کد مطلب: 88731
 
قرارداد جدید توتال با قطری‌ها 10 روز پس از حضور در ایران
«فلسفه توتال» و جزئیات حضور آن در صنعت نفت و گاز قطر
 
توتال فرانسه تنها دو روز پس از امضای قرارداد با ایران برای توسعه فاز ۱۱ میدان گازی پارس جنوبی، حضور خود در صنعت نفت و گاز قطر را افزایش داد. توتال تحت یک سرمایه‌گذاری مشترک با قطر پترولیوم، از دو روز دیگر (۲۳ تیر) تا ۲۵ سال آینده، توسعه میدان نفتی الشاهین قطر و تولید نفت از آن را برعهده خواهد داشت.
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۱ تير ۱۳۹۶ ساعت ۰۹:۱۷
توتال فرانسه تنها دو روز پس از امضای قرارداد با ایران برای توسعه فاز ۱۱ میدان گازی پارس جنوبی، حضور خود در صنعت نفت و گاز قطر را افزایش داد. توتال تحت یک سرمایه‌گذاری مشترک با قطر پترولیوم، از دو روز دیگر (۲۳ تیر) تا ۲۵ سال آینده، توسعه میدان نفتی الشاهین قطر و تولید نفت از آن را برعهده خواهد داشت.
به گزارش نکونیوز، طبق قرارداد جدید توسعه و تولید میدان نفتی الشاهین، توتال تا پنج سال آینده ۳.۵ میلیارد دلار در این میدان فراساحلی سرمایه‌گذاری خواهد کرد و تا ۲۵ سال آینده، طبق یک قرارداد مشارکت در تولید، سهمی ۳۰ درصدی در تولیدات این میدان خواهد داشت.
توتال و قطر پترولیوم یک شرکت مشترک به نام شرکت نفت شمال راه‌اندازی کرده‌اند که عملیات اکتشاف و توسعه این میدان را بر عهده خواهد داشت. سهم توتال از این شرکت ۳۰ درصد و سهم قطر پترولیوم ۷۰ درصد است.
میدان نفتی الشاهین در ۱۸۰ کیلیومتری شمال دوحه قرار دارد. این میدان در سال ۱۹۹۲ کشف شد و توسعه آن، از آن زمان تاکنون، یعنی به مدت ۲۵ سال برعهده شرکت نفتی مرسک دانمارک بود. اکنون توتال جای این شرکت دانمارکی را گرفته است.
این احتمال وجود دارد که در ایران توسعه لایه نفتی پارس جنوبی به شرکت مرسک دانمارک واگذار شود. شرکت ملی نفت ایران هم‌اکنون در حال مذاکره با این شرکت دانمارکی است و امکان به نتیجه رسیدن مذاکرات آن‌ها در ماه‌های آتی وجود دارد.
پاتریک پویانه، مدیرعامل توتال که در اوج بحران قطر و انزوای این کشور توسط ۴ کشور عربی به رهبری عربستان سعودی در دوحه به سر می‌برد، گفته است با سرمایه‌گذاری جدید توتال تولید نفت از این میدان تا سال‌های بسیار زیادی ۳۰۰ هزار بشکه در روز خواهد بود.
میدان الشاهین نیمی از نفت خام تولیدی در قطر را به خود اختصاص داده است.
پاتریک پویانه در دوحه نسبت به افزایش سرمایه‌گذاری در امارات متحده عربی نیز ابراز تمایل کرده است. امارات یکی از کشورهایی است که نقش زیادی در ائتلاف عربستان برای محاصره اقتصادی قطر دارد.
پاتریک پویانه پیش از سفر به قطر گفته بود که «ما در قطر، قطری، در امارات، اماراتی و در ایران، ایرانی هستیم و این فلسفه ماست».
توتال از ۱۹۳۶ تاکنون در کشوری هم‌اکنون قطر نامیده می‌شود و در آن زمان حتی استقلال خود را به دست نیاورده بود، حضور دارد.
این شرکت فرانسوی در بسیاری از تولیدات نفت و گاز قطر سهیم است و سهم آن از کل تولید نفت و گاز قطر، معادل ۱۳۴ هزار بشکه نفت در روز است.
توتال در خط لوله دلفین که گاز قطر را به امارات و سپس عمان می‌برد سهم ۲۴.۵ درصدی دارد. این شرکت همچنین در یک پالایشگاه قطر و دو مجتمع پتروشیمی این کشور سهام‌دار است.
علاوه بر این در پاکستان نیز توتال و قطر پترولیوم در حال حاضر بر یک پروژه واردات ال ان جی توسط اسلام‌آباد کار می‌کنند. پاکستان در حال حاضر قرارداد واردات ال ان جی از قطر دارد و با راه‌اندازی پروژه جدید، ال ان جی بیشتری از قطر وارد خواهد کرد.
جالب است که بدانید قطر و توتال در افریقا هم سرمایه‌گذاری مشترک دارند و قطر پترولیوم در شرکت بالادستی توتال در کنگو، سهم ۱۵ درصدی دارد.

برای عضویت در کانال تلگرامی نکونیوز می‌توانید بر روی لینک زیر کلیک نمایید:
https://telegram.me/neconews
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵