داخلی اقتصاد خبر
 
کد مطلب: 73845
 
ایران، بانک‌های اروپایی و مانعی به نام آمریکا
مبادلات بانکی در پسابرجام به روایت ظریف
 
مصاحبه محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه کشور با فرید زکریا در محل اندیشکده شورای روابط خارجی، مشکلات مبادلات تجاری و اقتصادی در دوره پسابرجام را به خوبی روشن می‌کند ظریف در این مصاحبه می‌گوید آمریکا مانع معامله بانک‌های اروپایی با ایران است و بی‌اعتمادی نسبت به آمریکا در ماه‌های گذشته، افزایش یافته است.
تاریخ انتشار : شنبه ۳ مهر ۱۳۹۵ ساعت ۱۵:۲۴
مصاحبه محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه کشور با فرید زکریا در محل اندیشکده شورای روابط خارجی، مشکلات مبادلات تجاری و اقتصادی در دوره پسابرجام را به خوبی روشن می‌کند ظریف در این مصاحبه می‌گوید آمریکا مانع معامله بانک‌های اروپایی با ایران است و بی‌اعتمادی نسبت به آمریکا در ماه‌های گذشته، افزایش یافته است.
به گزارش نکونیوز، روند احیای مبادلات تجاری ایران با بانک‌ها و شرکت‌های اروپایی پس از اجرایی شدن برجام، مطابق انتظارات نبوده است و مقامات مختلف در دولت روحانی تا کنون به این مسأله واکنش نشان داده‌اند. ولی الله سیف، رئیس کل بانک مرکزی از اولین کسانی بود که آمریکا را به کوتاهی در اجرای تعهداتش متهم کرد. پس از وی نیز علی اکبر صالحی، انتقاداتی را نسبت به روند لغو تحریم‌ها توسط آمریکا مطرح کرد.
اما محمدجواد ظریف نیز در مصاحبه دیروز خود با فرید زکریا، به مسأله لغو تحریم‌ها پرداخت و انتقادات شدیدی در این‌باره به آمریکا وارد کرد.
ظریف در مورد اجرای تعهدات طرف آمریکایی گفت: «آمریکا اجرای سهم خود در توافق را تا آن‌جایی که مربوط به امضای مدارک توسط رییس‌جمهور و وزیر خارجه می‌شود را انجام داده است ولی درباره سعی در اجرای این توافق کار زیادی صورت نگرفته است زیرا نیاز به تلاش‌های زیادی است که جهان بتواند رفتار خود را تغییر داده و با ایران معاملات (تجاری) داشته باشد.»
ظریف موانعی که بر سر راه معاملات مشتریان ایرانی با بانک‌های اروپایی وجود دارد را این‌گونه توضیح می‌دهد: «برخی از بانک‌های اروپایی مقدار بسیار زیادی جریمه شده‌اند. این ارقام آن‌قدر بزرگ هستند که گفتن آن‌ها دشوار است. برای مثال ۸.۹ میلیارد دلار برای پریبا و یا چندین هزار میلیارد دلار برای اچ بی سی. اچ بی سی به قدری نگران بود که از جک لو که در گذشته وزیر خزانه‌داری بود سوال کرد. این نوعی از ترس و وحشت است که این قبیل جریمه‌ها برای بانک‌های اروپایی ایجاد کرده
ظریف: هیچ‌یک از بانک‌های اصلی اروپایی پس از گذشت هشت ماه از توافق هنوز هم نمی‌خواهد معامله‌ای با ایران داشته باشد، ما بر این باوریم که این یک کاستی است.
است. در نتیجه آن‌ها می‌خواهند بیایند و با ایران معاملات جدیدی را آغاز کنند و آن‌ها همیشه این نهاد دارایی‌های خارجی موسم به اوفک را دارند که البته ما نام این نهاد را بیش از هر آمریکایی دیگر شنیده‌ایم. اوفک به آن افراد می‌گوید اشکالی ندارد با ایران معامله داشته باشید ولی... و این ولی که آن‌ها می‌گویند بقدری طولانی است که... البته یک جمله می‌گوید اشکالی ندارد با ایران معامله داشته باشید و در عوض در پنج صفحه اما و اگرهایی ذکر شده است و در نهایت این بانک‌ها می‌گویند ما مسیر امن‌تر را در پیش می‌گیریم و اصلا ایران را فراموش می‌کنیم و نتیجه همیشه همین بوده است.»
ظریف در مورد وضعیت فعلی مبادله با بانک‌های خارجی نیز می‌گوید: «هیچ‌یک از بانک‌های اصلی اروپایی پس از گذشت هشت ماه از توافق هنوز هم نمی‌خواهد معامله‌ای با ایران داشته باشد، ما بر این باوریم که این یک کاستی است. البته از سوی آمریکا هم این امر یک کاستی است. ولی این‌ها شرکت‌های خصوصی هستند که تصمیمات خصوصی می‌گیرند؛ ولی حتی دولت آمریکا هم شش یا هفت ماه طول کشید که به ایرباس مجوز فروش ۱۷ هواپیمای درخواست شده را بدهند ولی خوشبختانه به بویینگ مجوز فروش ۸۰ هواپیما داده شد.»
وزیر امور خارجه کشور همچنین به این نکته اشاره کرد که اکثر مردم ایران از برجام حمایت می‌کنند؛ با این حال به این دلیل که آمریکا در عمل به تعهداتش کوتاهی کرده است، بدبینی مردم به آمریکا پس از اجرایی شدن برجام افزایش یافته است.
وی در مورد معامله شرکت‌های آمریکایی با ایران و سیاست‌های ضدایرانی کنگره آمریکا نیز می‌گوید: «ما هرگز در انجام معاملات تجاری با شرکت‌های آمریکایی مشکلی نداشتیم. این کنگره آمریکا است که شرکت‌های آمریکایی را از معامله با ایران منع کرده است و ما می‌دانیم که این برای ما بسیار غیرممکن است که به کنگره برویم و بخواهیم قوانین خود را تغییر دهند. این حتی برای دولت آمریکا نیز غیرممکن است که به کنگره برود و تاییدیه برای معاملات دریافت کند.
ما هم‌چنان بر این باوریم که آمریکا نباید مانع تعامل ایران با بقیه جهان شود. وقتی که ما می‌شنویم کنگره آمریکا و یا شمار بسیاری دیگر از لابی‌هایی که در این‌جا هستند وقتی به اروپا می‌روند به جای آن که به شرکت‌ها برای معامله به ایران اطمینان دهند آنان را از این کار باز می‌دارند. این همان چیزی است که ایرانیان می‌ببینند و به آنان این حق را می‌دهد اطمینان کم و کم‌تری به آمریکا داشته باشند و نه فقط نسبت به دولت آمریکا بی‌اعتماد باشند بلکه نسبت به داشتن هرگونه تعامل احتمالی با دولت آمریکا نیز اطمینان نداشته باشند.»
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵