کد مطلب: 84456
 
بازار جهانی نفت در هفته‌ای که گذشت
سقوط نفت یا سقوط تمام کالاها؟
شروع مجدد نگرانی‌های نفتی
 
تاریخ انتشار : شنبه ۱۶ ارديبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۱۶
هفته گذشته، سیاه‌ترین هفته نفت در شش ماه گذشته بود، اما رویداد نگران‌کننده‌تر این بود که در هفته گذشته، به جز نفت، قیمت سایر کالاهای مهم نیز در بازار جهانی کاهش یافت و این شاید نشانه‌ای از عملکرد ضعیف اقتصاد جهانی باشد.
به گزارش نکونیوز، قیمت نفت خام وست تگزاس اینترمدییت هفته گذشته ۶ درصد کاهش یافت. نفت خام برنت نیز کاهش ۵ درصدی را در هفته گذشته تجربه کرد.
همه این کاهش قیمت‌ها در حالی صورت گرفت که عربستان سعودی خبر داد که روس‌ها آماده تمدید توافق نفتی هستند. این بدان معناست که تمام کشورهای طرفِ توافق نفتی، چه در اوپک و غیراوپک، حاضرند تولید نفت خود را برای یک دوره شش ماهه دیگر و تا پایان سال ۲۰۱۷، کاهش دهند و با اقدام دسته‌جمعی خود عرضه نفت را حدوداً ۱.۸ میلیون بشکه در روز محدود سازند.
چنین خبری می‌بایست بازار نفت را تکان می‌داد. اما این خبر که دیروز منتشر شد تنها مانع از این شد که قیمت نفت، هفته را به بدترین شکل ممکن به پایان برساند.
قیمت نفت خام وست تگزاس اینترمدییت در هفته گذشته حتی ساعاتی به پایین‌تر از ۴۵ دلار به ازای هر بشکه نیز سقوط کرد. این شاخص مهم بازار نفت تا ۴۳.۷۶ دلار به ازای هر بشکه سقوط کرد و پس از آن با خبر سعودی‌ها مبنی بر همراهی روسیه با تمدید توافق نفتی افزایش یافت تا ترس‌ها اندکی تخفیف یابد.
قیمت نفت خام برنت نیز در هفته گذشته تا ۴۶ دلار و ۲۲ سنت به ازای هر بشکه پایین آمد. این کمترین قیمت نفت از ماه نوامبر تاکنون بود. در ماه نوامبر ۲۰۱۶، اوپکی‌ها در توافقی تاریخی برای کاهش تولید نفت و مدیریت عرضه به توافق رسیده بودند.
این سومین هفته متوالی است که قیمت نفت کاهش می‌یابد. قیمت نفت حالا نسبت به نقطه اوج آن در ماه گذشته میلادی، ۱۹ درصد کاهش یافته و این بدان معناست که امیدورای‌ها نسبت به ایجاد توازن در بازار نفت به شدت کاهش یافته است.
افزایش تولید نفت و فعالیت‌های حفاری در آمریکا، مهم‌ترین دلیل کاهش قیمت نفت در هفته‌های گذشته است. در واقع، افزایش تولید در آمریکا تا حدی اثرات ناشی از کاهش تولید از طرف اوپک و روسیه را خنثی کرده و این امر به کاهش قیمت نفت منجر شده است. در عین حال، بیم این وجود دارد که در ماه‌های آتی، با افزایش فعالیت‌های حفاری در آمریکا، تولید نفت این کشور افزایش بیشتری نیز تجربه کند.
در هفته گذشته به تعداد دکل‌های حفاری نفتی در آمریکا ۶ دکل اضافه شد. در حاضر ۷.۳ دکل نفتی در آمریکا مشغول به کار هستند. این شانزدهمین هفته متوالی است که تعداد دکل‌های حفاری در آمریکا افزایش می‌یابد. فعالیت‌های حفاری در آمریکا از یک سال گذشته تاکنون رونق گرفته و تعداد دکل‌های حفاری به بیشترین میزان از آوریل ۲۰۱۵ رسیده است.
خبر نگران‌کننده‌تر برای بازار نفت این است که در هفته گذشته، کاهش قیمت کالاها تنها به کاهش قیمت نفت محدود نشد. قیمت سنگ آهن در هفته گذشته ۱۲ درصد کاهش یافت. مس کاهش قیمت بیش از ۳ درصدی را تجربه کرد. این کاهش قیمت‌ها ممکن است نشانه این باشد که با از رمق افتادن موتور رشد اقتصادی در بخش‌های مهمی از جهان، تقاضا برای کالاها کاهش یافته است.
در هفته گذشته، خصوصاً نگرانی‌ها نسبت به اقتصاد چین افزایش یافت. آهنگ رشد اقتصاد چین در ماه گذشته میلادی کندتر شده و فعالیت‌های بخش خدمات این کشور کاهش یافته است. چین یکی از مهم‌ترین مصرف‌کنندگان کالا در جهان است و رشد و رکود اقتصادی این کشور به سرعت بر سایر بخش‌های جهان و قیمت کالاها تأثیر می‌گذارد.
نفت خام برنت در نهایت در هفته گذشته کار خود را با قیمت ۴۹ دلار و ۴۷ سنت به ازای هر بشکه به پایان برد.
نفت خام وست تگزاس اینترمدییت نیز کار خود را به را با قیمت ۴۶ دلار و ۲۲ سنت به ازای هر بشکه به پایان برد.

برای عضویت در کانال تلگرامی نکونیوز می‌توانید بر روی لینک زیر کلیک نمایید:
https://telegram.me/neconews
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵