کد مطلب: 79678
 
راه‌اندازی فاز دوم پتروشیمی کارون در دهه فجر
 
رییس مجتمع شرکت پتروشیمی کارون از راه‌اندازی فاز دوم پتروشیمی کارون در دهه فجر خبر داد و گفت: محصول اصلی فاز دوم پتروشیمی کارون MDI است که در هشت گرید مختلف به بازار عرضه خواهد شد. تولید آزمایشی این محصول انجام شده و قابل عرضه به بازار است.
تاریخ انتشار : دوشنبه ۴ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۱۴:۱۸
رییس مجتمع شرکت پتروشیمی کارون از راه‌اندازی فاز دوم پتروشیمی کارون در دهه فجر خبر داد و گفت: محصول اصلی فاز دوم پتروشیمی کارون MDI است که در هشت گرید مختلف به بازار عرضه خواهد شد. تولید آزمایشی این محصول انجام شده و قابل عرضه به بازار است.

به گزارش ایسنا، افشین کیانی در نشست خبری که صبح امروز برگزار شد با بیان این‌که فاز یک پتروشیمی کارون تولید TDI را برعهده دارد در مورد نحوه تامین خوراک این فاز توضیح داد: خوراک فاز یک عمدتا تولائن است که از پتروشیمی بندر امام خمینی (ره) و بوعلی سینا تهیه می‌شود. همچنین گاز کلر از پتروشیمی الوند، آمونیاک از پتروشیمی رازی، مونوکسید کربن و هیدروژن از فناوران، برزن از بوعلی‌ سینا و بندر امام خمینی (ره) تهیه می‌شود.

وی در مورد مصارف TDI، اظهار کرد: TDI در فوم‌سازی، مبلمان، صندلی ماشین و عایق‌های حرارتی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

رییس مجتمع شرکت پتروشیمی کارون با بیان این‌که عمده خوراک فاز دو بنزن است، افزود: خوراک دیگر این فاز فرمالدئید‌ بوده که از نیاز پتروشیمی شهید رسولی تهیه می‌شود. از این فاز دو محصول قابل عرضه بوده که آنیلین یکی از این محصولات است که در صنایع داروسازی و ساخت حلال‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. این محصول سالانه ۳۰ هزار تن تولید می‌شود و پیش خوراک MDI که محصول اصلی فاز دوم است محسوب می‌شود.

کیانی با بیان این‌که فاز نخست با ۱۰۰ درصد ظرفیت تست شده است، ادامه داد: در این فاز منعی برای تولید نداریم. فاز دوم نیز در دهه فجر راه‌اندازی می‌شود که در این فاز تولید صورت گرفته اما عرضه تجاری نداشته‌ایم، زیرا انبارها باید به حد قابل قبولی برای فروش تجاری برسد.

وی با بیان این‌که در پتروشیمی کارون سالانه بیش از ۷۰۰ کیلو کاتالیست استفاده می‌شود، گفت: اقداماتی در زمینه‌ی کاتالیست صورت گرفته که میزان مصرف آن را کاهش دهیم که این اقدامات باعث شد سالانه حدود ۳۲۰ کیلوگرم از کاتالیست به کارخانه بازگردانیم. کاتالیست‌های ما پالادیوم پلاتین هستند و اقدام دیگری که در این زمینه در حال انجام است این است که فلزات گرانبهای پالادیوم پلاتین را به فلزات غیرگرانبها تبدیل کنیم.

رییس مجتمع شرکت پتروشیمی کارون، ادامه داد: همچنین از آنجایی که استراتژی پتروشیمی کارون صیانت از محیط زیست است پروژه زیرپساب در دست اقدام است تا پسابی نداشته باشیم.

کیانی با تاکید بر این‌که مشکلات پتروشیمی کارون برطرف شده است، توضیح داد: در اوایل سال تولید حدود ۴۶ درصد ظرفیت بود که دلیل آن مشکلات فنی و مشکلات فراسازمانی بود که هر دو برطرف شدند و با رفع این دو مشکل پتروشیمی کارون توانست به توان ۱۰۰ درصدی خود برسد. تاکنون در زمینه TDI، ۵۶ درصد برنامه تولید داشته‌ایم و MDI احتمالا در نیمه اول ۱۳۹۶ عرضه تجاری شود.

وی با بیان این‌که تولیدکننده TDI و MDI در جهان زیاد است، افزود: اما رقیب ما از نظر کیفیت شرکت‌های شل و BASF هستند. اگر تولید این دو محصول به طور کامل صورت گیرد سالانه ۳۰۰ میلیون دلار صرفه‌جویی ارزی صورت خواهد گرفت.

قطع واردات TDI به کشور

در ادامه بوستاکیان – مدیر بازرگانی پتروشیمی کارون – از قطع واردات TDI به کشور از دو سال پیش خبر داد و گفت: در حال حاضر نه تنها TDI مورد نیاز کشور را تامین می‌کنیم بلکه توانستیم به بازارهای جهانی زیادی از جمله ایتالیا، یونان، آلبانی، ترکیه، عراق و غیره نیز صادر کنیم و در حال حاضر فروش از تولید جلو افتاده است. از سوی دیگر هند مشتری مرتب آنیلین است. همچنین قیمت‌ها براساس قیمت‌های جهانی بوده و قبل از تحویل کالا ۱۰۰ درصد اخذ می‌شود.

وی در مورد قرارداد فروش محصولات به ایتالیا، گفت: این قرارداد موردی بوده است به‌طور کلی اگر بخواهیم با اروپا قرارداد طولانی‌مدت داشته باشیم باید مجوز ریچ اخذ کنیم، اما در حال حاضر تا ۱۰۰ تن و به صورت موردی می‌توانیم به ایتالیا صادر کنیم.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵