کد مطلب: 68076
 
به بهانه همزمانی انتخاب اعضای جدید هیات مدیره با سالگرد خلع ید
شرکت ملی نفت در آغاز شصت و ششمین سال حیات
 
انتخاب مدیرعامل جدید و اعضای هیات مدیره شرکت ملی نفت ایران، دیروز دو هفته پس از ابلاغ قانون اساسنامه جدید شرکت ملی نفت توسط رییس جمهور صورت گرفت. اما همزمانی اتفاق با روزهایی که برای کشورمان یادآور خلع ید انگلیس از نفت ایران است، می تواند همزمانی قابل تاملی باشد.
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۴ خرداد ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۵۱
انتخاب مدیرعامل جدید و اعضای هیات مدیره شرکت ملی نفت ایران، دیروز دو هفته پس از ابلاغ قانون اساسنامه جدید شرکت ملی نفت توسط رییس جمهور صورت گرفت. اما همزمانی اتفاق با روزهایی که برای کشورمان یادآور خلع ید انگلیس از نفت ایران است، می تواند همزمانی قابل تاملی باشد.
به گزارش نکونیوز، شرکت ملی نفت ایران که از سال ۱۳۳۰ تاکنون عهده دار سامان بخشیدن و سیاستگذاری فعالیت های صنعت نفت اعم از اکتشاف، حفاری، تولید، پژوهش و توسعه، پالایش و توزیع نفت، گاز و فرآورده های نفتی و صادرات آن بوده، در چنین روزهایی در سال ۱۳۳۰ خورشیدی پس از خلع ید نفت ایران از بریتانیا و انحلال شرکت نفت ایران و انگلیس در پی ملی شدن صنعت نفت ایران تاسیس شد. هیات خلع ید نفت ایران از انگلیس در روز ۱۹ خرداد در خرمشهر، روند خلع ید را آغاز کردند و پس از ده روز، در ۲۹ خرداد، شرکت ملی نفت ایران تاسیس شد تا حاکمیت بر نفت ایران از آن زمان که بیش از سه دهه از اکتشاف نفت در ایران سپری می شد با تلاش بزرگانی همچون دکتر محمد مصدق و همچنین آیت الله کاشانی، در اختیار ایرانیان قرار گیرد. جالب اینجاست که انتصاب اعضای جدید هیات مدیره شرکت ملی نفت در روز ۲۳ خرداد ۹۵ نیز درست در روزی در میانه آغاز روند خلع ید و به سرانجام رسیدن آن در سال ۱۳۳۰ خورشیدی صورت گرفت تا این همزمانی، بار دیگر اهمیت میراثی را که به مدیران کنونی نفت رسیده بیش از پیش آشکار سازد.
شرکت ملی نفت ایران با در اختیار داشتن ذخیره های عظیم هیدروکربوری، یکی از بزرگترین شرکت های نفتی جهان، و سومین شرکت نفتی دولتی جهان از لحاظ میزان درآمد و تولید پس از آرامکو و گازپروم به شمار می آید. با پیشرفت دانش و فنآوری صنعت نفت و پیچیده تر شدن مناسبت های اقتصادی و سیاسی، جایگاه شرکت ملی نفت ایران نیز ارتقا یافته است. از این رو سیاست های ملی، منطقه ای و همکاری با کشورهای مهم صنعتی در زمینه تامین انرژی و ایجاد ثبات در بازارهای جهانی نفت در دستور کار این شرکت قرار دارد.
شرکت ملی نفت ایران بر اساس اصل ۴۴ قانون اساسی با تفویض اختیار به بخش های گوناگون، ضمن نظارت عالی بر فعالیت صنعت نفت، اقدام موثر در زمینه تاسیس بنگاه های اقتصادی به انجام رسانده است. همچنین با تامین منابع مالی و اقلام مورد نیاز توسعه و رشد در راستای به روز رسانی دانش و فنآوری در زمینه اکتشاف، حفاری و بهره برداری با اعتماد به متخصصان و کارکنان ایرانی، گام های بلندی در این راه برداشته است.
شرکت ملی نفت ایران مجموعه ای سازمان یافته از واحدهای مدیریتی (مدیریت امور بین الملل، مدیریت پژوهش و فناوری، مدیریت برنامه ریزی تلفیقی، مدیریت هماهنگی و نظارت بر تولید نفت و گاز، مدیریت فناوری اطلاعات و ارتباطات، مدیریت توسعه منابع انسانی، مدیریت امور مالی، مدیریت امور حقوقی، مدیریت اکتشاف، مدیریت بهداشت، ایمنی و محیط زیست، طرح کمک به عمران مناطق نفت خیز)، واحد های ستادی(روابط عمومی، هسته گزینش، حراست،امور بازرسی و پاسخگویی به شکایات،حسابرسی داخلی)، سازمانی ( پژوهشگاه صنعت نفت،سازمان بهداشت و درمان ،شرکت ملی صادرات گاز ایران، سازمان بهینه سازی مصرف سوخت کشور، صندوق های بازنشستگی، پس انداز و رفاه کارکنان)، شرکت های تولیدی (شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب، شرکت نفت مناطق مرکزی ایران، شرکت نفت و گاز پارس، شرکت نفت فلات قاره ایران، شرکت نفت و گاز اروندان، شرکت نفت خزر) و شرکت های خدمات فنی (شرکت ملی حفاری ایران، شرکت مهندسی و توسعه نفت، شرکت پشتیبانی ساخت و تهیه کالای نفت تهران، شرکت پایانه های نفتی ایران، سازمان منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس) است .
شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب با تولید ۸۵ درصد از نفت خام این شرکت، بزرگترین تولیدکننده نفت شرکت ملی نفت ایران بشمار می‌آید و پس از آن، بترتیب شرکت نفت فلات قاره ایران و شرکت نفت مناطق مرکزی ایران، بزرگترین زیرمجموعه‌های شرکت ملی نفت ایران محسوب می‌شوند.
هیات مدیره شرکت ملی نفت ایران در روز گذشته در شرایطی تعیین شدند که صنعت نفت فضای پساتحریم را تجربه می کند و پس از سالها تحریم، اندک اندک شاهد بازگشت تولید نفت ایران به شرایط پیش از تحریم هستیم. هرچند اگر تحریمها علیه ایران اعمال نشده بود اکنون میزان تولید نفت ایران از مرز ۵ میلیون بشکه در روز نیز فراتر رفته بود اما اکنون تلاش بر این است تا ابتدا تولید نفت ایران به میزان پیش از تحریم که اندکی بیش از ۴ میلیون و ۲۰۰ هزار بشکه در روز بود برسد و سپس در مسیر سند چشم انداز اهداف بعدی را محقق سازد. ایران در سالهای اخیر از دومین تولیدکننده بزرگ نفت اوپک به سومین تولیدکننده تبدیل شده و حال برای بازیابی جای قبلی خود، نیاز به تلاش بیشتری دارد. این امر حساسیت جایگاه هیات مدیره و مدیرعامل جدید شرکت ملی نفت ایران را بیشتر می کند تا با جذب منابع مالی و تکنولوژیک، گام دیگری در آغاز شصت و ششمین سال حیات شرکت ملی نفت ایران برای اعتلای صنعت نفت کشور بردارند.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵