کد مطلب: 75906
 
ترامپ یا هیلاری؟
پیش‌بینی بورس از انتخابات آمریکا
 
چه کسی رئیس جمهور آمریکا می‌شود؟ سه‌شنبه هفته بعد انتخابات آمریکا برگزار می‌شود و تحلیل‌گران از هر ابزاری برای پیش‌بینی نتیجه این انتخابات استفاده می‌کنند. برخی نیز به سراغ بازار بورس رفته‌اند. بازار بورس چه احساسی در مورد انتخابات آمریکا دارد؟ ترامپ پیروز می‌شود یا کلینتون؟
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۲ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۱۱:۲۵
چه کسی رئیس جمهور آمریکا می‌شود؟ سه‌شنبه هفته بعد انتخابات آمریکا برگزار می‌شود و تحلیل‌گران از هر ابزاری برای پیش‌بینی نتیجه این انتخابات استفاده می‌کنند. برخی نیز به سراغ بازار بورس رفته‌اند. بازار بورس چه احساسی در مورد انتخابات آمریکا دارد؟ ترامپ پیروز می‌شود یا کلینتون؟
به گزارش نکونیوز، بلومبرگ در گزارش سعی کرده است با توجه به روند شاخص قیمت سهامِ استاندارد اند پورز- S&P ۵۰۰ – در سه ماه گذشته، نتیجه انتخبات آمریکا را پیش‌بینی کند.
بررسی این شاخص از سال ۱۹۲۸ تا ۲۰۱۲ نشان می‌دهد که شاخص استاندارد اند پورز در ۸۶ درصد مواقع، نتیجه انتخابات آمریکا را به خوبی نشان داده است. مبنای این بررسی آن است که منفی شدن این شاخص در دوره سه ماهه پیش از انتخابات به این معناست که نامزد رقیب، حزب حاکم را شکست می‌دهد. مثبت بودن شاخص در این دوره سه ماهه نیز به معنای پیروزی حزب حاکم است.
شاخص استاندارد اند پورز از ۸ اوت تا کنون (یعنی بازه سه ماهه پیش از انتخابات) ۳.۲ درصد افت داشته است. این بدان معناست که بازار بورس می‌گوید ترامپ برنده و کلینتون بازنده انتخابات است. در واقع، احساس بازار بورس بر این است که نماینده حزب دموکرات قافیه را به نامزد جمهوری‌خواهان می‌بازد.
شکل زیر نشان می‌دهد که از سال ۱۹۸۴ تا کنون شاخص استاندرد اند پورز نتیجه انتخابات را به خوبی نشان داده است. مثبت شدن شاخص در تمامی این انتخابات، به معنای پیروزی نامزد حزب حاکم و منفی شدن شاخص پیروز حزب مخالف را در پی داشته است.

با این حال باید نسبت به تعمیم نشانه‌های بازار بورس به حوزه سیاسی و پیش‌بینی نتیجه انتخابات محتاط‌تر از همیشه بود. در رفراندوم خروج انگلیس از اتحادیه اروپا، بازار بورس پیش از رفراندوم به این خیال که انگلیس از اتحادیه اروپا خارج نمی‌شود، رشد مثبتی داشت. اما نتیجه این رفراندوم خروج انگلیس از اتحادیه اروپا شد و بازارهای بورس در پاسخ به این نتیجه، سقوط کردند.
به دلیل سیاست ارائه نرخ بهره نزدیک به صفر، بازارهای بورس از بخش واقعی اقتصاد فاصله گرفته‌اند. از مارس ۲۰۰۹ تا کنون، شاخص استاندارد اند پورز در هر دوره سه ماهه به طور متوسط ۳.۷ درصد رشد داشته است. اما تولید ناخالص داخلی آمریکا در این بازه‌های سه ماهه تنها به طور متوسط ۰.۹ درصد رشد داشته است.
فاصله بین کلینتون و ترامپ در نظرسنجی‌ها به طور مداوم کاهش یافته است و در وضعیت فعلی پیش‌بینی نتیجه انتخابات سه‌شنبه هفته آینده به شدت دشوار است. شروع دوباره تحقیقات اف بی آی در مورد ایمیل‌های کلینتون باعث شده تا یک بار دیگر امید ترامپ به پیروزی افزایش یابد.

برای عضویت در کانال تلگرامی نکونیوز نیز می‌توانید بر روی لینک زیر کلیک نمایید:
https://telegram.me/neconews
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵