کد مطلب: 88821
 
نکات مهم گزارش اوپک
از کاهش شدید قیمت نفت ایران تا افزایش تولید اوپک
اوپک به اشباع بازار نفت دامن می‌زند
 
قیمت نفت خام سنگین ایران که بخش عظیمی از سبد صادراتی این کشور را تشکیل می‌دهد در ماه ژوئن نسبت به ماه مه حدود ۹ درصد (معادل ۴ دلار و ۳۸ سنت به ازای هر بشکه) کاهش یافته است.
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲۲ تير ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۵۱
آخرین گزارش اوپک نشان می‌دهد که تولید نفت اعضای این سازمان در ماه گذشته میلادی ۳۹۳ هزار بشکه در روز افزایش یافته و به بالاترین میزان در سال ۲۰۱۷ رسیده است.
به گزارش نکونیوز، آخرین گزارش ماهیانه اوپک حاکی از افزایش قابل توجه تولید نفت این سازمان در ماه ژوئن است. تولید نفت لیبی و نیجریه یعنی دو کشور معاف از توافق نفتی و طرح کاهش تولید نفت، بیشترین افزایش را در ماه گذشته تجربه کرده و عربستان نیز به اوپک گزارش داده که بیش از سهمیه مشخص شده برای این کشور، در ماه ژوئن نفت تولید کرده است.
نکات مهم گزارش اوپک بدین شرح است:
• تولید نفت اوپک در ماه ژوئن، ۳۹۳ هزار بشکه در روز افزایش یافته و به ۳۲ میلیون و ۶۱۱ هزار بشکه در روز رسیده است. تولید نفت اوپک در ماه مه ۳۲ میلیون و ۲۱۷ هزار بشکه در روز بوده است.
• طبق گزارش منابع ثانویه اوپک در ماه گذشته میلادی تولید نفت لیبی افزایش ۱۲۷ هزار بشکه‌ای در روز را تجربه کرده است. تولید نفت نیجریه نیز ۹۶.۷ هزار بشکه در روز افزایش یافته است. این دو کشور که مدت‌ها درگیر منازعات سیاسی بوده‌اند، از طرح کاهش تولید نفت معاف هستند.
• تولید نفت عربستان بنا به گزارش منابع ثانویه اوپک ۵۱.۳ هزار بشکه در روز افزایش یافته و به ۹.۹۵ میلیون بشکه در روز رسیده است. اوپک تولید نفت اعضای خود را بر اساس برآورد شش منبع ثانویه از جمله آژانس بین‌المللی انرژی، پلتس و آرگوس اعلام می‌کند. با این حال عربستان سعودی خود به اوپک به صورت مستقیم گزارش داده که تولید نفت خود را در ماه ژوئن ۱۹۰ هزار بشکه در روز افزایش داده و آن را به ۱۰ میلیون و ۷۰ هزار بشکه در روز رسانده است. سهیمه تولید نفت عربستان طبق توافق نفتی ۱۰ میلیون و ۵۸ هزار بشکه در روز بوده است و به نوعی عربستان به اوپک گفته است که برای نخستین بار در سال ۲۰۱۷ بیشتر از سهمیه تعیین‌شده نفت تولید کرده است.
• تولید نفت خام ایران بنا به اعلام منابع ثانویه اوپک در ماه ژوئن ۱۶.۷ هزار بشکه در روز افزایش یافته و به ۳ میلیون و ۷۹۰ هزار بشکه در روز رسیده است. ایران میزان نفت تولیدی خود را در گزارش مستقیم به اوپک ۳ میلیون و ۸۸۰ هزار بشکه در روز اعلام کرده است که با آمار اعلامی منابع ثانویک اوپک، تفاوت قابل توجهی دارد.
• گزارش اوپک نشان می‌دهد که قیمت نفت خام سنگین ایران که بخش عظیمی از سبد صادراتی این کشور را تشکیل می‌دهد در ماه ژوئن نسبت به ماه مه حدود ۹ درصد (معادل ۴ دلار و ۳۸ سنت به ازای هر بشکه) کاهش یافته است. قیمت نفت خام سنگین ایران از ۴۹ دلار در ماه مه به ۴۴ دلار و ۶۲ سنت در ماه گذشته میلادی رسیده است. قیمت نفت خام سنگین ایران نیز مثل سایر انواع نفت در دنیا در ماه گذشته میلادی، کاهش بسیار زیادی داشته است.
• اوپک پیش‌بینی کرده که در سال ۲۰۱۸، تولید نفت کشورهای غیرعضو اوپک مجموعاً ۱.۱۴ میلیون بشکه در روز افزایش یابد و به ۵۸.۹۶ ملیون بشکه در روز برسد. اوپک افزایش تولید نفت کشورهای غیرعضو اوپک در سال ۲۰۱۷ را ۸۰۰ هزار بشکه در روز برآورد کرده که این امر حاکی از افزایش سهم بازار غیراوپکی‌ها در سال آینده میلادی است.
• اوپک تقاضا برای نفت اعضای خود در سال آینده میلادی را مجموعاً ۳۲.۲ میلیون بشکه در روز پیش‌بینی کرده است. این بدان معناست که در سال آینده تقاضا برای نفت اوپک نسبت به سال ۲۰۱۷، حدود ۱۰۰ هزار بشکه در روز کاهش می‌یابد. در حال حاضر اوپک بیش از میزان تقاضا برای نفت این سازمان، نفت تولید می‌کند و در واقع به نوعی به اشباع بازار نفت دامن می‌زند. 

برای عضویت در کانال تلگرامی نکونیوز می‌توانید بر روی لینک زیر کلیک نمایید:
https://telegram.me/neconews
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵