داخلی اقتصاد خبر
 
کد مطلب: 90521
 
تغییر نظام آماری کشور
 
رییس مرکز آمار ایران از تغییر نظام آماری کشور خبرداد و گفت: در صورتی که جمع آوری آمار از روش سنتی به ثبتی تغییر کند، هزینه های آمارگیری 80 درصد کاهش می یابد
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۸ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۵:۲۶
رییس مرکز آمار ایران از تغییر نظام آماری کشور خبرداد و گفت: در صورتی که جمع آوری آمار از روش سنتی به ثبتی تغییر کند، هزینه های آمارگیری 80 درصد کاهش می یابد.

به گزارش ایرنا «امید علی پارسا» روز چهارشنبه در نشست خبری که در مرکز آمار ایران برگزار شد گفت:برخی از کشورها 18 سال است که این روش را در پیش گرفته اند و با هزینه پایین به آمارهای دقیق دست پیدا می کند.
وی گفت: برای اینکه ایران بتواند نظام جمع آوری آمار را از روش سنتی به روش ثبتی مبنا مبنا تغییردهد باید ساختارهای قانونی و مقررات تغییر یابد که در چهار ماه آینده تلاش می شود که این تغییرات انجام شود.
پارسا بیان داشت: برای اطلاعات آماری باید سه اطلاعات pinو bin و lin جمع آوری شود.
یادآور می شود pin مخفف personality identification noumber است و L در واقع مخفف location و b مخفف buisines است.بعبارتی باید محل زندگی ،اطلاعات شخصی و کسب و کار هر فرد مشخص شود.
رییس مرکز آمار ایران گفت: به طور تقریب محل اقامت هر فرد با کد پستی مشخص است و وزارت اقتصاد می تواند شناسه فعالیت هر فرد را مشخص کند.
وی افزود: دستگاه هایی که در وهله نخست می توانند به آمارهای ثبتی مبنا کمک کنند را ثبت احوال،پست،وزارت اقتصاد و مرکز آمار ایران هستند.
پارسا گفت: همه دستگاه ها باید خود را برای جمع آوری آمارهای ثبتی مبنا آماده کنند.
وی اظهارداشت: دستگاه ها با جمع اوری اطلاعات این آمارها را به سوی مرکز آمار ایران سوق می دهند که تبدیل به ریز داده ها خواهد شد.
رییس مرکز آمار گفت: ظرف چهار ماه آینده باید قوانین و مقررات را به سوی آمارگیری ثبتی مبنا تغییر دهیم و این مهم مستلزم تغییر قانون است.
پارسا تصریح کرد: با تلاش هایی که انجام می دهیم به دنبال آن هستیم که سال های آتی سرشماری انجام ندهیم.
وی با اشاره به موفقیت مرکز آمار در سرشماری ٩٥ که توانست ٤٨ درصد اطلاعات خود را از طریق اینترنتی جمع آوری کند، گفت:سرنوشت قطعی آمار در دنیا آمارهای ثبتی مبنا است که ما هم در سال های نه چندان دور به آن می رسیم.
رییس مرکز آمار ایران گفت: همه دستگاه ها مکلف هستند خود را با تغییرات یاد شده هماهنگ کنند.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵