کد مطلب: 77346
 
ایده «درهم شکستن اوپک»
ترامپ و اوپک
 
«ما می‌توانیم با جریمه کردن اوپک بخاطر نقض قوانین ضدتراست [ضدانحصار] شروع کنیم. در حال حاضر فرجام‌خواهی بر علیه اوپک دشوار است... راه حل این معضل این است که مطمئن شویم کنگره «قانون عدم تولید و صادرات نفت توسط کارتل‌ها» را تصویب می‌کند و رئیس‌جمهور [آمریکا] آن را امضاء می‌کند. این قانون باعث می‌شود تا اقدام دسته جمعی دولت‌های خارجی برای محدود کردن تولید یا قیمت‌گذاری، غیرقانونی شود. اگر این قانون تصویب شود، ایالات متحده آمریکا می‌توان اعضای اوپک را به خاطر قیمت‌گذاری و رفتار ضدرقابتی، جریمه کند... تصور کنید آمریکایی‌های معمولی چه مقدار پول صرفه‌جویی می‌کنند اگر ما بتوانیم کارتل اوپک را درهم بشکنیم؟»
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۵ آذر ۱۳۹۵ ساعت ۱۳:۱۰
«ترامپیسم» چیزی نیست که در یک سال گذشته و در کمپین انتخاباتی دونالد ترامپ شکل گرفته باشد. خود ترامپ مدت‌ها ایده‌هایش را ساخته و پرداخته و از قضا اوپک نیز جایگاه ویژه‌ای در «ترامپیسم» دارد. اما ترامپ در مورد اوپک چه می‌گوید؟
به گزارش نکونیوز، ترامپ به شدت طرفدار ایده خودکفا شدن آمریکا در بخش تولید نفت و گاز است. ترامپ معتقد است که آمریکا نباید سرنوشت خود را به واردات نفت خام، از مناطقی که وی از آن به عنوان «مناطق خطرناک جهان» یاد می‌کند، گره بزند.
برنامه‌ وی در داخل آمریکا، تقویت زیرساخت‌های حوزه انرژی، احداث خطوط انتقال جدید و افزایش فعالیت‌های حفاری نفت و گاز از طریق مقررات‌زدایی و کنار نهادن قوانین زیست‌محیطیِ «دست‌وپاگیر» است.
اما وی در دیپلماسی اقتصادی نیز حامل ایده‌های خطرناکی به خصوص در مورد سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) است.
ترامپ در کتاب سال ۲۰۱۱ خود با عنوان «زمان سخت‌گیری: آمریکا را دوباره نامبر وان بسازیم» در مورد اوپک حرف می‌زند و به صراحت می‌گوید که اوپک باید به خاطر نقض قوانین ضدتراست جریمه شود.
ترامپ می‌گوید: «ما می‌توانیم با جریمه کردن اوپک بخاطر نقض قوانین ضدتراست [ضدانحصار] شروع کنیم. در حال حاضر فرجام‌خواهی بر علیه اوپک دشوار است... راه حل این معضل این است که مطمئن شویم کنگره «قانون عدم تولید و صادرات نفت توسط کارتل‌ها» را تصویب می‌کند و رئیس‌جمهور [آمریکا] آن را امضاء می‌کند. این قانون باعث می‌شود تا اقدام دسته جمعی دولت‌های خارجی برای محدود کردن تولید یا قیمت‌گذاری، غیرقانونی شود. اگر این قانون تصویب شود، ایالات متحده آمریکا می‌توان اعضای اوپک را به خاطر قیمت‌گذاری و رفتار ضدرقابتی، جریمه کند... تصور کنید آمریکایی‌های معمولی چه مقدار پول صرفه‌جویی می‌کنند اگر ما بتوانیم کارتل اوپک را درهم بشکنیم؟»
«درهم‌شکستن اوپک» ایده‌ای است که ترامپ چندسالی آن را مطرح کرده است. او به زودی بر کرسی ریاست‌جمهوری ایلات متحده خواهد نشست و هم‌حزبی‌هایش نیز در کنگره، در اکثریت خواهند بود. آیا رئیس‌جمهور ترامپ، ایده نویسنده ترامپ را پیش می‌برد؟
توافق اوپک در وین، از نظر ترامپ، مصداق همان چیزی است که او «رفتار ضدرقابتی» می‌داند. اوپکی‌ها سعی کردند سطح تولید نفت را کاهش دهند تا قیمت بالا برود. آیا ترامپ می‌تواند در مقام رئیس‌جمهور ایده‌اش را عملی کرده و بر ضد اوپک قانون تصویب کند؟
اگر او بخواهد به چنین کاری دست بزند با طیف وسیعی از کشورها، از جمله چند متحد آمریکا، درگیر خواهد شد. این درگیری تبعات زیادی برای آمریکا به همراه خواهد شد.
حرف زدن در موقع نویسنده برای ترامپ راحت بود. حالا او در میدان است و گوی نیز در اختیارش است. باید دید ترامپ در مقام «آزمون و خطا» هم که شده به سمت پیاده‌سازی ایده‌هایش می‌رود یا خیر؟

برای عضویت در کانال تلگرامی نکونیوز می‌توانید بر روی لینک زیر کلیک نمایید:
https://telegram.me/neconews
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵