کد مطلب: 95058
 
در مراسم معارفه مدیرعامل ان پی سی و قائم مقام وزیر نفت چه گذشت؟
از حضور پررنگ زنان تا برنامه های جدید در پتروشیمی
 
معارفه مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی و همچنین قائم مقام وزیر نفت با حضور پررنگ زنان برگزار شد؛ گویی انتخاب شاهدایی به عنوان قائم مقام وزیر نفت، بیش از آنکه برای نفتی ها حایز اهمیت باشد، به عنوان نمادی از حضور زنان در عرصه های مدیریتی برای زنان کابینه مهم بود.
تاریخ انتشار : شنبه ۱۳ آبان ۱۳۹۶ ساعت ۱۷:۳۹
معارفه مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی و همچنین قائم مقام وزیر نفت با حضور پررنگ زنان برگزار شد؛ گویی انتخاب شاهدایی به عنوان قائم مقام وزیر نفت، بیش از آنکه برای نفتی ها حایز اهمیت باشد، به عنوان نمادی از حضور زنان در عرصه های مدیریتی برای زنان کابینه مهم بود.
به گزارش نکونیوز، امروز (شنبه) یک هفته پس از آنکه نوروززاده مدیرعامل سابق شستا به عنوان مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی منصوب شد و حکم مرضیه شاهدایی به عنوان قائم مقام زنگنه صادر شد، مراسم تودیع شاهدایی از ان پی سی و معارفه این دو در سمت جدید هم برگزار شد. در این مراسم معصومه ابتکار رییس سابق سازمان محیط زیست که اکنون معاون امور زنان و خانواده ریاست جمهوری است، شهیندخت مولاوردی، که پیش از ابتکار مسوولیت معاونت امور زنان را بر عهده داشت و اکنون دستار ویژه رئیس جمهوری در حقوق شهروندی است، و تعدادی از مدیران نفتی و نمایندگان مجلس از جمله نمایندگان زن مجلس شورای اسلامی برگزار شد تا زنگنه بار دیگر خود را پیشگام عملی ساختن برنامه های رییس جمهور درباره بهره گیری از جوانان و زنان در وزارت نفت بداند. او چندی پیش صادق آبادی را به عنوان مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی منصوب کرده بود که اگرچه جوان است اما انتقادات فراوانی درباره انتصاب او مطرح شد و حال، یک زن را به عنوان قائم مقام خود منصوب کرده تا نشان دهد حضور زنان در وزارت نفت پررنگتر است.
قائم مقام وزیر، اگرچه در عنوان مسوولیت، عنوان بزرگی است اما نگاهی به وضعیت قائم مقام پیشین وزیر نفت نشان می دهد حیطه اختارات قائم مقام زنگنه چندان وسیع نیست. وزیری هامانه، قائم مقام قبلی زنگنه بود که در نیمه عمر دولت قبل استعفا داد و هرچند دلیل این استعفا به طور رسمی اعلام نشد اما گفته می شود به دلیل حیطه بسیار محدود اختیارات قائم مقام از نظر زنگنه بود که او رفتن را به ماندن ترجیح داد. از زمانی که وزیری هامانه رفت، تاکنون این عنوان خالی مانده بود و همین امر شائبه تشریفاتی بودن این سمت را بیش از پیش تقویت می کند. هرچند زنگنه به این موضوع اعتقادی ندارد.
از این پس عملکرد شاهدایی در مسوولیت قائم مقام وزیر نفت بیش از پیش زیر ذره بین خواهد بود که آیا می تواند شائبه تشریفاتی بودن این سمت را پاک کند یا در همان مسیری که وزیری هامانه پیش رفت طی طریق خواهد کرد؟ از سویی دیگر نوروززاده نیز در راس شرکت ملی صنایع پتروشیمی، راه دشواری دارد و مجموعه ای از چالش ها، از نقش رگولاتوری این شرکت تا نوع تعامل با هلدینگ ها و همچنین وضعیت بازرگانی و فروش محصولات پتروشیمی را پیش روی خود میبیند. 

زنگنه درباره زنان چه گفت؟
وزیر نفت با بیان این که این مراسم برای ۲ انتصاب اخیر در صنعت نفت برگزار می‌شود، تصریح کرد: نخست این که، برای نخستین بار یک بانو به عنوان قائم مقام وزیر نفت منصوب می‌شود و من از اینجا مسئله را آغاز کردم و نه از تغییر مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی.
زنگنه با بیان این که من دنبال فردی بودم که در انجام امور و به دوش کشیدن بار سنگین صنعت نفت به من کمک کند و در این مسیر سرکار خانم شاهدایی می توانند به من کمک کنند، افزود: سمت قائم مقام، مسئولیتی است که در کل کشور ما زیاد تعریف شده نیست. وزیر نفت با اشاره به این که من میان همه افرادی که مطرح بودند، خانم شاهدایی را از همه بهتر دیدم، افزود: ایشان خوشبختانه کار خود را آغاز کرده‌اند و برای ایشان آرزوی توفیق می‌کنم.
وی با اشاره به این که این سمت بالاترین سمتی است که به یک خانم در صنعت نفت سپرده شده است، ادامه داد: هدف من ارتقای بانوان، اجرای تعهد رئیس جمهوری و همینطور برداشتن بار مهم از روی دوش خودم بود. به گفته وزیر نفت، امیدوارم با روحیه ای که در خانم شاهدایی سراغ دارم، بخش زیادی از این بار سنگینی که روی دوش من است با حضور ایشان در این سمت برداشته شود.
زنگنه در ادامه از حضور خانم شهیندخت مولاوری، دستیار رئیس‌جمهوری در امور حقوق شهروندی و نمایندگان زن مجلس در این مراسم قدردانی کرد و یادآور شد: هفته پیش هم که مجلس بودم جمعی از نمایندگان خانم از توجه صنعت نفت به مسئله حضور بانوان در مناصب مدیریتی قدردانی کردند.
وی با بیان این که هم اکنون تعداد بانوان صنعت نفت نسبت به کل کارکنان، تعداد بسیار اندکی است، اظهار کرد: پس از این تلاش می‌شود در استخدام‌ها بیش از ۴۰ تا ۵۰ درصد بانوان به کار گرفته شوند. وزیر نفت با بیان این که اکنون دیگر تبعیض‌های ناروایی که علیه خانم‌ها در صنعت نفت وجود داشت کنار گذاشته شده است، تصریح کرد: در آگهی‌های استخدامی که در آینده می دهیم فرقی میان بانوان و آقایان وجود نخواهد داشت. وی با بیان این که خوشبختانه بانوان با شایستگی وظایف خودشان را انجام داده‌اند، افزود: از زحماتی که در نزدیک به یکسال و نیم خانم شاهدایی در اداره صنعت پتروشیمی داشتند، تشکر می‌کنم. زنگنه گفت: اگر برای پست قائم مقام نیاز به خانم شاهدایی نبود، مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی را تغییر نمی دادم. وی تصریح کرد: وقتی پیشنهاد قائم مقامی را به خانم شاهدایی دادم، وی پذیرفت و از هر دو بزرگوار برای پذیرفتن این سمت‌ها قدردانی می‌کنم.

گریزی به جوانگرایی در نفت
زنگنه در این مراسم درباره جوانگرایی در نفت هم سخن گفت. او بر ضرورت جوانگرایی در صنعت نفت تاکید کرد و ادامه داد: جوانگرایی به این معنا نیست که افرادی که سنشان بالا رفته است را کنار بگذاریم، بلکه به معنای آن است که به جوانان فرصت رشد دهیم. وی با یادآوری این که من پیش‌تر هم اعلام کردم که رتبه‌های C و D در صنعت پتروشیمی در تضاد با حضور جوانان است، تصریح کرد: افرادی می توانند روی این رتبه‌ها بنشیندند که بیش از ۵۰ سال سن داشته باشند. زنگنه با بیان این که ما در بسیاری از عرصه‌های صنعت نفت به خلبان جت جگنده نیاز داریم، گفت: خلبان‌های جت جنگنده حداکثر در ۳۵ – ۳۶ سالگی بازنشسته می‌شوند؛ ما در صنعت نفت در برخی از بخش‌ها به خلبان جت جنگنده نیاز داریم اما کارکنان صنعت نفت وقتی شایسته می‌شوند که به سن ۵۵ سالگی رسیده‌اند در حالی که فرد ۵۵ ساله دیگر نمی‌تواند خلبان جت جنگی باشد. وی ادامه داد: البته منظورم این نیست که این افراد نباید باشند بلکه باید حضور داشته باشند مانند فوتبالیست‌های پیشکسوتی که هر کدام در جایگاه خودشان کمک می‌کنند. وزیر نفت با تاکید بر پرورش نسل مدیران جوان ادامه داد: باید تلاش کرد ظرف پنج سال آینده نسلی ۴۰ تا ۴۵ ساله بتواند صنعت نفت را اداره کند، نسلی که ایده‌های قدیمی به آنان منتقل شده باشد و بتوانند متناسب با شرایط کنونی، راهبردهای جدید را تدوین کنند و تجارب ما هم به آنان منتقل شده باشد. در واقع انقطاع تجربی هم اتفاق نیفتاده باشد. 

زنگنه درباره پتروشیمی چه گفت؟
در مراسمی که مربوط تودیع و معارفه مدیران شرکت ملی صنایع پتروشیمی باشد، بیش از هر چیز باید درباره پتروشیمی سخن گفته شود. این بار هم اگرچه نگرش به موضوع زنان در جلسه اولویت داشت، اما نکات قابل تاملی هم درباره وضعیت صنعت پتروشیمی، هم از سوی وزیر نفت و هم از سوی مدیران قدیم و جدید ان پی سی مطرح شد.
زنگنه با یادآوری این که وقتی سمت مدیر عاملی شرکت ملی صنایع پتروشیمی خالی شد من به دنبال فردی برای این جایگاه بودم، افزود: البته من همان طوری که در شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی عمل کردم اینجا هم قصدم این بود که فردی جوانتر را برای مدیریت عامل شرکت صنایع پتروشیمی بگذارم اما به هرحال آن‌طوری که من ابتدا در ذهنم بود، نشد. وزیر نفت ادامه داد: البته آقای نوروززاده خیلی از من جوانتر هستند و نزدیک به ۳۰ سال است که از نزدیک با او آشنا هستم. ایشان در تمام دوره ای که نماینده مجلس شورای اسلامی بودند بنده هم وزیر بودم و از نزدیک با هم کار می‌کردیم و ایشان تقریبا در طول دوران حضورشان در مجلس عضو کمیسیون صنایع یا رئیس بودند و در جایگاه خود فرد موثر و موفقی بودند.
وی گفت: آقای نوروززاده در چهار سال اخیر نیز در شرکت ایدرو و شستا فعالیت داشته‌اند که ما در پروژه‌های پارس جنوبی و ستاره خلیج فارس باهم همکاری نزدیکی داشتیم و من پیگیری های ایشان را به خوبی می‌دیدم. زنگنه ادامه داد: حضور آقای نوروززاده در آنجا برای من بسیار مغتنم و کمک حال بود و امیدوارم در این سمت نیز با همکاری دوستان این‌گونه باشد. زنگنه با اشاره به این که صنعت پتروشیمی امروز با ۲۰ سال گذشته بسیار متفاوت است، تاکید کرد: امروز شرکت ملی صنایع پتروشیمی بیشتر یک سازمان تنظیم کننده و حمایت کننده است و اجرا کننده طرح نیست و در امور تولید مباشرت ندارد.
وزیر نفت در ادامه این مراسم به برنامه‌های شرکت ملی صنایع پتروشیمی که به آقای نوروززاده سپرده شد، اشاره کرد و افزود: اجرای چند برنامه‌ را به ایشان محول کرده‌ام؛ نخست تکمیل طرح‌های میان دستی است، تا با تکمیل زنجیره بالادستی، میان دستی و پایین دستی ارزش افزوده و به همراه آن اشتغال در این صنعت ایجاد شود. زنگنه، اجرای طرح‌های GTP و GTX را از دیگر برنامه‌های محول شده به آقای نوروززاده برشمرد و گفت: اجرای این طرح‌ها برای ایجاد اشتغال ضروری و در عمل جایگزین بسیار خوبی برای طرح‌های قدیمی به شمار می رود و متناسب با پیشرفت فناوری است. وی، پیگیری روند توسعه مناطق ویژه را از جمله وظایف مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی خواند و گفت: امیدوارم با همکاری بخش خصوصی و مدیران باتجربه صنعت پتروشیمی شاهد توسعه هرچه بیشتر این صنعت باشیم. زنگنه اظهار امیدواری کرد که با همکاری دوستان و افراد با تجربه صنعت پتروشیمی بتوان به اهداف این صنعت در برنامه ششم توسعه دست یافت. 

سخنان شاهدایی در روز خداحافظی از پتروشیمی
مرضیه شاهدایی در آیین معارفه خود به عنوان قائم مقام وزیر نفت با قدردانی از اعتماد وزیر نفت به انتصاب ایشان در این سمت اظهار کرد: امیدوارم که بتوانم در مسئولیت جدید خود سربلند و روسفید باشم و ثابت کنم که شایسته انجام این وظیفه هستم. وی با اشاره به این که همه تلاش خود را کردم تا در دوره مسئولیتم در شرکت ملی صنایع پتروشیمی موارد را در چارچوب قانون حل و فصل کنم، افزود: اما محدودیت‌های بسیاری در رفع برخی از موانع وجود داشت. قائم مقام وزیر نفت ادامه داد: همه تلاشم این بود که وظایف خود را در شرکت ملی صنایع پتروشیمی براساس توصیه‌های مقام معظم رهبری منطبق بر سیاست‌های اقتصاد مقاومتی و رویکردهای دولت انجام دهم.
آنگونه که شانا گزارش داده، شاهدایی با تأکید بر اهمیت موضوع تعهد به توسعه پایدار که در شرکت ملی صنایع پتروشیمی دنبال کرده است، گفت: حمایت مسئولانه از محیط زیست، حمایت از رشد و ارتقای توانمندی‌های کشور، تعهدهای مسئولیت اجتماعی در کشور، رعایت حقوق ذینفعان در صنعت، پایبندی، صداقت و رعایت اصول اخلاق حرفه ای و شفاف سازی از مواردی هستند که سعی کردم در این شرکت نهادینه شود. وی با اشاره به رشد ۹ درصدی تولید محصولات پتروشیمی در فاصله زمانی ۲۰ ماه گذشته تصریح کرد: افزایش ۱۱ درصد حجم و ارزش صادرات و همچنین ۱۶ تا ۱۷ درصد فروش داخلی این محصولات نیز در این بازه زمانی محقق شده است.
قائم مقام وزیر نفت، کمک و نظارت بر اجرای پروژه‌های در حال اجرا را از اقدام‌های اساسی شرکت ملی صنایع پتروشیمی در دوره مدیریت خود دانست و افزود: افتتاح ۱۱ طرح در سال های ۹۵ و ۹۶ از جمله این اقدام‌هاست که چهار طرح نیز هم اکنون در شرف راه اندازی هستند. شاهدایی با اشاره به اقدام شرکت ملی صنایع پتروشیمی برای رفع موانع تولید در دوره پسابرجام به منظور استفاده از فرصت‌های سرمایه گذاری در ایران و جذب سرمایه خارجی اظهار کرد: در این مسیر، تفاهم‌نامه‌هایی با شرکت‌های بزرگ از جمله بیاسف، توتال، شل، ایرلیکوئید و لینده را نام برد که در مرحله مطالعه امکان سنجی هستند. وی با بیان این که برنامه ششم توسعه در صنعت پتروشیمی براساس سیاست‌ها و رویکردهای وزارت نفت تدوین شده است، گفت: انسجام میان شرکت‌های خصوصی با محوریت قرار دادن شرکت ملی صنایع پتروشیمی از جمله اقدام‌هایی بود که در این دوره انجام شد.
قائم مقام وزیر نفت با اشاره به روند کاهش نیروی انسانی در شرکت ملی صنایع پتروشیمی به دلیل بازنشستگی‌های صورت گرفته، ادامه داد: در این شرکت سعی شد از کار گروهی و خردجمعی استفاده شود و آموزش‌های مدیریتی و تخصصی که سال‌ها به فراموشی سپرده شده بود، به جدیت پیگیری و دنبال شد. شاهدایی با اشاره به تأکید موضوع شایسته سالاری، جانشین پروری و جوانگرایی از سوی وزیر نفت تصریح کرد: در یک سال گذشته، آموزش‌های لازم به مدیران رده‌های بالای سازمانی شرکت ملی صنایع پتروشیمی داده شده است که با جابجایی مدیران و یا بازنشستگی، نیروهای باتجربه و آموزش دیده در این شرکت حضور داشته باشند. وی به استفاده از بانوان توانمند و شایسته در شرکت ملی صنایع پتروشیمی گفت: هشت سمت مدیریتی در رده بالا به بانوان در این شرکت سپرده شده که هفت نفر از ایشان در دوره مسئولیت بنده انجام شد. 

برنامه های سکاندار جدید شرکت ملی صنایع پتروشیمی
رضا نوروززاده هم در آیین معارفه خود به عنوان مدیرعامل جدید شرکت ملی صنایع پتروشیمی با تشکر از حسن اعتماد مهندس بیژن زنگنه، وزیر نفت اظهار کرد: اعطای فرصت خدمت به مردم از الطاف الهی است و باید زمان را طوری برنامه ریزی کنیم که به نحو احسن خدمتگزار مردم باشیم. وی با اشاره به این که سرمایه گذاری در صنعت پتروشیمی ایران از دوران مرحوم آیت الله هاشمی رفسنجانی، سردار سازندگی آغاز شد، افزود: جا دارد که از تلاش‌های مهندس زنگنه در وزارت نیرو و وزارت نفت تشکر کنم که سبب سربلندی و افتخار ملت ایران شد، همچنین از زحمات محمدرضا نعمت زاده و خانم مرضیه شاهدایی نیز در مسیر پیشرفت این صنعت تشکر می‌کنم.
نوروززاده با بیان این که صنعت پتروشیمی در کشور با توجه به وجود ذخایر هیدروکربوری، موقعیت جغرافیایی، زیرساخت‌های موجود و نیروی انسانی متخصص، ظرفیت توسعه را دارد، گفت: سرمایه ثابت، سرمایه در گردش و نیروی انسانی سه رکن اصلی شکل گیری صنعت هستند. مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی ادامه داد: ارزش بزرگ صنعت نفت به نیروی انسانی متخصص و توانمند است که بدون تکیه بر خرد جمعی و اجماع دیدگاه‌ها، اهداف صنعت، تامین نخواهد شد.
وی با اشاره به این که ظرفیت کنونی تولید در صنعت پتروشیمی سالانه ۶۰ میلیون تن است که در برنامه ششم توسعه قرار است این رقم به ۱۷۰ میلیون تن برسد، تصریح کرد: تامین خوراک بین مجتمعی، گسترش بازارهای صادراتی و پاسخ به نیازهای صنایع پایین دستی در اولویت‌های صنعت خواهد بود. نوروززاده تأکید کرد: برای رسیدن به اهداف تعیین شده در شرکت ملی صنایع پتروشیمی باید از خردجمعی و تجربه‌های صاحبنظران گذشته بهره برد، اظهار کرد: در نخستین فرصت، بازدید از طرح‌ها و مجتمع‌های پتروشیمی را آغاز خواهم کرد و امیدوارم که با همکاری مدیران این صنعت، بار سنگین صنعت پتروشیمی کشور را به سرمنزل مقصود برسانیم.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵