کد مطلب: 99928
 
شوک تعرفه‌ای ترامپ به بازار نفت
جنگ تجاری ترامپ، چه تأثیری بر بازار نفت خواهد داشت؟
 
قیمت نفت برنت در هفته گذشته کاهش ۴ درصدی را تجربه کرد. یکی از دلایل کاهش قیمت نفت اعلام تعرفه ۲۵ درصدی بر واردات فولاد و تعرفه ۱۰ درصدی بر واردات آلومینیوم توسط دولت آمریکا بود. هم بازار بورس و هم بازار نفت به این تصمیم «حمایت‌گرایانه» دولت ترامپ واکنش منفی نشان دادند.
تاریخ انتشار : شنبه ۱۲ اسفند ۱۳۹۶ ساعت ۱۶:۱۹
قیمت نفت برنت در هفته گذشته کاهش ۴ درصدی را تجربه کرد. یکی از دلایل کاهش قیمت نفت اعلام تعرفه ۲۵ درصدی بر واردات فولاد و تعرفه ۱۰ درصدی بر واردات آلومینیوم توسط دولت آمریکا بود. هم بازار بورس و هم بازار نفت به این تصمیم «حمایت‌گرایانه» دولت ترامپ واکنش منفی نشان دادند.

به گزارش نکونیوز، دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا، در اواخر هفته گذشته گفت بر واردات فولاد و آلومینیوم تعرفه‌های گمرکی سنگینی وضع می‌کند. این تصمیم دولت آمریکا می‌تواند به تولیدکنندگان کانادایی و همین‌طور برخی از کشورهای اروپایی و همچنین چین ضربه بزند. برخی از صادرکنندگان فولاد گفته‌اند که این اقدام آمریکا را تلافی می‌کنند.

آمریکا بزرگ‌ترین واردکننده فولاد و آلومینیوم در جهان است و میزان وارداتش، چهار برابر صادرات این مواد است. فولاد وارداتی آمریکا از بیش از ۱۰۰ کشور می‌آید. افزایش عوارض بر واردات فولاد و آلومینیوم در عین حال که می‌تواند جبهه جدیدی از جنگ اقتصادی واشنگتن علیه پکن تلقی شود، می‌تواند به هم‌پیمانان اقتصادی آمریکا از جمله کانادا، مکزیک و ژاپن هم صدمه بزند.

در سال ۲۰۱۶ میلادی بیش از نیمی از آلومینیوم وارداتی آمریکا از کانادا، همسایه شمالی و از متحدان اصلی آمریکا بود. کانادا هم‌چنین با تامین بیش از یک‌ششم فولاد وارداتی آمریکا، بزرگ‌ترین سهم را در صادرکنندگان این کالای مهم به ایالات متحده آمریکا دارد.

در واکنش به این اقدام دولت آمریکا، شاخص کل در بازارهای بورس عمده جهان فرو ریخت و قیمت نفت نیز کاهش یافت.

احتمالا صنعت نفت آمریکا خود یکی از قربانیان تصمیم اخیر دولت ترامپ باشد. با افزایش تعرفه واردات در آمریکا، هزینه تولید نفت در این کشور بالا خواهد رفت. فولاد نقشی مهمی در تولید نفت دارد: چرا که این محصول در تجهیزات حفاری و تولید نفت و همچنین خطوط انتقال نفت نقش عمده‌ای بازی می‌کند. شرکت‌های فعال در صنعت نفت و گاز آمریکا مخالف افزایش تعرفه‌های واردات هستند و می‌گویند این اقدام موجب از بین بردن فرصت‌های شغلی در این بخش از طریق افزایش هزینه پروژه‌های بزرگ زیرساختی خواهد شد.

کانادا بزرگ‌ترین تأمین‌کننده فولاد آمریکا است که این تصمیم دولت ترامپ می‌تواند تأثیر منفی بر اقتصاد همسایه شمالی آمریکا داشته باشد. علاوه بر این، کانادا یکی از بزرگ‌ترین واردکنندگان تجهیزات حفاری، تولید و انتقال نفت آمریکا است و افزایش قیمت این تجهیزات می‌تواند تأثیر منفی بر صنعت نفت و گاز کانادا نیز داشته باشد. واردات این تجهیزات توسط کانادا، باعث ایجاد ۴۰۰ هزار شغل پایدار در آمریکا شده و حالا این خطر وجود دارد که تعدادی از این مشاغل از دست بروند.

از این گذشته اقدامات تلافی‌جویانه سایر کشورها در مقابل تعرفه‌گذاریِ حمایت‌گرایانه ترامپ نیز ممکن است تأثیر منفی بر بازار نفت داشته باشد و از طریق کاهش فعالیت‌های صنعتی، تقاضا برای نفت خام را کاهش دهد. در کل اگر این اقدام ترامپ باعث ایجاد یک جنگ تجاری بین اقتصادهای پیشرفته دنیا شود، بازار نفت مطمئناً تحت تأثیر این جنگ تجاری، دوره‌ای از نوسان و ناپایداری را تجربه خواهد کرد.

قیمت هر بشکه نفت برنت در پایان معاملات دیروز به ۶۴ دلار و ۳۷ سنت رسید. قیمت نفت خام وست تگزاس اینترمدییت نیز در پایان معاملات روز جمعه به ۶۱ دلار و ۲۵ سنت رسید.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵