کد مطلب: 37278
 
حرکت بازارهای جهانی فراتر از کنترل عربستان
چرا نقش عربستان در تعاملات نفتی کاهش یافته است؟
 
قیمت نفت مانند بسیاری از کالاهای دیگر از تابستان گذشته تاکنون به شدت کاهش یافته است. برخی ناظران منتظر هستند تا عربستان سعودی با کاهش چشمگیر تولید خود به این مساله واکنش نشان دهد اما بعید به نظر می‌رسد که عربستان این بار تن به کاهش تولید دهد.
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۳ ساعت ۱۲:۴۵
قیمت نفت مانند بسیاری از کالاهای دیگر از تابستان گذشته تاکنون به شدت کاهش یافته است. برخی ناظران منتظر هستند تا عربستان سعودی با کاهش چشمگیر تولید خود به این مساله واکنش نشان دهد اما بعید به نظر می‌رسد که عربستان این بار تن به کاهش تولید دهد. شاید یکی از دلایل آن آگاهی ریاض از تغییراتی است که در سال‌های اخیر روی داده است.
به گزارش گروه ترجمه نکونیوز به نقل از اویل پرایز، وقتی تقاضای نفت در سال‌های رکود ۱۹۸۱ و ۱۹۸۲ کاهش یافت عربستان سعودی با کاهش تولید شش میلیون بشکه نفت در روز تلاش کرد تا روند سقوط بهای نفت را کاهش دهد. سعودی‌ها همچنین در سال رکود اقتصادی ۲۰۰۱ میلادی نیز با کاهش تولید به شرایط بازار نفت واکنش نشان دادند. از سوی دیگر، ریاض در آگوست ۱۹۹۰ و ژانویه ۲۰۰۳ میلادی در جریان دو جنگ خلیج فارس (حمله عراق به کویت و حمله آمریکا به عراق) تولید نفت خود را افزایش داد؛ اقدامی که بازارهای جهانی نگران از تلاطم در منطقه نفتی خاورمیانه را تا حد زیادی آرام کرد. این رفتار تاریخی عربستان بسیاری از ناظران را متقاعد کرده که عربستان به عنوان جدی‌ترین متحد آمریکا و غرب در خاورمیانه حداقل تا سال‌های اخیر نقش مهمی در نوسان تولید نفت و ثبات قیمت آن داشته است اما این روند از سال‌های ۲۰۰۵ـ ۲۰۰۷ تقریبا متوقف شده است. در این سال‌ها در شرایطی که قیمت جهانی نفت سربه فلک کشیده بود، عربستان نیز تولید خود را کاهش داد. به اعتقاد کارشناسان، در صورتی که این کاهش تولید عمدی بوده باشد نشانگر تغییری آشکار در الگوی رفتاری عربستان است.
جیمز همیلتون در اویل پرایز می‌نویسد: «به اعتقاد من یکی از دلایل تغییر رفتار ریاض این است که از سال ۲۰۰۵ تحرکات بازار بسیار فراتر از کنترل عربستان بود. من نسبت به صحت این ادعا که عربستان فارغ از آنچه که در بازارهای جهانی روی می‌دهد روزانه ۱۰ میلیون بشکه نفت تولید خواهد کرد تردید جدی دارم.»
به نوشته همیلتون، دلیل کاهش قیمت جهانی نفت این سه عامل هستند: ۱) ظهور نشانه‌های بازگشت نفت لیبی در سطح گسترده به بازارهای جهانی، ۲) افزایش تولید نفت آمریکا و ۳) نشانه‌های در حال افزایش مبنی بر تضعیف و کاهش رشد اقتصاد جهانی.
به نظر می‌رسد که موارد ذکر شده از مهمترین دلایل کاهش نقش امروز عربستان در بازارهای جهانی نفتی است.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵