داخلی اقتصاد خبر
 
کد مطلب: 84348
 
بازی منتقدان با مسکن مهر
 
رقابت جناح های سیاسی کشور برای دستیابی به کرسی ریاست قوه مجریه موجب شده تا رقبا با نادیده گرفتن دستاوردهای اقتصادی دولت وعده هایی فراتر از توان اجرایی در رسانه ها مطرح کنند.
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۳ ارديبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۱۳:۴۴
رقابت جناح های سیاسی کشور برای دستیابی به کرسی ریاست قوه مجریه موجب شده تا رقبا با نادیده گرفتن دستاوردهای اقتصادی دولت وعده هایی فراتر از توان اجرایی در رسانه ها مطرح کنند.


به گزارش گروه پژوهش و تحلیل خبری ایرنا ، بررسی شعارهای انتخاباتی و برخی وعده نامزدهای ریاست جمهوری در چند روز اخیر حکایت از آن دارد که انکار دستاورد دیگر رقیبان به حربه ای تبلیغاتی تبدیل شده که به بهانه های مختلف مختلف بر زبان کاندیدای انتخاباتی جاری و در رسانه های حامی آنان مطرح می شود.
یکی از مهمترین ادعاهایی که موجب بهت بسیاری از کارشناسان حوزه مسکن و شهرسازی شده، ادعای کم توجهی دولت یازدهم به پروژه ناتمام مسکن مهر می باشد. منتقدان با دستمایه قرار دادن روند تکمیل و تحویل این پروژه ها سعی دارند دولت را نسبت به مقوله مسکن بی توجه نشان دهند و با وعده های تکمیل این پروزه در 6 ماه اول دولت دوازدهم سعی در جهت دهی به رای برخی از شهروندان دارند.
برای بررسی واقعیت ادعای این افراد در زمینه کم توجهی دولت به مسکن مهر لازم است نگاهی به تلاش های این دولت در چهارسال گذشته برای تکمیل مسکن مهر داشته باشیم. «حسن روحانی» پیش از انتخابات خرداد 92 و با علم به پروژه های ناتمام دولت دهم در تبلیغات انتخاباتی اعلام کرد طرح مسکن مهر با وجود مشکلاتی که دارد از اصل کاری پسندیده است و دولت سعی در تکمیل آن دارد.
همت دولت تدبیر و امید برای تکمیل این پروژه ناتمام زمانی مضاعف شد که مقام معظم رهبری شهریورماه سال 93 در دیدار اعضای هیات دولت فرمودند: «اگر احتمالاً با اصل مسکن مهر مخالفتی وجود دارد، اما اکنون چند میلیون نفر چشم انتظار تکمیل مسکن مهر هستند و باید این کار به طور جدی پیگری شود.»
«عباس اخوندی» وزیر راه و شهرسازی نیز در جلسه رای اعتماد خود اعلام کرد : شخص من هرگز با مسکن مهر مخالف نبوده و نیستم و من جزو اولین کسانی بودم که این موضوع را وارد نظام برنامه‌ریزی ایران کردم که بعد از آن، این مساله ردیف پیدا کرد و مباحث دیگری چون بهسازی مسکن روستایی و مسکن اجتماعی تا قبل از دوره‌ی مسوولیت من در تاریخ ایران سابقه ندارد.
هر چند که این اظهارات وزیر دولت یازدهم را وادر نکرد که از معرفی آسیب و کاستی های این طرح چشم پوشی کند اما مقایسه آماری عملکرد دولت دهم به عنوان مجری طرح مسکن مهر و دولت یازدهم نشان از آن دارد که در دولت روحانی اقداماتی گسترده برای تکمیل و تحویل پروژه مسکن مهر انجام شده است.
آمارهای رسمی ارائه شده از سوی دست اندرکاران طرح مسکن مهر نشان می‌دهد که تعداد واحدهای تکمیلی و افتتاح شده از ابتدای طرح تا پایان مرداد ماه امسال به یک میلیون و 718 هزار واحد بوده است که از این تعداد 708 هزار و 723 واحد ازاین تعداد در دولت یازدهم تکمیل و افتتاح شده که 41 درصد از کل واحدها را در برمی گیرد.
همچنین 772 هزار و 520 واحد مسکن مهر تحویل شده از کل یک میلیون و 462 هزار و 439 واحدی که از ابتدای طرح تحویل متقاضیان شده نیز در دولت یازدهم انجام شده است که 53 درصد کل واحدها را در برمی گیرد.
برخلاف تصور منتقدان که ادعا دارند دولت توجهی به مسکن مهر ندارد این دولت ابتدا مدت زمان بازپرداخت تسهیلات بانکی مسکن مهر را افزایش داد. براساس مصوبه دولت یازدهم مدت زمان بازپرداخت تسهیلات مسکن مهر در دولت یازدهم از 15 سال به 20 سال رسید.
این دولت همچنین در راستای بالا بردن قدرت خرید مسکن مهر متقاضیان، مبلغ تسهیلات بانکی برای مسکن مهر از 25 میلیون تومان به 40 میلیون افزایش داد. یکی دیگر از اقدام های مهمی که دولت یازدهم در راستای تکمیل و تحویل پروژه مسکن مهر انجام داده تزریق اعتبار برای تکمیل زیر ساخت های این پروژه بود.
به گفته « اصغر احمدی ‌مهرآبادی» قائم‌مقام وزیر راه و شهرسازی دولت در سه سال گذشته اعتبارات زیادی برای تکمیل این پروژه اختصاص داده است. او اردیبهشت ماه 96 در نشست خبری اعلام کرد : دولت یازدهم از محل از محل انتشار اسناد خزانه اسلامی 800 میلیارد تومان در اختیار وزارت نیرو قراراه داده است تا تکمیل زیرساخت های مسکن مهر را در دستور کار قرار دهد.
وی همچنین در زمینه اختصاص اعتبار برای تکمیل این پروژه گفت: در این دولت همچنین 200 هزار میلیارد تومان جهت تکمیل پروژه‌ها در اختیار وزارت راه و شهرسازی قرار گرفت که این رقم به پروژه های مسکن مهر در شهرهای جدید اختصاص یافت که 130 میلیارد تومان آن در پروژه مسکن مهر پردیس هزینه شد.
قائم مقام وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه پس از ابلاغ دستورالعمل شماره 3 اجازه افزایش قیمت مسکن مهر را ندادیم گفت: در حال حاضرقیمت هر متر مربع مسکن مهر در مناطق مختلف متفاوت است اما قیمت متوسط آن برای هر متر چیزی بین 420 تا 450 هزار تومان است.
این مقام مسئول با بیان اینکه در طول دولت یازدهم 617 هزار سند برای مسکن مهر صادر شده است گفت: تمام این آمار و ارقام نشان می‌دهد که عملکرد دولت یازدهم در پروژه مسکن مهر بیشتر از عملکرد دولت قبل بوده است.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵