۱
 
کد مطلب: 76905
 
پاسخ به پرسش‌های اساسی
طرح کاهش سطح تولید اوپک چیست؟
از فریز نفتی تا کاهش سطح تولید نفت اوپک
 
اعضای اوپک در مذاکرات اوایل مهرماه در الجزیره بر سر کلیات طرحی برای ایجاد ثبات در بازار نفت به توافق رسیدند. این طرح، یعنی طرح کاهش تولید نفت اوپک، چه خصوصیاتی دارد و موضع کشورهای مختلف در قبال آن چیست؟
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۳ آذر ۱۳۹۵ ساعت ۱۱:۰۳
اعضای اوپک در مذاکرات اوایل مهرماه در الجزیره بر سر کلیات طرحی برای ایجاد ثبات در بازار نفت به توافق رسیدند. این طرح، یعنی طرح کاهش تولید نفت اوپک، چه خصوصیاتی دارد و موضع کشورهای مختلف در قبال آن چیست؟
به گزارش نکونیوز، در اوایل سال جاری میلادی که قیمت نفت شدیداً افت کرد و به زیر ۳۰ دلار به ازای هر بشکه رسید، برخی از کشورها از جمله قطر، عربستان و روسیه، طرح فریز نفتی را مطرح کردند. هدف از آن طرح این بود که کشورهای عضو اوپک به همراه روسیه تولید نفت خود را در سطح تولید نفت ماه ژانویه «فریز» کنند یا ثابت نگه دارند تا از طریق مشکل مازاد عرضه موجود در بازارها تشدید نشود و رفته رفته قیمت نفت بالا برود.
اما اکنون طرح کاهش سطح تولید نفت اوپک مطرح شده است. این طرح چیست و چه خصوصیاتی دارد. نکونیوز سعی دارد در قالب پاسخ به چند سوال مهم، زوایای مختلف طرح کاهش تولید نفت اوپک را به صورت واضح توضیح دهد.

چرا طرح فریز نفتی در ماه آوریل شکست خورد؟
عربستان اصرار داشت که ایران نیز که تازه از کمند تحریم‌ها رها شده بود تولید نفت خود را در سطح ماه ژانویه فریز کند. تحریم‌های ایران تازه ماه ژانویه رفع شده بودند و ایران می‌خواست تولید نفت خود را حدود ۱ میلیون بشکه در روز افزایش دهد. عربستان معافیت ایران از طرح فریز نفتی را نپذیرفت و لذا این طرح شکست خورد.

طرح کاهش سطح تولید نفت اوپک چه فرقی با طرح فریز نفتی دارد؟
طرح جدید که در الجزیره در مورد کلیات آن توافق صورت گرفت، به دنبال فریز سطح تولید نفت اعضای اوپک در سطح یک ماه خاص از سال نیست. این طرح به دنبال این است که اعضای اوپک (به جز برخی کشورها که از این طرح معاف می‌شوند) تولید نفت خود را کاهش دهند و به محدوده ۳۲.۵ تا ۳۳ میلیون بشکه در روز برسانند. قرار است سهمیه هر کشور از تولید نفت اوپک در نشست ۳۰ نوامبر در وین تعیین شود.

تولید نفت اوپک در حال حاضر چه میزان است؟
تولید نفت اوپک در ماه اکتبر ۳۳.۶۴ میلیون بشکه در روز بوده است.

چه کشورهایی از طرح کاهش تولید نفت اوپک معاف هستند؟ چه کشورهایی خواهان معافیت از این طرح هستند؟
در اواخر ماه سپتامبر گفته شد که ایران، نیجریه و لیبی به دلیل آن که تحریم یا وضعیت جنگی تولید نفت آن‌ها را کاهش داده، از طرح کاهش تولید معاف خواهند بود. اما اکنون اغلب رسانه‌های خارجی می‌گویند که تنها لیبی و نیجریه از این طرح معاف هستند. آن‌ها می‌گویند ایران تولید نفت خود را به سطح پیش از طرح‌ها رسانده است. ایران و عراق همچنان خواهان معافیت از طرح کاهش تولید نفت اوپک هستند.

کشورها چقدر باید تولید نفت خود را در قالب این طرح کاهش دهند؟
رویترز گزارش داده که در نشست ۳۰ نوامبر از تمام کشورهای عضو اوپک، به جز نیجریه و لیبی، خواسته خواهد شد تا تولید نفت خود را ۴ تا ۴.۵ درصد کاهش دهند. گفته می‌شود این پیشنهاد از طرف الجزایر مطرح شده است. اگر این خبر درست باشد عربستان باید تولید نفت خود را حدود ۵۰۰ هزار بشکه کاهش دهد. ایران نیز باید تولید نفت خود را حدود ۱۶۰ هزار بشکه در روز کاهش دهد و آن را به حدود ۳.۷ میلیون بشکه در روز برساند. عراق نیز باید تولید نفت خود را حدود ۲۰۰ هزار بشکه در روز کاهش دهد.

چه پیشنهاداتی به ایران ارائه شده است؟
پیشتر گفته می‌شد که عربستان و متحدانش در اوپک از ایران خواسته‌اند تا تولید نفت خود را در محدود بین ۳.۶ تا ۳.۷ میلیون بشکه در روز ثابت نگه دارد. ایران ماه پیش به اوپک اعلام کرد که تولید نفت خود را به ۳.۹۲ میلیون بشکه در روز رسانده است. در چند روز گذشته و پس از مذاکرات اوپکی‌ها در دوحه قطر گفته شد که عربستان و متحدانش از ایران می‌خواهند تا تولید نفت خود را در سطح ۳.۹۲ میلیون بشکه در روز فریز کند.
اکنون خبر از پیشنهاد جدیدی نیز به گوش می‌رسد. گویا جدیداً دوباره برخی از اعضای اوپک از ایران می‌خواهند تا تولید نفت خود را حدود ۴ درصد کاهش داده و آن را به ۳.۷ میلیون بشکه در روز برساند. مقامات وزرات نفت، نسبت به این خبرها تاکنون واکنشی نشان نداده‌اند.

موضع ایران چیست؟
ایران می‌گوید که باید سهم از دست رفته خود را به طور کامل بازیابد و تولید نفت خود را به ۴ تا ۴.۲ میلیون بشکه در روز برساند. از نظر وزارت نفت این میزان برابر با میزان تولید نفت ایران پیش از اعمال تحریم‌هاست. ایران قبلاً گفته بود که پس از رساندن تولید نفت به این سطوح، می‌تواند با سایر کشورها در مورد فریز تولید نفت مذاکره کند.
ایران همچنین خواستار بازگشت اوپک به نظام سهمیه‌بندی است و می‌گوید سهم ایران باید از کل تولید نفت اوپک حدود ۱۳ درصد باشد. تولید نفت ایران هم‌اکنون حدود 10 درصد تولید نفت اوپک است.

موضع روسیه چیست؟
روسیه عضو اوپک نیست. این کشور می‌گوید در صورتی که اوپکی‌ها به توافق برسند، تولید نفت خود را در سطح کنونی فریز خواهد کرد. تولید نفت روسیه در حال حاضر حدود ۱۱.۲ میلیون بشکه در روز است. اوپکی‌ها انتظار دارند که روسیه نیز تولید نفت خود را کاهش دهد.

برای عضویت در کانال تلگرامی نکونیوز می‌توانید بر روی لینک زیر کلیک نمایید:
https://telegram.me/neconews
Share/Save/Bookmark


Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۰۵ ۰۴:۰۴:۰۳
ایران برای مساعدت نشان دادن و حمایت از قیمت نفت، در محدوده تولید فریز کند و بقیه هم اندکی کاهش. قیمت در حدود 50 دلار خوبست و بیشترموجب افزایش تولید نفت ربا ازجمله نفت سنگ خواهد شد.
 
نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵