کد مطلب: 69714
 
مقایسه قیمت پارسال و امسال نفت
 
مهر نوشت:با وجود افزایش دو برابری حجم صادرات نفت اما قیمت هر بشکه نفت صادراتی ایران امسال حدود ۲۰ دلار ارزان‌تر از سال گذشته فروخته شده است.
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۳ تير ۱۳۹۵ ساعت ۱۲:۲۹
مهر نوشت:با وجود افزایش دو برابری حجم صادرات نفت اما قیمت هر بشکه نفت صادراتی ایران امسال حدود ۲۰ دلار ارزان‌تر از سال گذشته فروخته شده است.

با گذشت حدود ۶ ماه از اجرای برجام و لغو تحریم‌ها، حجم صادرات نفت خام به بیش از دو میلیون بشکه و حجم صادرات میعانات گازی ایران به ۴۵۰ هزار بشکه در روز افزایش یافته است.

از سوی دیگر حجم تولید نفت خام ایران بر اساس اعلام رسانه های خارجی در ماه ژوئن امسال به سه میلیون و ٦٣٠ هزار بشکه در روز رسید که بالاترین حد از ماه ژوئن سال ٢٠١١ میلادی تاکنون بوده است.

همزمان با افزایش حدود دو برابری صادرات نفت خام ایران اما درآمدهای حاصل از فروش طلای سیاه به شدت افت کرده به طوری‌که ایران امسال نزدیک به ۲۰ دلار هر بشکه نفت خام را در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته ارزان‌تر روانه بازارهای جهانی کرده است.

اوپک در جدیدترین گزارش ماهانه خود اعلام کرد: متوسط قیمت نفت ایران در نیمه نخست سال جاری میلادی با کاهش ۱۹.۳۸ دلاری نسبت به مدت مشابه سال قبل به ۳۴.۷۹ دلار در هر بشکه رسید.

از سوی دیگر متوسط قیمت نفت اوپک در نیمه نخست سال جاری میلادی نسبت به مدت مشابه سال قبل ۱۸.۸۱ دلار کاهش داشته و به ۳۶.۳۱ دلار در هر بشکه رسیده است.

بر اساس این گزارش قیمت نفت ایران در ژوئن ۲۰۱۶ نسبت به ماه قبل از آن ۳.۰۱ دلار افزایش یافته و به ۴۴.۶۸ دلار در هر بشکه رسیده است. هر بشکه نفت ایران در ماه می در برابر ۴۱.۶۷ دلار معامله شده بود.

این درحالی است که متوسط قیمت نفت ایران در نیمه نخست ۲۰۱۶ با افت ۱۹.۳۸ دلاری نسبت به مدت مشابه سال قبل به ۵۴.۱۷ دلار در هر بشکه رسیده است. در نیمه نخست ۲۰۱۵ هر بشکه نفت ایران در برابر ۵۴.۱۷ دلار معامله می شد.

در همین حال نفت برنت دریای شمال در نیمه نخست سال جاری میلادی با ۱۸.۰۳ دلار کاهش قیمت در برابر ۳۹.۸۹ دلار و هر بشکه نفت سبک آمریکا با کاهش قیمت ۱۳.۷۳ دلاری در برابر ۳۹.۵۲ دلار معامله شده است.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵