کد مطلب: 109414
 
کاهش تقاضای نفت برای نخستین بار طی یک دهه گذشته
 
آژانس بین المللی انرژی اعلام کرد تقاضا برای نفت در سه ماهه پیش رو به علت شیوع ویروس کرونا، نخستین بار از زمان بحران مالی سال 2009 در جهان کاهش می یابد.
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۷ بهمن ۱۳۹۸ ساعت ۰۹:۵۶
به گزارش نکونیوز به نقل از خبرگزاری فارس، آژانس بین المللی انرژی اعلام کرد تقاضا برای نفت در این سه ماهه به علت شیوع ویروس کرونا، برای نخستین بار از زمان بحران مالی سال ۲۰۰۹ در جهان کاهش می یابد.
این نهاد بین المللی در گزارش ماهانه خود که نام جدید علمی برای ویروس کرونا به کار برده بود، نوشت: «نتایج شیوع ویروس Covid-۱۹ برای تقاضای نفت در جهان چشمگیر خواهد بود.»
بر اساس این گزارش، انتظار می رود تقاضا در سه ماهه نخست ۲۰۲۰ به نسبت سال گذشته ۴۳۵ هزار بشکه در روز کاهش یابد. «این نخستین کاهش سه ماهه در بیش از یک دهه گذشته خواهد بود.»
بر اساس گزارش IEA، «ما برای کل سال ۲۰۲۰، در مجموع پیش بینی رشد تقاضا در جهان را ۳۶۵ هزار بشکه تا ۸۲۵ هزار بشکه در روز کاهش داده ایم که کمترین میزان از سال ۲۰۱۱ به شمار می رود.» البته این گزارش در ادامه اضافه کرد فعالیت های اقتصادی از سه ماهه دوم به تدریج به حالت عادی باز خواهد گشت.
انتظار می رود در سه ماهه دوم، تقاضا برای نفت ۱.۲ میلیون بشکه در روز افزایش یابد و این روند در سه ماهه سوم احتمالا با انجام اقدامات محرک اقتصادی در چین، با رشد ۱.۵ میلیون بشکه در روز عادی شود.
«چین تقریبا مسئول حدود سه چهارم رشد تقاضا برای نفت در جهان در سال گذشته بوده است. پیش از شیوع این ویروس، انتظار می رفت یک سوم رشد مصرف نفت در جهان در سال ۲۰۲۰ را به خود اختصاص دهد اما اکنون ما فکر می کنیم که این رقم به کمتر از یک پنجم برسد.»
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵