کد مطلب: 105418
 
نتیجه انتخابات پاکستان، هند را نگران کرده است
 
برگزاری انتخابات در پاکستان که ظاهرا یکی از سیاستمداران جنجالی این کشور به نام عمران خان را به صندلی نخست وزیری این کشور نزدیک کرده باعث نگرانی رسانه های هندی شده است.
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۴ مرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۲:۰۸
برگزاری انتخابات در پاکستان که ظاهرا یکی از سیاستمداران جنجالی این کشور به نام عمران خان را به صندلی نخست وزیری این کشور نزدیک کرده باعث نگرانی رسانه های هندی شده است.

به گزارش ایرنا در روز پنجشنبه، روزنامه 'تایمز او ایندیا' در مطلبی که بازتاب زیادی در رسانه های دیگر هند داشته است، پیروزی محتمل عمران خان را خبر ناخوشایندی برای هند ارزیابی کرد.
این روزنامه نوشت: برای سال های طولانی عمران خان، بازیکن سابق کریکت و سیاستمدار کنونی با نواز شریف نخست وزیر سابق این کشور به خاطر فساد مبارزه کرده است. وی با همین شدت با شریف به خاطر هند نیز درگیر بود.
وی که در عرصه سیاست پاکستان فردی جوان محسوب می شود سیاست های نواز شریف را بشدت محکوم کرده است. وی نخست وزیر قبلی پاکستان را به محافظت از منافع هند، سخن گفتن به زبان نارندرا مودی نخست وزیر هند و همصدایی با وی به دلیل مسوول دانستن عوامل پاکستانی در حمله تروریستی به مومبای در سال 2008، متهم کرده است.
از موارد دیگر اتهامات عمران خان به شریف آن است که وی خواهان تسریع روند رسیدگی به پرونده حمله تروریستی به هند شده بود و همچنین زمانی که مودی در سال 2015 به طور ناگهانی جهت تبریک روز تولد او به لاهور سفر کرد، از نخست وزیر هند استقبال کرد.
'تایمز او ایندیا' با اشاره به جنجال های اخیر سیاسی که شریف را محاصره کرده است افزود: درست است شریف نمی تواند در انتخابات پاکستان شرکت کند اما پیروزی نامزدی از حزب سیاسی او برای هند یک گزینه بهتر خواهد بود تا اینکه حزب 'تحریک انصاف' به رهبری عمران خان در این انتخابات پیروز شود.
روزنامه مذکور در ادامه تحلیل خود ازپیامدهای پیروزی عمران خان برای هندنوشت: دلایل دیگری هم وجود دارد. انتخاب عمران خان به عنوان نخست وزیر پاکستان می تواند سبب ظهور یک ملی گرایی مذهبی در پاکستان شود بخصوص اگر توجه شود که عمران خان اخیرا در بیانیه های خود از تصویب قانون کفر و توهین به مقدسات در پاکستان حمایت کرده است. نکته مهمتر آن که عمران خان از حمایت کامل ارتش پاکستان برخوردار است.
این روزنامه با اشاره به پیشینه سیاسی و روند تفکرات این سیاستمدار خاطر نشان کرد: پیش از این عمران خان در انتخابات سال 2013 پاکستان شکست سنگینی خورد. وی در آن زمان مخالف افراط گرایی مذهبی بود اما برای پیروزی در انتخابات وی باید افکار سیاسی خود را تغییر می داد و همچنین یک موضع دوستانه تر در مقابل ارتش پاکستان اتخاذ می کرد. پس سعی کرد حمایت تندرو های پاکستانی را بدست آورد. پاکستان تاکنون شاهد سه کودتای نظامی بوده است.
'تایمز او ایندیا' ادامه داد: پیروزی عاجل عمران خان همچنین یک وضعیت برد-برد برای ارتش پاکستان نیز محسوب می شود زیرا شریف با ساختار نظامی پاکستان بخصوص حمایت آن از گروه های شبه نظامی و تروریستی در افغانستان و هند مخالفت می کرد.
بنابراین پیروزی عمران خان در انتخابات نخست وزیری پاکستان می تواند به تندروی های ضد هند در پاکستان جان تازه ای ببخشد تا آنها دوباره هند را هدف قرار دهند .
از این به بعد اگر عمران خان به کاخ نخست وزیر راه یابد، ارتش پاکستان هم با حمایت کامل وی و با آزادی بیشتری از اقدمات گروه های تروریستی مانند لشکر طیبه و جیش محمد حمایت خواهد کرد.
این روزنامه هندی افزود: حزب تحریک انصاف عمران خان از سوی مولانا فضل الرحمن خلیل مورد حمایت قرار گرفته است. این فرد بنیان گذار گروه حرکت المجاهدین است که از سوی آمریکا به دلیل نقش خود در چند حمله تروریستی به عنوان یک سازمان تروریستی شناخته شده است.
حزب تحریک انصاف همچنین از مردم خواسته است تا به حزبی که ممتاز قدری را محاکمه کرده است رای ندهند. دولت نواز شریف ممتاز قدری را به دلیل نقش وی در ترور سلمان تسریر فرماندار پنجاب اعدام کرد.
هیچ کدام از این تحولات برای هند خبر خوبی نیست.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵