کد مطلب: 35775
 
بهره برداری از پایانه نفت صادراتی خلیج فارس در مهرماه امسال
 
عملیات تغییر وضعیت (conditioning) روی بزرگترین پایانه شناور نفت خلیج فارس بزودی آغاز می شود و این پایانه تا پایان مهرماه به بهره برداری می رسد.
تاریخ انتشار : يکشنبه ۳۰ شهريور ۱۳۹۳ ساعت ۱۳:۳۳
عملیات تغییر وضعیت (conditioning) روی بزرگترین پایانه شناور نفت خلیج فارس بزودی آغاز می شود و این پایانه تا پایان مهرماه به بهره برداری می رسد.

رئیس تعمیرات اساسی خشکی شرکت نفت فلات قاره در گفتگو با خبرنگار شانا، با اعلام این خبر که تا پایان مهرماه پایانه صادراتی خلیج فارس عملیاتی می شود، گفت: از حدود ١٥ مهرماه عملیات تغییر وضعیت (conditioning ) روی این شناور آغاز و بهره برداری از این پایانه صادراتی در پایان مهرماه آغاز می شود.

اذکات با بیان اینکه ظرفیت پایانه شناور صادراتی نفت خام خلیج فارس ٢,٢ میلیون بشکه است، گفت: خلیج فارس مجهز به پیشرفته ترین سیستم های اندازه گیری (Metering) است که برای نخستین بار توسط بخش صادرات وزارت نفت تایید شده است.

وی گفت: پایانه شناور صارداتی نفت خام "خلیج فارس" از نظر ماشینری و ظرفیت، بالاترین تکنولوژی را دارد.

رئیس تعمیرات اساسی خشکی شرکت نفت فلات قاره، با بیان اینکه تجربه طراحی و بهره برداری در شناور سورنا طی سالهای گذشته تجربه خوبی برای ما بوده است، گفت: سورنا از ابتدا یک کشتی (ULCC) بوده که تبدیل به پایانه شده اما طراحی "خلیج فارس" از ابتدا برای پایانه صادراتی بوده و همه نکات فنی در آن رعایت شده است.

به گزارش شانا، مدیرعامل شرکت نفت فلات قاره نیز پیش از این از پایان فعالیتهای مرتبط با راه اندازی شناور "خلیج فارس" طی چند هفته آینده خبر داده بود.

سعید حافظی درباره ادامه کار با شناور سورنا که هم اکنون فعال است، اظهار کرد: این موضوع منوط به بررسی آخرین وضع فنی این شناور و تصمیم گیری آتی توسط مسئولان ذیربط است.

نفت میدانهای سروش و نوروز در پایانه شناور سورنا ذخیره و از همانجا بارگیری می شود، فرسودگی این شناور منجر شد تا بهره مندی از شناور دیگری، در دستور کار شرکت نفت فلات قاره ایران قرار گیرد.

ویژگی های شناور صادراتی خلیج فارس با سورنا مشابه است و از این جهت می توان گفت که تغییری در شرایط انتقال و صادرات نفت از میدان سروش بوجود نخواهد آمد.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵