کد مطلب: 33786
 
افزایش واردات بنزین به کشور در سال جاری
چرا زنگنه از واردات بنزین حمایت می کند؟
 
آمارها حکایت از افزایش واردات واردات بنزین به کشور طی ماههای ابتدایی سال جاری دارد؛ اما چرا واردات بنزین به کشور افزایش یافته است؟
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۶ مرداد ۱۳۹۳ ساعت ۱۰:۴۷
آمارها حکایت از افزایش واردات واردات بنزین به کشور طی ماههای ابتدایی سال جاری دارد؛ اما چرا واردات بنزین به کشور افزایش یافته است؟
به گزارش نکونیوز، عامل اصلی افزایش واردات بنزین به کشور را باید در حمایت بیژن زنگنه وزیر نفت دانست که به صراحت اعلام کرده از واردات بنزین به کشور حمایت می کند. اما چرا زنگنه بر خلاف وزیران دولت گذشته که از هر راهکاری برای نیل به خودکفایی در تولید بنزین حمایت می کردند، خواستار واردات بنزین به کشور است؟ برای پاسخ به این پرسش به چهار عامل باید توجه کرد.
توقف تولید بنزین در پتروشیمی ها
از سال گذشته پس از تاکید سازمان حفاظت محیط زیست مبنی بر آلوده بودن بنزین تولیدی در مجتمع های پتروشیمی و جلوگیری از تولید آن، تولید بنزین در پتروشیمی ها متوقف شد که همین امر موجبات کاهش عرضه بنزین را فراهم آورد. طبیعتا کاهش تولید بنزین در پتروشیمی ها باید از طریقی دیگر جبران می شد و به همین دلیل شاهد بازگشت به روال پیش از تولید بنزین در پتروشیمی ها یعنی واردات بنزین بودیم و به همین دلیل وزیر نفت، دستور واردات بنزین را صادر کرد.
واردات بنزین باکیفیت به جای عرضه بنزین بی کیفیت
بخش اعظم بنزین تولیدی در کشور طی سالهای اخیر بنزین مطابق با استانداردهای بین المللی نبود. در حقیقت عامل اصلی آلودگی هوا در شهرهای بزرگ صرفا آلوده بودن بنزین تولیدی در مجتمع های پتروشیمی نبود، بلکه بنزین تولیدی در پالایشگاههای کشور نیز از استانداردهای روز جهان برخوردار نبود و آلودگی هوا را در پی داشت. به همین دلیل زنگنه از واردات بنزین باکیفیت حمایت کرد تا به موازات تولید بنزین یورو ۴ در پالایشگاههای امام خمینی (ره) شازند و شهید تندگویان تهران که چند ماهی است آغاز شده و بخش مهمی از بنزین موردنیاز در شهرهای تهران و اراک را تامین می کند، میزان عرضه بنزین باکیفیت در کشور بیش از گذشته باشد. به همین دلیل، زنگنه از واردات بنزین حمایت می کند تا کمتر شاهد عرضه بنزین بی کیفیت برخی پالایشگاههای بهینه سازی نشده باشیم.
افزایش مصرف بنزین در کشور
علیرغم افزایش قیمت بنزین، میزان مصرف بنزین در کشور باز هم افزایش یافته و طبیعتا افزایش میزان مصرف با توجه به اینکه پالایشگاه تازه ای در کشور افتتاح نشده و تولید بنزین در پتروشیمی ها هم متوقف شده باید از طریق واردات جبران شود. به نظر می رسد تورم سنگین سالهای اخیر موجب شده در قیاس با ارزش پول ملی کشور که روندی نزولی داشته، قیمت بنزین ۱۰۰۰ تومانی در قیاس با دوره ای که بنزین ۴۰۰ تومان بود چندان هم گران نباشد و همین امر افزایش مصرف و به تبع آن افزایش واردات را در پی داشته است.
دیدگاه زنگنه مبنی بر عدم ضرورت خودکفایی در تولید بنزین 
عامل دیگر افزایش واردات بنزین در کشور را باید در دیدگاه همیشگی بیژن زنگنه وزیر نفت مبنی بر عدم ضرورت تولید بنزین در داخل کشور با هدف خودکفایی دانست. زنگنه همواره به جای تاکید بر ساخت پالایشگاه در کشور و تلاش برای خودکفایی در تولید بنزین و سایر فرآورده های نفتی، بر واردات تاکید داشته و معتقد است بهتر است بیش از پیش نفت خام صادر کنیم و به میزان مورد نیاز برای واردات بنزین بپردازیم. به عبارت دیگر زنگنه اعتقادی به سرمایه گذاری برای ساخت پالایشگاه توسط بخش دولتی ندارد و معتقد است وزارت نفت باید روی افزایش تولید نفت سرمایه گذاری کند که به نظر می رسد این دیدگاه نشات گرفته از تمایل زنگنه برای ایفای نقش پررنگ و کاریزماتیک ایران در اوپک باشد. البته این تفکر زنگنه، مخالفان زیادی دارد اما طبیعی است که وقتی وزیر نفت اعتقادی به خودکفایی در تولید بنزین نداشته باشد، نه تنها با واردات بنزین به کشور مخالفت نخواهد کرد بلکه بر آن تاکید هم می کند.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵