کد مطلب: 61956
 
نگاهی به سخنان اخیر رییس جمهور
چرا پول نفت در نفت هزینه نشود؟
 
سخنان رییس جمهور در گفت و گوی تلویزیونی سه شنبه شب، اشاراتی نیز به نفت داشت؛ اما مشخص نشد راهکار دولت برای هزینه کردن درآمدهای نفتی چیست؟
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۴ بهمن ۱۳۹۴ ساعت ۱۰:۰۸

سخنان رییس جمهور در گفت و گوی تلویزیونی سه شنبه شب، اشاراتی نیز به نفت داشت؛ اما مشخص نشد راهکار دولت برای هزینه کردن درآمدهای نفتی چیست؟
به گزارش نکونیوز، دکتر حسن روحانی در بخشی از سخنان خود گفت : در بخش نفت، گاز، پتروشیمی، فولاد و خودرو مبنای ما این نیست که پول نفت را خرج کنیم بلکه مبنا این است که سرمایه خارجی ورود پیدا کند و با هم مشارکت انجام دهیم و مبنای اصلی ما کارآفرینان داخلی هستند که این بار را بر عهده بگیرند. رییس جمهور در بخشهای دیگر سخنان خود نیز بر کاهش تکیه بر درآمدهای نفتی و سهم ۲۵ درصدی پول نفت در تامین هزینه های دولت و همچنین عدم استفاده از درامدهای نفتی برای برخی هزینه ها از جمله خرید هواپیما تاکید کرد.
سخنان رییس جمهور حاوی این نکته مهم بود که قرار نیست درآمدهای نفتی حتی به عنوان سرمایه گذاری در توسعه صنعت نفت، گاز و پتروشیمی مورد استفاده قرار گیرد. هرچند این سخن رییس جمهور، یک ایده آرمانی و ایده آل است که به جای استفاده از درآمدهای نفتی برای توسعه صنعت نفت و صنایع وابسته، از سرمایه گذاری خارجی برای نیل به این هدف استفاده شود، اما نکته مهم اینجاست که اولا هنوز سرمایه های خارجی به کشور ورود نکرده اند و موانعی از جمله شکل قراردادهای نفتی که انتقاداتی را در پی داشته به قوت خود باقیست و ثانیا، با توجه به اینکه درآمدهای نفتی قرار نیست ذخیره شود – با عنایت به کاهش قیمت نفت و نیازمالی دولت – آیا بهتر نیست پول نفت به جای هزینه در امور جاری، برای توسعه صنعت نفت مورد استفاده قرار گیرد؟ در حقیقت توسعه صنعت نفت با سرمایه گذاری خارجی بسیار ایده آل است اما اگر قرار بر هزینه کردن پول نفت در امور جاری باشد، به نظر می رسد صنعت نفت استحقاق بیشتری برای بهره گیری از درآمدهای نفتی خواهد داشت.

Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵