کد مطلب: 93726
 
تهران و بغداد، فاتح نزاع تصاحب بازار نفت چین و آمریکا
چالش ایران و عراق برای عربستان در بازار نفت+ نمودار
 
ایران و عراق از فرصت کاهش صادرات نفت عربستان سعودی استفاده کرده‌اند و صادرات نفت خود به دو بازار کلیدی چین و آمریکا را افزایش داده‌اند. صادرات نفت خام ایران به بالاترین حد از ماه فوریه رسیده و عربستان را به شدت در بازار چین به چالش کشیده است.
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۸ مهر ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۵۳
ایران و عراق از فرصت کاهش صادرات نفت عربستان سعودی استفاده کرده‌اند و صادرات نفت خود به دو بازار کلیدی چین و آمریکا را افزایش داده‌اند. صادرات نفت خام ایران به بالاترین حد از ماه فوریه رسیده و عربستان را به شدت در بازار چین به چالش کشیده است.
به گزارش نکونیوز، بررسی‌های بلومبرگ نشان می‌دهد که صادرات نفت خام ایران در ماه سپتامبر به ۲.۲۸ میلیون بشکه در روز رسیده است که بالاترین میزان از ماه فوریه است. عراق نیز در ماه گذشته میلادی ۳.۹۸ میلیون بشکه نفت خام صادر کرده است که بالاترین میزان از ماه دسامبر ۲۰۱۶ است.
در همین حال، صادرات نفت خام عربستان سعودی ۶.۶۸ میلیون بشکه در روز بوده که از این حیث در جدول پایین‌ترین ماه‌های صادرات نفت عربستان در سال جاری، در رتبه دوم قرار دارد. تنها صادرات نفت عربستان در ماه اوت از ماه سپتامبر کمتر بوده است.
عربستان در تابستان سال جاری صادرات نفت خود به آمریکا را کاهش داد تا شرایط را برای کاهش موجودی انبارهای نفت در آمریکا فراهم کند. موجودی بالای انبارهای نفت در آمریکا یکی از دلایل اصلی مازاد عرضه نفت و قیمت‌های پایین در سالیان گذشته بوده است. با این حال، عراق خیلی زود صادرات نفت خود به آمریکا را افزایش داد و سعی کرد سهم بازار خود را بالا ببرد. صادرات نفت عراق به آمریکا بدین ترتیب از صادرات نفت عربستان به این کشور پیشی گرفت. عراق در ماه سپتامبر ۸۷۱ هزار بشکه در روز نفت به آمریکا صادر کرد، در حالی که صادرات نفت عربستان سعودی به آمریکا زیر ۶۰۰ هزار بشکه در روز بوده است.
نمودار زیر نشان می‌دهد که چگونه عراق در بازار آمریکا، عربستان را پشت سر گذاشته است.
 
در زمینه صادرات نفت خام به چین نیز پدیده مشابهی رخ داده است. فاصله بین میزان نفت صادراتی عربستان سعودی به چین و میزان نفت صادراتی ایران به چین، به کمترین میزان در ۸ سال گذشته رسیده است. عربستان در ماه سپتامبر ۸۳۳ هزار بشکه در روز، نفت خام به چین صادر کرده؛ در حالی که صادرات نفت خام ایران به چین ۶۰۰ هزار بشکه در روز بوده است.
نمودار زیر نشان می‌دهد که چگونه فاصله بین صادرات نفت عربستان سعودی و ایران به چین به کمترین میزان در 8 سال گذشته رسیده است.
 
از زمان لغو تحریم‌ها در ژانویه ۲۰۱۶، ایران تولید نفت خود را افزایش داده و صادرات نفت خود را دو برابر کرده است. ایران توانسته با استراتژی خود، سهم از دست رفته خود از بازارهای نفت را به دست آورد و با استراتژی جدید عربستان در ماه‌های آینده، احتمالاً سهم بازار ایران باز هم به تدریج افزایش خواهد یافت. خالد الفالح وزیر انرژی عربستان، گفته است که این کشور در ماه آینده میلادی (ماه نوامبر) عرضه نفت خود را در حد بی‌سابقه‌ای در تاریخ این کشور، کاهش می‌دهد. عربستان برای واگذاری بخشی از سهام شرکت نفت این کشور (آرامکو) به دنبال دستیابی به قیمت‌های بالاتر نفت است.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵