کد مطلب: 99874
 
سرمایه مورد نیاز برای توسعه غرب کارون
 
تاریخ انتشار : سه شنبه ۸ اسفند ۱۳۹۶ ساعت ۱۶:۱۰
تحقق هدف تولید یک میلیون و ۲۰۰ هزار بشکه‌ای از میادین غرب کارون نیازمند حدود ۲۱ میلیارد دلار و همچنین ۵۰۰۰ میلیارد تومان سرمایه است.

به گزارش ایسنا، میزان تولید فعلی ایران از میادین غرب کارون ۳۲۰ هزار بشکه در روز است. با اقداماتی که صورت گرفته است با در سرویس قرار گرفتن پروژه یادآوران با تولید ۱۱۰ هزار بشکه در روز، آزادگان شمالی با ۷۵ هزار بشکه در روز، آزادگان جنوبی با ۱۱۰ هزار بشکه در روز و پروژه یاران جنوبی که طرح زودهنگام با ۱۰ هزار بشکه و شش حلقه چاه در سرویس قرار گرفته است در مجموع تاکنون تولیدات این چند میدان به ۳۲۰ هزار بشکه در روز رسیده و قرار است با تمهیداتی که به کار گرفته می‌شود تا پایان سال به ۳۵۰ هزار بشکه در روز برسد.

افزایش تولید از یاران جنوبی در مرز ۲۵ هزار بشکه جزو مواردی است که در سال آینده محقق خواهد شد. همچنین تولید و برداشت از میدان یاران جنوبی قرار است به صورت یکپارچه با یاران شمالی صورت بگیرد که توسط شرکت نفت و گاز پرشیا در قالب قرارداد IPC محقق خواهد شد. قرار است در برخی از واحدهای غرب کارون افزایش ظرفیت صورت بگیرد. برای مثال برداشت از میدان یادآوران از ۱۱۰ هزار بشکه به ۱۲۰ هزار بشکه خواهد رسید. آزادگان شمالی از ۷۵ هزار بشکه به ۸۰ هزار شبکه خواهد رسید. یاران شمالی که در حال حاضر روزانه ۲۰ هزار بشکه تولید دارد به ۲۵ هزار بشکه خواهد رسید و در گام بعدی با تلمبه‌های درون چاهی که سفارش خرید آن صادر شده و تا پایان امسال پنج دستگاه نصب می‌شود و سایر دستگاه‌ها در ۲۰ حلقه چاه نصب خواهد شد و ظرفیت را به ۳۰ هزار بشکه خواهد رساند. این افزایش ظرفیت‌ها بدون دستگاه‌های فرآورش محقق خواهد شد.

در این راستا، سید نورالدین شهنازی‌زاده، مدیرعامل و رئیس هیات مدیره شرکت مهندسی و توسعه نفت، به ایسنا گفت:هدف نهایی تولید از میادین غرب کارون و همچنین میادین آذر و چنگوله روزانه یک میلیون و ۲۰۰ هزار بشکه است که دست یافتن به این میزان تولید به حدود ۲۱ میلیارد دلار علاوه بر ۵۰۰۰ میلیارد تومان سرمایه نیاز دارد که تاکنون بیش از ۱۰ میلیارد دلار آن تحقق یافته است.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵