کد مطلب: 76978
 
بازار جهانی نفت در هفته‌ای که گذشت
پایان هفته چالش با غیراوپک؛ آغاز هفته سرنوشت اوپک
 
بازار جهانی نفت در هفته گذشته روزهای متلاطمی را پشت سر گذاشت: ابتدا خوش‌بینی نسبت به توافق اوپک باعث شد تا قیمت نفت برنت حتی وارد کانال ۴۹ دلاری شود و سپس چالش بین اوپک و غیراوپک باعث شد تا در روز جمعه، قیمت نفت بیشترین کاهش روزانه را در بیش از دو ماه گذشته تجربه کند.
تاریخ انتشار : شنبه ۶ آذر ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۱۵
بازار جهانی نفت در هفته گذشته روزهای متلاطمی را پشت سر گذاشت: ابتدا خوش‌بینی نسبت به توافق اوپک باعث شد تا قیمت نفت برنت حتی وارد کانال ۴۹ دلاری شود و سپس چالش بین اوپک و غیراوپک باعث شد تا در روز جمعه، قیمت نفت بیشترین کاهش روزانه را در بیش از دو ماه گذشته تجربه کند.
به گزارش نکونیوز، هفته گذشته را می‌توان هفته چالش اوپک و غیراوپک نامید. هفته پیش رو نیز رسماً هفته سرنوشت اوپک خواهد بود چرا که قرار است در این هفته تکلیف استراتژی اوپک در قبال بازار نفت روشن شود. در هفته جاری مشخص می‌شود که آیا اوپکی‌ها در نشست چهارشنبه (۳۰ نوامبر) می‌توانند بر سر کاهش سطح تولید خود به توافق برسند یا خیر.
اما در اوایل و اواسط هفته گذشته، خوش‌بینی عمومی نسبت به توافق اوپکی‌ها باعث شد تا قیمت نفت افزایش یابد. در پی این خوش‌بینی، نفت برنت که پیش از این در کانال ۴۶ دلاری قرار داشت حتی تا کانال ۴۹ دلاری نیز خود را بالا کشید.
اما در روز جمعه ورق به نوعی برگشت؛ روسیه اعلام کرده که تنها حاضر است بعد از توافق اوپکی‌ها برای کاهش سطح تولید، تولید نفت خود را در سطح فعلی فریز کند. این پیشنهاد روسیه، عربستان را که چند ماهی است سرگرم مذاکره با روس‌هاست، عصبانی کرده است.
پیش از این قرار بود که دوشنبه هفته جاری، اعضای اوپک و غیراوپک در مورد راه‌کارهای ایجاد ثبات در بازار نفت مذاکره کنند. اما عربستان اعلام کرد که از مذاکرات با روسیه خارج می‌شود. وزیر انرژی روسیه، الکساندر نواک، گفته که اوپک از کشورهای غیرعضو اوپک انتظار دارد که تولید نفت خود را ۵۰۰ هزار بشکه در روز کاهش دهند.
وزیر انرژی روسیه گفته که پیشنهاد روسیه مبنی بر فریز تولید نفت در سطح کنونی به معنای کاهش ۲۰۰ تا ۳۰۰ هزار بشکه‌ای تولید نفت روسیه طبق برنامه سال ۲۰۱۷ است. با این حال، بعید است اوپکی‌ها و در رأس آن‌ها عربستان چنین توجیهی را بپذیرند.
به هر حال، در مقطع فعلی عربستان گفته است که ابتدا باید در درون اوپک اجماع بر سر کاهش سطح تولید صورت گیرد و سپس با کشورهای خارج از اوپک مذاکره صورت گیرد.
همچنین خبرها حاکی از این است که امروز قرار است نورالدین بوطرفه وزیر انرژی الجزایر، طی سفری به تهران با بیژن زنگنه وزیر نفت دیدار کند.
شنیده‌ها حاکی از این است که عربستان از این می‌خواهد تا تولید نفت خود را کاهش دهد. اما ایران اصرار دارد که تولید نفت را به سطح پیش از تحریم‌ها (حدود ۴ میلیون بشکه در روز) برساند.
هفته گذشته، همچنان هفته نسبتاً موفقی برای فعالان صنعت شیل بود و به تعداد دکل‌های حفاری نفتی فعال در آمریکا سه دکل اضافه شد.
در آخرین روز کاری هفته قیمت نفت خام پایه آمریکا حدود ۲ دلار یا ۴ درصد کاهش یافت و وست تگزاس اینترمدییت کار خود را با ۴۶ دلار و ۶ سنت به پایان رساند. برنت نیز در روز جمعه کاهش ۱ دلار و ۷۶ را تجربه کرد و کار خود را با قیمت ۴۷ دلار و ۲۴ سنت به پایان رساند.

برای عضویت در کانال تلگرامی نکونیوز می‌توانید بر روی لینک زیر کلیک نمایید:
https://telegram.me/neconews
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵