کد مطلب: 101746
 
اشتیاق برای حضور در پتروشیمی
 
صنعت پتروشیمی که حتی در دوران تحریم با آزادی بیشتری نسبت به سایر بخش های صنعت نفت به جذب سرمایه گذاری و صادرات مشغول بود، این روزها، میزبان شرکت های بین المللی و به ویژه اروپایی است تا بدور از جنجال آفرینی های ترامپ حضور خود در ایران را تقویت کنند.
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۸ ارديبهشت ۱۳۹۷ ساعت ۱۲:۳۵
صنعت پتروشیمی که حتی در دوران تحریم با آزادی بیشتری نسبت به سایر بخش های صنعت نفت به جذب سرمایه گذاری و صادرات مشغول بود، این روزها، میزبان شرکت های بین المللی و به ویژه اروپایی است تا بدور از جنجال آفرینی های ترامپ حضور خود در ایران را تقویت کنند.
به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، ایران جزو معدود کشورهایی است که همه ابزار، ظرفیت‌ها و منابع مورد نیاز برای یک صنعت پتروشیمی سودآور و فعال را در اختیار دارد و مزیت های آن قابل مقایسه با هیچ کشور دیگری نیست.
ظرفیت‌ها و جذابیت‌های سرمایه‌گذاری در صنعت پتروشیمی ایران به حدی فراوان است که گاهی از آن به عنوان بهشت آینده صنعت پتروشیمی جهان نام می‌برند.
وجود مخازن بزرگ گازی و خوراک فراوان، دسترسی به منابع آبی در سواحل جنوبی و قرار گرفتن در کنار مسیرهای حمل و نقل دریایی از جمله مزیت‌هایی است که ایران را به مکانی جذاب برای سرمایه‌گذاران صنعت پتروشیمی تبدیل می‌کند؛ مزیت هایی که می‌تواند ایران را به قطب بزرگ صنعت پتروشیمی در آینده تبدیل و سرمایه‌گذاران را به سوی خود جلب کند.
در چنین شرایطی صنعت پتروشیمی ایران، جذابیتی خاص برای شرکت های اروپایی داشته و مذاکرات فشرده ای میان نمایندگان این شرکت ها و ذینفعان صنعت پتروشیمی کشورمان انجام شده که در برخی موارد به سرمایه گذاری نیز منتهی شده است.
بازل آلمان، ایر لیکوئید فرانسه و توتال فرانسه از جمله مهم ترین شرکت های اروپایی به شمار می روند که در ماه های اخیر، تمایل خود را برای حضور در صنعت پتروشیمی ایران اعلام کرده اند.
اکنون، ظرفیت تولید 63 میلیون تنی تولید محصولات پتروشیمی در کشورمان وجود دارد که با تکمیل و راه اندازی طرح های نیمه تمام، ظرفیت تولید آنها به 120 میلیون تن افزایش پیدا خواهد کرد و همچنین با کلنگ زنی واحدهایی که طراحی آنها انجام شده است، ظرفیت تولید پتروشیمی ایران به 180 میلیون تن در سال خواهد رسید.
نمایندگان شرکت های بین المللی که برای شرکت در بیست و سومین نمایشگاه بین المللی صنعت نفت، گاز و پتروشیمی به ایران آمده اند نیز از عزم خود برای تداوم حضور در ایران و حتی گسترش فعالیت ها خبر می دهند؛ این نمایشگاه با حضور بیش از یک هزار و 600 شرکت از 38 کشور در تهران برپاست.
علاقه مندی سرمایه گذاران خارجی برای حضور در صنعت پتروشیمی ایران در حالیست که دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا با جنجال آفرینی و تهدید به خروج از برجام، در پی منصرف کردن شرکت های بین المللی از حضور در ایران است.

** مشارکت شرکت آلمانی در طرح های پتروشیمی ایران
مدیر فروش شرکت پراگناست آلمان با بیان اینکه شناخت خوبی از بازار ایران داریم، گفت: حدود 20 سال است که در صنایع پتروشیمی و پالایش ایران فعالیت داریم و سیستم های مانیتورینگ به پتروشیمی های امیرکبیر، لاله، کردستان، پالایشگاه بندرعباس و هلدینگ باختر عرضه کرده ایم.
«الکساندر هارنکمپ» ضمن اشاره به حضور این شرکت آلمانی در دیگر کشورهای منطقه مانند عمان، قطر، عربستان سعودی، امارات و بحرین، مهمترین مزین سرمایه گذاری در بازار ایران را روند رو به رشد بازار و ساخت مجتمع های جدید دانست که می تواند موقعیت های بسیاری را برای پراگناست و دیگر شرکت های خارجی فراهم کند.

**عزم شرکت های فرانسوی برای همکاری
شرکت های فرانسوی با توجه به وضعیت مطلوب صنعت پتروشیمی ایران آماده گسترش همکاری های خود با طرح ها و مجتمع های پتروشیمی هستند.
کریم دوها، مدیر کل شرکت «ژومو الکتریک» (Jeumont Electric) فرانسه در حاشیه بیست و دومین نمایشگاه بین المللی نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی تهران اظهار کرد: ژومو الکتریک یکی از شناخته شده ترین شرکت های فرانسوی با قدمتی 120 ساله در تولید موتور های ولتاژ متوسط، ولتاژ بالا و ژنراتورهای الکتریکی است.
وی با اشاره اینکه این چهارمین حضور شرکت ژومو الکتریک در این رویداد بین المللی به شمار می رود، افزود: ما نیازهای صنایع مختلفی شامل نفت، گاز، پتروشیمی و حتی صنایع فولاد را برای تجهیزات یاد شده تامین می کنیم.
دوها یادآور شد: ژومو الکتریک سابقه درخشانی در همکاری با بسیاری از شرکت های مطرح ایرانی در صنایع بالادستی و پایین دستی شامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی، شرکت مدیریت توسعه صنایع پتروشیمی، شرکت ملی مهندسی و ساختمان نفت ایران، شرکت ملی گاز، شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب، نفت و گاز پارس، و شرکت نفت فلات قاره ایران داشته است.
وی خاطر نشان کرد: قراردادهای ما به طور معمول هر دو بخش انتقال دانش فنی و ارسال تجهیزات، موتور و ژنراتورهای مورد نیاز صنایع ایران را در بر می گیرد؛ در این دوره از نمایشگاه نیز به دنبال گسترش بیش از پیش مشارکت در بخش های مختلف بازار ایران هستیم.
مدیر کل شرکت «ژومو الکتریک» خاطرنشان کرد: ما اکنون در بسیاری از کشورهای حاشیه خلیج فارس فعالیت داریم و بر این باوریم که شرکت های ایرانی در این میان از توانمندی های بالایی برخوردارند و همواره در پی دستیابی به بالاترین استانداردها هستند.

**ابراز امیدواری نروژی ها به توسعه همکاری ها در صنعت پتروشیمی ایران
لارس نوردرم سفیر نروژ در ایران نیز از آمادگی شرکت های کشورش برای حضور در صنعت پتروشیمی ایران خبر داد و با اشاره به سابقه همکاری های طولانی مدت میان دو کشور در بخش انرژی اظهار کرد: ما از سالیان دور همواره حضور فعالانه ای در صنعت نفت ایران، به ویژه بخش بالادستی، داشته ایم و تعداد زیادی از شرکت های ما از دهه های 1990 و 2000 میلادی در ایران حاضر هستند.
وی از بازگشت مجدد بسیاری از شرکت های نروژی به بازار ایران در دو سال گذشته، در پی به ثمر رسیدن برجام، ابراز خشنودی کرد و افزود: اکنون بسیاری از شرکت های نروژی در پروژه های مختلف صنایع نفت و گاز ایران فعالیت دارند.
نوردرم با اشاره به این نکته که عمده فعالیت شرکت های نروژی در ایران متمرکز بر صنایع نفت و گاز بوده است، ابراز امیدواری کرد که همکاری میان شرکت های ایرانی و نروژی علاوه بر بخش بالادستی در حوزه پایین دست و صنایع پتروشیمی نیز تقویت شود.
وی ادامه داد: اگر چه چالش هایی پیش روی صنایع نفت، گاز و پتروشیمی ایران قرار دارد؛ اما از گفت و گو با شرکت های نروژی آن ها را مصمم به ادامه فعالیت در بازار ایران و گسترش همکاری ها با طرف ایرانی یافتم و ما نیز به عنوان نماینده دولت نروژ ضمن متعهد ماندن به مفاد برجام، تمام تلاش خود را برای تقویت هر چه بیشتر همکاری و موفقیت شرکت های نروژی در ایران به کار خواهیم بست.

** حضور نمایندگان 38 کشور در تهران
بیست‌ و سومین نمایشگاه بین‎المللی صنعت نفت با حضور 1053 شرکت ایرانی و 600 شرکت خارجی از 38 کشور در تهران در حال برگزاری است.
نمایندگان 38 کشور شامل آمریکا، جمهوری آذربایجان، اتریش، اسپانیا، آلمان، امارات متحده عربی، انگلستان، ایتالیا، بلژیک، ترکیه، جمهوری چک، چین، روسیه، ژاپن، سوئد، سوئیس، فرانسه، کرواسی، کره جنوبی، لهستان، هلند، هند، فنلاند، هنگ کنگ، بحرین، قزاقستان، موناکو، کانادا، لیختن اشتاین، عمان، دانمارک، تایوان، نروژ، استرالیا، برزیل، مالزی، سنگاپور و جمهوری اسلامی ایران در این نمایشگاه شرکت می کنند.
کشورهای چین، آلمان، فرانسه، ایتالیا، اسپانیا، انگلستان، روسیه، ژاپن، کره‌جنوبی، اتریش و هلند در این نمایشگاه پاویون (غرفه ویژه و گروهی) دارند؛ این نمایشگاه از نظر وسعت و تعداد شرکت‌کنندگان، نخستین نمایشگاه در سطح خاورمیانه و پنجمین نمایشگاه در سطح دنیا به شمار می‎رود که فردا 19 اردیبهشت ماه به کار خود پایان می دهد.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵