کد مطلب: 33821
 
بازخوانی یک نظر در پی تاکید روحانی بر ایجاد پایانه نفتی صادراتی در جاسک
زنگنه، شش ماه پیش درباره جاسک چه نوشته بود؟
 
تاکید رییس جمهور بر تعیین جاسک به عنوان دومین مرکز صادراتی نفت ایران پس از خارک، نزدیک به شش ماه پس از دیدار او از بندر جاسک صورت گرفته؛ سفری که وزیر نفت روایت خود را از آن به نگارش درآورده است.
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۷ مرداد ۱۳۹۳ ساعت ۰۸:۰۲
تاکید رییس جمهور بر تعیین جاسک به عنوان دومین مرکز صادراتی نفت ایران پس از خارک، نزدیک به شش ماه پس از دیدار او از بندر جاسک صورت گرفته؛ سفری که وزیر نفت روایت خود را از آن به نگارش درآورده است.
به گزارش نکونیوز، دکتر حسن روحانی رئیس جمهور روز شنبه در دیدار با پژوهشگران جهاد دانشگاهی، یکی از استراتژیک ترین کارهای دولت را متنوع سازی محل صدور نفت اعلام کرد و گفت : جاسک به عنوان مرکز دوم صادرات ایران تعیین شده است. این پایانه نفتی ۲۰ میلیون بشکه‌ای در حاشیه دریای عمان با سرمایه گذاری ۲.۵ میلیارد دلاری احداث خواهد شد. اما شاید جالب باشد بدانید که نخستین بازدید روحانی از جاسک در دوران ریاست جمهوری خود چه زمانی بود و بیژن زنگنه وزیر نفت در مورد آن چه نظری داشت؟
بیژن زنگنه اوایل اسفندماه پس از بازگشت از سفر به بندرجاسک همراه با رییس جمهور، در صفحه شخصی خود در فیسبوک روایت خود را از این سفر به نگارش درآورد؛ روایتی که مطالعه مجدد آن نشان می دهد نخستین بار پیشنهاد تعیین جاسک به عنوان مرکز صادراتی نفت ایران به رییس جمهور در آن سفر توسط زنگنه مطرح شده بود و چشم انداز وزیر نفت برای جاسک در آینده چگونه است. زنگنه حدود شش ماه پیش در صفحه فیسبوک خود اینگونه نوشته است :
"صبح روز چهارشنبه ۷ اسفند ماه به همراه آقای رییس جمهور از بندرعباس به جاسک رفتیم. قبل از سفر، من ایده ای را برای توسعه جاسک به ایشان دادم که فکر می کنم در کنار پیشنهادهایی که دوستان دیگر به ایشان داده بودند و نیز بحث هایی که از قبل مطرح بود در ایشان انگیزه ای قوی ایجاد شد که از نزدیک بازدیدی از جاسک داشته
زنگنه حدود شش ماه پیش در صفحه فیسبوک خود اینگونه نوشته است : صبح روز چهارشنبه 7 اسفند ماه به همراه آقای رییس جمهور از بندرعباس به جاسک رفتیم. قبل از سفر، من ایده ای را برای توسعه جاسک به ایشان دادم
باشند و با موقعیت این منطقه راهبردی در سواحل مکران آشنا شوند. آنچه من به آقای رییس جمهور به طور خیلی خلاصه نوشته بودم بر این پایه بود که جاسک را می توان به مهم ترین کانون صنایع انرژی بر در سواحل جنوبی ایران تبدیل کرد و بر این پایه ما در دریای عمان علاوه بر چابهار و کنارک که مسیر توسعه ای خود را خواهند پیمود، صاحب یک قطب بسیار مستحکم و قوی دیگر برای استقرار جمعیت و توسعه خواهیم شد و در ادامه آورده بودم که برای تحقق چنین هدفی انجام اقداماتی مانند تامین گاز منطقه ،احداث یک بزرگراه بین بندرعباس و جاسک، احداث فرودگاه بین المللی در جاسک، ایجاد پایانه مهم نفتی برای صادرات نفت خام ایران خارج از خلیج فارس، احداث بندرگاه متناسب با حجم واردات و صادرات برآورده شده آتی برای منطقه، مطالعه برای مکان یابی و ایجاد زیرساخت های لازم برای احداث یک شهر جدید در حاشیه شهر فعلی جاسک یا توسعه سامان یافته شهر موجود برای اسکان جمعیت اضافی ، تامین دیگر نیازهای منطقه نظیر تامین آب شیرین ، برق، ساخت مسکن و در نهایت مکان یابی و طراحی منطقه صنعتی برای استقرار صنایع مختلف در آن الزامی است. بر پایه طرح پیشنهادی ، دولت فقط هزینه های مربوط احداث بندرگاه و فرودگاه بین المللی و بزرگراه بین بندرعباس و جاسک و هزینه انتقال گاز را تامین کرده و احداث زیرساخت های کلی توسعه شهری جاسک و بقیه هزینه ها با اندک مساعدت دولت به انجام خواهد رسید و پس از آن دهها میلیارد سرمایه گذاری دیگر بدون اتکای به منابع دولت توسط سرمایه گذاران داخلی و خارجی به انجام خواهد رسید . به هنگام حضور در جاسک و با توجه به حضور بسیار پر شور جوانان اعم از دختران و پسران در مراسم سخنرانی آقای رییس جمهور ، نکته ای را که در یادداشت به ایشان یادم رفته بود بنویسم به خاطرم آمد و در هواپیما در حین برگشت به آقای رییس جمهور گفتم و قرار شد به اتفاق جمعی دیگر از دوستان دنبال کنم و آن ضرورت ایجاد فوری یک مرکز آموزش فنی و حرفه ای پیش از شروع هر اقدامی دیگر در جاسک بود که این مرکز بتواند با آموزش این همه نیروی با نشاط و جوان در منطقه ، نیروی فنی و حرفه ای مورد نیاز طرح هایی را که باید در آینده در این منطقه اجرا شوند را تربیت کند و طوری نشود که طرح ها ناگزیر به استخدام نیروهای غیربومی بشوند. من به آینده این منطقه خیلی امیدوارم."
متنی که بیژن زنگنه اوایل اسفند سال گذشته درباره جاسک نوشته بسیار امیدبخش است و تاکید رییس جمهور بر تبدیل جاسک به یک پایانه صادراتی، نشاندهنده فرجام مطالعه یک پیشنهاد می تواند باشد.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵