کد مطلب: 83231
 
ساعاتی پس از بهره برداری از مگاپروژه های پارس جنوبی
رییس جمهور چهار طرح جدید پتروشیمی را افتتاح کرد
 
ساعاتی پس از افتتاح مگاپروژه های پارس جنوبی شامل ۵ فاز و بهره برداری از طرح توسعه لایه نفتی پارس جنوبی، عصر امروز نوبت به پتروشیمی رسید و طبق برنامه از پیش تعیین شده، چهار طرح جدید صنعت پتروشیمی با حضور رئیس جمهوری در منطقه ویژه پارس ۲ (پارس کنگان) به طور رسمی افتتاح شد و به بهره برداری رسید.
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۷ فروردين ۱۳۹۶ ساعت ۱۹:۱۸
ساعاتی پس از افتتاح مگاپروژه های پارس جنوبی شامل ۵ فاز و بهره برداری از طرح توسعه لایه نفتی پارس جنوبی، عصر امروز نوبت به پتروشیمی رسید و طبق برنامه از پیش تعیین شده، چهار طرح جدید صنعت پتروشیمی با حضور رئیس جمهوری در منطقه ویژه پارس ۲ (پارس کنگان) به طور رسمی افتتاح شد و به بهره برداری رسید.
به گزارش نکونیوز، این چهار طرح شامل پتروشیمی تخت جمشید پارس، فاز۲ پتروشیمی کاویان، واحد منو اتیلن گلایکول (ام ای جی) پتروشیمی مروارید و پلی استایرن گروه صنعتی انتخاب است. ظرفیت این طرح های پتروشیمی سالانه یک میلیون و ۸۵۹هزار تن به ارزش افزوده یک میلیارد و ۵۲۵ میلیون دلار محصولات پتروشیمی و پلیمری است. در مراسم افتتاح این پروژه ها، بیژن زنگنه وزیر نفت و مرضیه شاهدایی معاون وزیر در امور پتروشیمی در کنار رییس جمهور حضور داشتند.

فاز دوم پتروشیمی کاویان
فاز دوم پتروشیمی کاویان، بزرگترین تولیدکننده اتیلن در منطقه خاورمیانه است. بخش خصوصی برای طرح اتیلن فاز ۲ پتروشیمی کاویان با ظرفیت تولید سالانه یک میلیون تن، ۲۰۰ میلیون یورو و ۲هزار و ۳۵۰میلیارد ریال سرمایه گذاری شده است. پتروشیمی کاویان، اتان دریافتی از پارس جنوبی را به اتیلن تبدیل کرده و به خط لوله اتیلن غرب تزریق می کند. این اتیلن از ١١ استان عبور کرده و خوراک ١٢ مجتمع پتروشیمی ساخته شده یا در حال احداث با سرمایه گذاری ٨,٥ میلیارد دلاری را تامین می کند. هر ٢ فاز پتروشیمی کاویان به صورت مشابه، ظرفیت تولید سالانه یک میلیون تن اتیلن را دارند که هر فاز برای تولید این میزان اتیلن سالانه به ١٢٥٨ هزار تن اتان نیاز دارد که این میزان را از فازهای ٤ و ٥، ٩ و ١٠، ١٥ و ١٦ و ١٧ و ١٨ پارس جنوبی دریافت می کنند. این طرح با سرمایه گذاری ارزی و ریالی به ترتیب حدود ٢٠٠ میلیون یورو و ٢٣٥٠ میلیارد ریال اجرا شده است. برآورد فروش سالانه محصولات فاز ٢ پتروشیمی کاویان حدود ٩٥٠ میلیون دلار بوده و خوراک فاز ٢ این طرح به میزان ١٣٠٠ هزار تن در سال اتان از فازهای پارس جنوبی تامین خواهد شد.
رمضان اولادی، مدیرعامل پتروشیمی کاویان چندی پیش با اشاره به این که در سال جاری به ظرفیت بیش از ٩٠ درصد دست می یابیم، گفت: پیش بینی ما بر این است که کاویان در سال ٩٧ به ١٠٠ درصد ظرفیت اسمی دست یابد. تمام مراحل ساخت این مجتمع از مهندسی، تدارکات، نصب و راه اندازی از سوی متخصصان داخلی انجام شده است. پروژه پتروشیمی کاویان سال ٨٥ آغاز شد که فاز یک این مجتمع در سال ٩١ راه اندازی و افتتاح شد و دلیل تاخیر در راه اندازی فاز ٢ این پتروشیمی، کمبود خوراک و مشکلات ناشی از تحریم‌های اعمال شده بر علیه این صنعت بود. 

واحد MEG پتروشیمی مروارید
رئیس جمهوری واحد MEG پتروشیمی مروارید را به منظور تولید انواع اتیلن گلایکول از طریق ویدئو کنفرانس افتتاح کرد. میزان سرمایه گذاری طرح اتیلن گلایکول پتروشیمی مروارید با ظرفیت ۵۵۴هزار تن، ۱۷۰میلیون یورو و هشت هزار و ۹۰۰ میلیارد ریال است. واحد MEG پتروشیمی مروارید با هدف تولید انواع اتیلن گلایکول با ظرفیت تولید سالانه ٥٠٠ هزار تن محصول طراحی و ساخته شده است. خوراک های این واحد شامل ٣٤٠ هزار تن در سال اتیلن از محل واحد الفین پتروشیمی مروارید و ٣٦٨ هزار تن در سال اکسیژن برای تولید ٥٥٤ هزار تن در سال اتیلن گلایکول هاست. این طرح با سرمایه گذاری ارزی و ریالی به ترتیب حدود ١٧٠ میلیون یورو ٨٩٠٠ میلیارد ریال اجرا شده و برآورد فروش سالانه محصولات این طرح جدید صنعت پتروشیمی حدود ٦٣٠ میلیون دلار است.
٩٠ درصد از تجهیزات ثابت واحد MEG پتروشیمی مروارید در داخل ساخته شده است. تولید در واحد MEG پتروشیمی مروارید حدود یک سال است که به صورت پایدار تداوم دارد و این واحد تاکنون ٣٠٠ میلیون دلار ارزآفرینی داشته است. محصولات تولیدی واحد MEG پتروشیمی مروارید شامل منو اتیلن گلایکول (MEG)، دی اتیلن گلایکول (DEG) و تری اتیلن گلایکول (TEG) است. 

طرح استایرن انبساطی گروه صنعتی انتخاب
طرح استایرن انبساطی گروه صنعتی انتخاب نیز با ظرفیت ۲۵۰هزار تن و سرمایه گذاری ارزی ۱۲۰میلیون یورو و ۲هزار میلیارد ریال توسط رییس جمهور به بهره برداری رسیده است. واحد پلی استایرن گروه صنعتی انتخاب با ظرفیت تولید ٢٥٠ هزار تن در سال پلی استایرن انبساطی ساخته شده که این طرح با سرمایه گذاری ارزی و ریالی به ترتیب حدود ١٢٠ میلیون دلار و ٢٠٠٠ میلیارد ریال به بهره برداری رسیده است. مهران تربیت، مدیرعامل پتروشیمی انتخاب چندی پیش با بیان این که تا خردادماه امسال به ظرفیت تولید ١٧٠ هزار تنی دست خواهیم یافت، گفته بود: تمام تلاش ما بر این است تا پایان سال این ظرفیت به ٢٥٠ هزار تن افزایش یابد. عملیات اجرایی پتروشیمی انتخاب از سال ٩٢ آغاز شد و در نهایت سال ٩٥ از سوی مهندسان داخلی و با دانش فنی نروژی و آلمانی به تولید آزمایشی و بعد به تولید انبوه رسید. برآورد فروش سالانه محصولات این مجتمع حدود ٣٨٥ میلیون دلار بوده و خوراک طرح به میزان ٢٣٥ هزار تن در سال استایرن از پتروشیمی پارس تامین می شود. 

پلی استایرن انبساطی پتروشیمی تخت جمشید پارس
هچنین طرح پلی استایرن انبساطی پتروشیمی تخت جمشید پارس با ۴۰میلیون یورو سرمایه گذاری ارزی و هزار و ۳۵۰میلیارد ریال سرمایه گذاری ریالی از سوی رئیس جمهوری با ١٠٠ درصد ظرفیت تولید مورد بهره برداری قرار گرفت. ساخت مجتمع پتروشیمی تخت جمشید پارس با هدف تولید انواع محصولات پلی استایرن به ظرفیت تولید سالانه ٦٥ هزار تن از اواخر زمستان ٩٣ آغاز شد و هم اکنون به بهره برداری رسمی رسید. محمدرضا اخوان، مدیرعامل شرکت پتروشیمیایی تخت جمشید پارس عسلویه نیز پیشتر از تولید حدود ٦٥ هزار تن پلی استایرن در این مجتمع خبر داده و گفته بود: خوشبختانه در سال نخست فعالیت این مجتمع به ظرفیت اسمی ١٠٠ درصد دست یافتیم. این طرح با سرمایه گذاری ارزی و ریالی به ترتیب حدود٤٠ میلیون یورو و ١٣٥٠ میلیارد ریال اجرایی شده و برآورد میزان فروش محصولات این طرح حدود ٨٥ میلیون دلار در سال است. در حال حاضر خوراک طرح استایرن به میزان ٥٠ هزار تن در سال از پتروشیمی پارس تامین می‌شود. در فرآیند ساخت و راه اندازی واحد پلی استایرن این مجتمع، توان و ساخت داخل بیشترین سهم را داشته است. پلی استایرن، یکی از رایج ترین رزین‌های تجاری ترموپلاستیک و آمورف با محدوده وسیعی از خواص فیزیکی و مکانیکی است که قیمت جذاب آن، نظر تولیدکنندگان گسترده ای از اقلام را به خود جلب می‌ کند. این ماده به صورت گرانول‌های استوانه‌ای شکل (یا دانه‌های کروی پلی استایرن انبساطی) تولید می‌شود.
پایان سفر روحانی به پایتخت انرژی ایران
صبح امروز هم در سفر یک روزه رئیس جمهوری به پایتخت انرژی کشور علاوه بر افتتاح چهار طرح پتروشیمی، فازهای ۱۷، ۱۸، ۱۹، ۲۰و۲۱ و طرح توسعه لایه نفتی پارس جنوبی در مجموع با ۲۰ میلیارد دلار به بهره‌برداری رسید. با افتتاح فازهای جدید پارس جنوبی، میزان برداشت گاز ایران از میدان مشترک پارس جنوبی به ۵۴۰ میلیون مترمکعب در روز رسید و با کشور قطر برابر شد. در سفر یک روزه رئیس جمهوری به عسلویه و کنگان محمد جواد ظریف وزیر امورخارجه، محمد رضا نعمت زاده وزیر صنعت، معدن و تجارت، فخرالدین دانش آشتیانی وزیر آموزش و پرورش، سورنا ستاری معاون علمی و فناوری و نهاوندیان رئیس دفتر رئیس جمهوری همراهی کردند.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵