کد مطلب: 75618
 
وقت تلف کردن هندی ها، از خط لوله صلح تا فرزاد
هند باز هم فرزاد را معطل کرد
 
در حالیکه مهلت هند برای مشارکت در میدان گازی فرزاد، با پایان سپتامبر – اوایل مهر – به اتمام رسیده است، روز چهارشنبه دولت هند در بیانیه ای پیشدستانه اعلام کرد هند و ایران قصد دارند تا مارس (اسفند ماه) قرارداد توسعه میدان گازی فرزاد B را امضا کنند.
تاریخ انتشار : شنبه ۸ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۰۹:۴۲
در حالیکه مهلت هند برای مشارکت در میدان گازی فرزاد، با پایان سپتامبر – اوایل مهر – به اتمام رسیده است، روز چهارشنبه دولت هند در بیانیه ای پیشدستانه اعلام کرد هند و ایران قصد دارند تا مارس (اسفند ماه) قرارداد توسعه میدان گازی فرزاد B را امضا کنند.
به گزارش نکونیوز، کنسرسیومی به رهبری شرکت ONGC Videsh که بازوی سرمایه گذاری خارجی شرکت نفت و گاز هند است، میدان گازی فرزاد B را در سال ۲۰۰۸ در آبهای ایران کشف کرد که ذخایر آن ۱۸.۷۵ تریلیون فوت مکعب برآورد می شود. این کنسرسیوم به دلیل تحریمهای غربی علیه برنامه هسته ای ایران، قادر به دریافت مجوز برای توسعه این میدان گازی نبود. اما با امضای توافق هسته ای که اوایل امسال اجرایی شد، تحریمها برداشته شده اند. بر اساس گزارش رویترز، در بیانیه دولت هند آمده است: شرکت ONGC Videsh سرگرم تهیه برنامه ای برای توسعه این میدان گازی است و همزمان بر روی فرمول قیمت گذاری کار می کند.
این بیانیه که سه روز پس از انتشار هنوز واکنشی رسمی از سوی مقامات نفتی ایران در پی نداشته است در حالی منتشر شده که مهلت اولیه هندی برای توسعه فرزاد بی اوایل مهرماه به پایان رسیده بود و آخرین اظهارنظر وزیر نفت ایران نیز در این زمینه از مهلتی حداکثر یک ماهه تا پایان آبان ماه به هندی ها حکایت داشت. اما گویا قرار است فرزاد بی هم به ماجرایی مشابه با خط لوله صلح تبدیل شود که سالها شاهد وقت تلف کردن هندی ها بودیم و سرانجام خود را کنار کشیدند.
مرور سخنان زنگنه البته نشان می دهد که چندان امیدی به توسعه این میدان توسط هندی ها ندارد و گویا واگذاری فرزاد به هندی ها نیز در پی توافق روسای جمهور دو کشور صورت گرفته است، موضوعی که بهمن ماه گذشته زنگنه به آن اشاره کرد. اما هندی ها نه با مدل قراردادی پیشنهادی ایران توافق کرده اند و نه به نظر می رسد از توان فنی مناسبی برای پیشبرد پروژه برخوردار باشند. این درحالیست که فرزاد بی موقعیت بسیار استراتژیکی دارد و از میادین مشترک ایران با عربستان است. ضمن اینکه این میدان در زمره سه میدان اولویت دار واگذاری به شرکتهای خارجی برای توسعه یعنی آزادگان، لایه نفتی پارس جنوبی و فرزاد بی قرار دارد و به همین دلیل از حساسیت خاصی برخوردار است. در چنین شرایطی تلف کردن وقت در این میدان استراتژیک آن هم تا اسفند ماه، نمی تواند پیام خوشی برای ایران باشد. با توجه به اینکه مسوولان وزارت نفت هنوز به بیانیه روز چهارشنبه هندی ها واکنشی نشان نداده اند، به نظر می رسد باید بپذیریم که ایران با معطل ماندن فرزاد تا اسفند ماه به امید هندی ها که البته به توان فنی و مالی آنها هم چندان امیدی نیست موافقت کرده است.
میدان گازی فرزاد در خلیج فارس و در بلوک فارسی، بین ایران و عربستان مشترک است. بلوک فارسی شامل میدان نفتی بینالود و میدان گازی فرزاد B است که ۵۰۸ میلیارد متر مکعب گاز طبیعی و ۲۱۲ میلیون بشکه میعانات گازی دارد. پس از کشف ذخایر هیدروکربنی در این منطقه، قرارداد توسعه میدان فرزاد بی با کنسرسیومی متشکل از سه شرکت دولتی هند در سال ۲۰۰۲ میلادی امضا شد اما به دلایل نامعلومی در زمان دولت قبل و وزارت رستم قاسمی لغو شد. پس از آن در دولت جدید مذاکرات با هندی ها بدون حضور شرکتهای مالزیایی و کانادایی که در کنسرسیوم قبلی مورد نظر هندی ها حضور داشت ادامه یافت و شرکت او.ان.جی.سی هند، به عنوان اولویت اصلی برای توسعه میدان گازی فرزاد B به مذاکرات با ایران ادامه داد. اما برخی اختلافات در نوع قرارداد موجب کندی مذاکرات شد. پیش از این «کریم زبیدی» رئیس شورای عالی مخازن شرکت ملی نفت ایران با اشاره به عقب ماندگی در توسعه میادین مشترک فرزاد A و B، گفت: در حال حاضرعربستان سعودی با استفاده از فناوری‌های خارجی، روزانه از برخی چاه‌های میادین فرزاد «حصبه» تا ٣٠٠ میلیون فوت مکعب گاز برداشت می‌کند. آرامکوی عربستان سعودی قراردادی یک میلیارد و ۶۰۰ میلیون دلاری با دو شرکت هندی و سنگاپوری برای توسعه این میدان امضا کرده و به دنبال افزایش ظرفیت تولید گاز میدان حصبه به دو میلیارد فوت مکعب تا سال ۲۰۱۹ میلادی است که در صورت تحقق معادل تولید دو فاز پارس جنوبی از این میدان مشترک با ایران گاز برداشت می کند.

Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵