کد مطلب: 80045
 
از اخذ مالیات بر ارزش افزوده تا پرداخت یارانه نقدی
پایان زندگی بدون مالیات در عربستان سعودی
مالیات بر مصرف‌کننده در ایران و عربستان
 
کابینه عربستان سعودی، برنامه مالیات بر ارزش افزوده را تصویب کرد تا دوران زندگی بدون مالیات در این کشور به سر آید. اخذ مالیات بر ارزش افزوده در ایران در سال ۸۷ و با نرخ سه درصدی شروع شد. سعودی‌ها ۸ سال دیرتر به فکر اخذ مالیات بر مصرف‌کننده افتاده‌اند اما این برنامه را با نرخ بالاتری نسبت به شروع برنامه در یاران آغاز خواهند کرد.
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۲ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۴۲
کابینه عربستان سعودی، برنامه مالیات بر ارزش افزوده را تصویب کرد تا دوران زندگی بدون مالیات در این کشور به سر آید. اخذ مالیات بر ارزش افزوده در ایران در سال ۸۷ و با نرخ سه درصدی شروع شد. سعودی‌ها ۸ سال دیرتر به فکر اخذ مالیات بر مصرف‌کننده افتاده‌اند اما این برنامه را با نرخ بالاتری نسبت به شروع برنامه در یاران آغاز خواهند کرد.
به گزارش نکونیوز، کابینه عربستان اجرای برنامه اخذ مالیات بر ارزش افزوده با نرخ ۵ درصدی را تصویب کرد. قرار است این برنامه علاوه بر عربستان در سایر کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس نیز اجرا شود.
کاهش قیمت نفت باعث شده تا دولت عربستان با کسری شدید بودجه مواجه شود و به گزارش گاردین کسری بودجه عربستان سال گذشته در حدود ۹۷ میلیارد دلار بوده است.
عربستان قصد دارد تا سال ۲۰۲۰ با افزایش درآمدهای غیرنفتی خود، بودجه خود را متوازن کرده و خود را مخمصه کسری بودجه نجات دهد. کسری بودجه باعث شده تا عربستان در دو سال گذشته دست به دامن ذخایر ارزی خود شود و حجم زیادی از آن‌ها را مصرف کند.
مالیات بر ارزش افزوده، مالیاتی است که مصرف‌کننده در هنگام خرید کالا یا خدمات بهای آن را پرداخت کند و بنابراین به زودی شهروندان سعودی با زندگی بدون مالیات وداع خواهند کرد.
عربستان سعودی از ابتدای ماه محرم دریافت عوارض شهرداری‌ها را شروع کرد! این کشور نرخ ویزای ورود به عربستان را افزایش داده و حقوق وزرای کابینه را نیز کاهش داده است. علاوه بر این، تعداد زیادی از پروژه‌های عمرانی در عربستان به حالت تعلیق درآمده و افزایش حقوق کارکنان بخش عمومی متوقف شده است.
برنامه اخذ مالیات بر ارزش افزوده در ایران در سال ۸۷ با نرخ سه درصدی آغاز شد و در حال حاضر نرخ این نوع مالیات در ایران ۹ درصد است.
عربستان این برنامه را به زودی با نرخ ۵ درصدی آغاز خواهد کرد و احتمالاً سایر کشورهای شورای همکاری خلیج فارس نیز این برنامه شروع کنند. صندوق بین‌المللی پول از طرح اخذ مالیات بر ارزش افزوده در کشورهای شورای همکاری خلیج فارس حمایت می‌کند.
اقتصاد عربستان اعتیاد زیادی به درآمدهای نفتی دارد و به همین دلیل کاهش قیمت نفت، ضربات سختی به اقتصاد این کشور وارد آورده است. درآمدهای غیرنفتی عربستان در سال ۲۰۱۶، ۱۹۹ میلیارد ریال سعودی بوده و دولت این کشور انتظار دارد که این درآمدها در سال ۲۰۱۷ به ۲۱۲ میلیارد ریال برسد. سعودی‌ها می‌خواهند تا سال ۲۰۲۰، ۵۰ درصد درآمدهایشان را بخش غیرنفتی اقتصاد خود تأمین کنند.
دولت سعودی علاوه بر این قصد دارد از سال ۲۰۱۷ تا سال ۲۰۲۰، قیمت حامل‌های انرژی را به سطح جهانی برساند. دولت سعودی، برنامه پرداخت یارانه‌های نقدی به خانواده‌های «کم‌درآمد» و با «درآمد متوسط» را نیز آغاز خواهد کرد و این امر در قانون بودجه این کشور پیش‌بینی شده است. شهروندان سعودی‌ از ماه فوریه ۲۰۱۷ (ماه بعد) می‌توانند برای دریافت یارانه نقدی ثبت نام کنند و برنامه پرداخت یارانه همزمان با بالا بردن قیمت حامل‌های انرژی آغاز خواهد شد. دولت سعودی در سال ۲۰۱۷، ۲۵ میلیارد ریال سعودی برای برنامه پرداخت یارانه نقدی درنظر گرفته و آن را تا سال ۲۰۲۰ به ۶۰ میلیارد ریال خواهد رساند.
دولت سعودی همچنین بر مصرف دخانیات و نوشابه‌های انرژی‌زا در سال ۲۰۱۷ مالیات وضع خواهد کرد. وزیر دارایی عربستان گفته است که خارجی‌های مقیم عربستان باید «مبلغ اندکی» به عنوان مالیات به دولت پرداخت کنند.
با این برنامه‌ها است که شهروندان سعودی نه تنها وارد عصر بدون مالیات می‌شوند بلکه باید سرراست سیاست‌های ریاضت اقتصادی را نیز تجربه کنند.

برای عضویت در کانال تلگرامی نکونیوز می‌توانید بر روی لینک زیر کلیک نمایید:
https://telegram.me/neconews
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵