کد مطلب: 77418
 
از نشست هفته آینده در وین تا برنامه‌ریزی روس‌ها برای کاهش تولید
افزایش رایزنی‌های اوپک و غیراوپک
بازار نفت از نگاه آژانس بین‌المللی انرژی
 
همزمان با افزایش تماس‌های بین کشورهای عضو اوپک و غیرعضو اوپک، فاتح بیرول مدیر ارشد اجرایی آژانس بین‌المللی انرژی گفت ثبات و توازن در بازار نفت، «بسیار زودتر از اواخر سال ۲۰۱۷» صورت می‌گیرد.
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۶ آذر ۱۳۹۵ ساعت ۱۴:۱۶
همزمان با افزایش تماس‌های بین کشورهای عضو اوپک و غیرعضو اوپک، فاتح بیرول مدیر ارشد اجرایی آژانس بین‌المللی انرژی گفت ثبات و توازن در بازار نفت، «بسیار زودتر از اواخر سال ۲۰۱۷» صورت می‌گیرد.
به گزارش نکونیوز، دیپلماسی فعالی در حال حاضر بین اوپک و غیراوپک در جریان است. اوپک از ۱۴ کشور خارج از این سازمان دعوت کرده تا در روز شنبه ۱۰ دسامبر در مورد کاهش سطح تولید نفت در وین با هم مذاکره کنند.
۱۴ کشور غیرعضو اوپک که این سازمان، آن‌ها را برای انجام گفتگوهای نفتی دعوت کرده است در مجموع یک‌پنجم نفت جهان را تولید می‌کنند. در میان این کشورها، روسیه، ازبکستان، آذربایجان، مکزیک، عمان و بحرین وجود دارند.
روسیه بزرگ‌ترین تولیدکننده غیرعضو اوپک است و پیش از این کاهش ۳۰۰ هزار بشکه‌ای تولید نفت خود را پذیرفته است.
اوپکی‌ها در نشست ۳۰ نوامبر توافق کردند که تولید نفت خود را یک میلیون و ۲۰۰ هزار بشکه در روز کاهش دهند و از کشورهای غیرعضو این سازمان نیز درخواست کردند که در مجموع تولید نفت خود را ۶۰۰ هزار بشکه در روز کاهش دهند.
آژانس بین‌المللی انرژی که پیش از این گفته بود عرضه و تقاضا در بازار نفت، اواخر سال ۲۰۱۷ به تعادل می‌رسد، پس از توافق اوپک، پیش‌بینی خود را مورد بازنگری قرار داده است. فاتح بیرول، مدیر اجرایی آژانس بین‌المللی انرژی امروز گفت: با اجرایی شدن توافق اوپک ممکن است توازن مجدد در بازار نفت، «به طور قابل توجهی» زودتر از پایان سال ۲۰۱۷ صورت گیرد.
همزمان وزیر نفت کویت نیز امروز گفت که کمیته نظارت اوپک بر توافق به دست آمده در فوریه یا مارس ۲۰۱۷، اولین جلسه خود را برگزار خواهد کرد.
اوپک یک کمیته وزارتی برای نظارت بر توافق نفتی ایجاد کرده که وزیر نفت کویت ریاست آن را برعهده دارد.
در اقدامی دیگر وزیر انرژی روسیه، پیش از نشست ۱۰ دسامبر بین اوپک و غیراوپک، با مدیران شرکت‌های نفتی روسیه جلسه‌ای برگزار خواهد کرد. این جلسه به گزارش رویترز فردا برگزار خواهد شد. در این جلسه شرایطی که شرکت‌های نفتی روسیه می‌خواهند تحت آن تولید نفت خود را کاهش دهند، به بحث و بررسی گذاشته می‌شود تا وزیر انرژی روسیه، نحوه اجرایی کردن کاهش تولید از طرف این کشور را با اوپک هماهنگ کند.
روسیه قبلاً گفته بود که حاضر تولید نفت خود را ۳۰۰ هزار بشکه در روز کاهش دهد اما این کار را به «دلایل فنی» به تدریج انجام خواهد داد.
وزارت انرژی روسیه پیشتر اعلام کرده بود که الکساندر نواک در نشست ۱۰ دسامبر در وین شرکت می‌کند. بیژن زنگنه وزیر نفت ایران نیز در این نشست شرکت خواهد کرد.

برای عضویت در کانال تلگرامی نکونیوز می‌توانید بر روی لینک زیر کلیک نمایید:
https://telegram.me/neconews
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵