کد مطلب: 76581
 
رونق تولید نفتی کاشاگان قزاقستان
 
بهره‌برداری نفت از میدان کاشاگان قزاقستان در ماه اکتبر ٢٠١٦ میلادی به ٢٠١ هزار تن رسید.
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۵ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۱۴:۳۸
بهره‌برداری نفت از میدان کاشاگان قزاقستان در ماه اکتبر ٢٠١٦ میلادی به ٢٠١ هزار تن رسید.
به گزارش خبرگزاری رویترز، مرکز تحقیق و تحلیل وزارت انرژی قزاقستان دوشنبه (٢٤ آبان) اعلام کرد: بهره‌برداری از میدان کاشاگان برای نخستین بار، در یک ماه به طور کامل ادامه یافت و ٢٠١ هزار تن نفت در ماه اکتبر سال جاری میلادی از این میدان برداشت شد.

تولید آزمایشی از میدان کاشاگان ماه سپتامبر امسال آغاز و حجم کوچکی از نفت آن ماه گذشته صادر شد، اما زمان شروع تولید تجاری مستمر از کاشاگان هنوز اعلام نشده است.

تولید نفت این میدان بر حسب روزانه در ماه اکتبر ٥٢ هزار و ٦٠٠ بشکه بوده است که مقامات قزاقستان می‌گویند این میزان باید به طور مستمر به ٧٥ هزار بشکه در روز برسد تا به سطح تولید تجاری دست یابد.

ساخت این تأسیسات فراساحلی حدود ٥٥ میلیارد دلار هزینه برای قزاقستان در برداشته است. تولید میدان کاشاگان نخست در سال ٢٠١٣ میلادی آغاز شد اما به علت مشکلات فنی در خطوط لوله، مدت کوتاهی متوقف شد.

قناعت بزومبایف، وزیر انرژی این کشور چندی پیش اعلام کرده بود که مجموع تولید نفت و گاز از چهار چاه این میدان به ٩٠ هزار بشکه معادل نفت در روز می‌رسد.

موسسه مشاوره‌ای بین‌المللی وود مکنزی پیش بینی کرده است که تولید فاز نخست میدان کاشاگان پس از تکمیل ساخت در سال ٢٠١٧ میلادی، افزایش چشمگیری داشته باشد و میانگین تولید آن سال آینده میلادی (٢٠١٧) و سال ٢٠١٨ میلادی به ترتیب به بیش از ١٥٠ هزار بشکه در روز و ٢٣٠ هزار بشکه در روز برسد.

سهامداران پروژه کاشاگان، شرکت‌های اکسون موبیل آمریکا، شل انگلیسی-هلندی، توتال فراسنه، اِنی ایتالیا، شرکت ملی نفت چین (سی ان پی سی)، اینپکس ژاپن و کازمونایگاز قزاقستان هستند.

این میدان که در سواحل دریای خزر واقع است، یکی از بزرگترین اکتشاف‌های نفتی جهان در چند دهه اخیر به شمار می‌رود.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵