالیت‌های حفاری در آمریکا بیش از 40 درصد افزایش یافت و در صورتی که چنین روندی در سال 2018 نیز روی دهد به احتمال قوی تولید نفت آمریکا از تولید نفت عربستان سعودی پیشی خواهد گرفت.
در حال حاضر نفت خام برنت در 68 دلار و 22 سنت به ازای هر بشکه مبادله می‌شود. قیمت نفت خام وست تگزاس اینترمدییت نیز 62 دلار و 14 سنت به ازای هر بشکه است.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵