کد مطلب: 70794
 
در مراسم پنجاهمین سالروز تاسیس شرکت ملی گاز چه گذشت؟
محورهای مهم 7 سخنرانی پنجاه سالگی گاز
 
مراسم پنجاهمین سالروز تاسیس شرکت ملی گاز ایران امروز (دوشنبه) با حضور رییس جمهور، وزرای نفت و صنعت، معدن و تجارت و رییس سازمان حفاظت محیط زیست برگزار شد. مراسمی که سخنرانان در آن به اهمیت گاز در چرخه انرژی و اقتصاد کشور پرداختند.
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۱ مرداد ۱۳۹۵ ساعت ۱۶:۴۳
مراسم پنجاهمین سالروز تاسیس شرکت ملی گاز ایران امروز (دوشنبه) با حضور رییس جمهور، وزرای نفت و صنعت، معدن و تجارت و رییس سازمان حفاظت محیط زیست برگزار شد. مراسمی که سخنرانان در آن به اهمیت گاز در چرخه انرژی و اقتصاد کشور پرداختند.
به گزارش نکونیوز، در این مراسم دکتر حسن روحانی رییس جمهوری گفت : همواره در طول تاریخ نفت و گاز برای مردم ایران جایگاه ویژه ای داشته و فقط اقتصادی صرف نبوده است. وی افزود : همواره نفت در چهارچوب اوپک و همچنین در سیاست خارجی کشور موثر بوده که از مقطعی گاز نیز در این تاثیرگذاری وارد شد. گاز امروز از یک دیدگاه، حایز اهمیت بیشتری است بخصوص اینکه به عنوان انرژی پاک مطرح است. سایر محورهای مهم سخنان رییس جمهور در این مراسم در قالب این عبارات بیان شد :
مساله گاز عاملی برای ارتباطات و روابط با کشورهای مختلف بویژه همسایگان است.
در دنیای امروز توسعه به انرژی اتصال دارد که در بخش انرژی، نفت و گاز نقش اساسی بازی می کنند.
انرژی و نفت و گاز با قدرت، توسعه و سیاست ارتباط نزدیک دارد.
تا چند سال قبل برای تامین گاز در زمستان نیازمند واردات گاز از کشور دوست و همسایه بودیم.
در آن زمان ها از یک ماه مانده با وزش نخستین باد زمستانی شاهد اداهای خاص و موضوعات دیگر در ارتباط با قیمت، زمان و دیگر مسایل بودیم.
اگر می گوییم انقلابی باشیم، در راس انقلابی بودن استقلال است. چراکه انقلاب یعنی دست نیاز به سوی کسی دراز نکنیم و با اراده خود و با اتکا به رای مردم تصمیم بگیریم. برای انقلابی بودن و مستقل ماندن و خود اتکایی یکی از مباحث قابل ملاحظه مسایل انرژی و نفت و گاز است.
اگر مردم زندگی خود را در تابستان در هوای خنک و در زمستان در هوای گرم ادامه می دهند همه در سایه انرژی است.
اینکه جمعیت تحت پوشش گاز در سال ۵۷ زیر یک درصد و در سال ۹۶ به ۹۵ درصد که یعنی پوشش سراسری می رسد، این کار بسیار بزرگی است.
اما وعده مهم روحانی در این سخنرانی، بهره مند ساختن جنوب شرق ایران از نعمت گاز بود که اهالی این منطقه محروم سالهاست چشم انتظار آن هستند. رییس جمهور گفت : انشاله تا پایان کار دولت استان سیستان و بلوچستان زیر پوشش گازرسانی قرار می گیرند و تا در حرکتی بزرگ مردم استان مرزنشین شرقی ما در رفاه و آسایش قرار گیرند.
بیژن زنگنه وزیر نفت نیز در این همایش با بیان این نکته که از زمانی که وارد وزارت نیرو شدم یعنی بیش از ۲۸ سال می شود که از نزدیک با شرکت ملی گاز آشنا هستم به چند محور مهم پرداخت :
بعد از شروع گازرسانی در دولت تدبیر و امید هم اکنون ۹۰درصد جمعیت شهری و روستایی کشور تحت پوشش شبکه گازرسانی هستند که تا پایان سال ۹۶ این مقدار به ۹۵ درصد می رسد که این یعنی پوشش کامل جمعیت کشور.
در ابتدای پیروزی انقلاب یعنی در سال ۵۷ میزان مصرف سالانه گاز ۲.۵ میلیارد مترمکعب بوده که این میزان در سال ۹۴ به ۱۸۰.۳ میلیارد مترمکعب رسید که پیش بینی می شود در پایان سال ۹۶ میزان مصرف سالانه به ۲۸۴ میلیارد مترمکعب برسد.
نزدیک به ۷۰ درصد سبد انرژی کشور را گاز تشکیل می دهد.
برنامه داریم فقط از فراورده های نفتی در بخش حمل و نقل استفاده شود.
تامین نیمی از گاز کشور هم اکنون از میدان بزرگ پارس جنوبی انجام می شود که در سال ۹۶ از آن عبور می کنیم.
امسال قرار است در راستای نهضت گازرسانی به روستاها ۸هزار میلیارد تومان در این بخش هزینه شود .
صادرات گاز را باید به روزانه ۲۰۰ میلیون مترمکعب برسانیم که اولویت با صادرات به کشورهای همسایه و با خط لوله است که بخشی از ان قرار است از طریق LNG صادر شود.
با اتکای صنعت گاز از اواخر دهه هشتاد نسل جدید پتروشیمی ها با خوراک گاز پدیدار شدند.
هم اکنون هیچ مشکلی بابت تامین خوراک گاز پتروشیمی ها نداریم بطوریکه در سه ماهه نخست امسال تولید پتروشیمی های گازی از ۳ میلیون ۱۹۵ هزار تن گذشته است.
ظرفیت پالایشی کشور هم اکنون جمعا ۱۶۰ میلیون مترمکعب و ظرفیت تولید ۱۴۰ میلیون مترمکعب در سال است.
محمدرضا نعمت زاده وزیر صنعت، معدن و تجارت نیز در همایش پنجاهمین سالگرد تاسیس شرکت ملی گاز ایران، به تمجید از عملکرد وزارت نفت پرداخت و گفت: هم اکنون با تلاشهای وزارت نفت در بخشهای مختلف همچون اکتشاف، حفاری، ساخت سکو و همچنین لوله گذاری در خشکی و دریا موفقیتهای بزرگی کسب کرده ایم که حتی می توانیم با کشورهای دیگر منطقه در این عرصه ها رقابت کنیم. سایر محروهای سخنان نعمت زاده در این همایش را مرور می کنیم :
اکنون بسیاری از پالایشگاههای گازی کشور از توانمندی بالایی برخوردارند بطوریکه سرویسها و تجهیزات جانبی اغلب آنها از سوی شرکتهای ایرانی انجام می شود.
صنعت گاز، صنعتی بومی در کشور است و وزارت صنعت ارتباط خوبی با وزارت نفت و شرکت ملی گاز ایران دارد اما می توانیم ارتباطهای خود را گسترش دهیم تا تجهیزات بیشتری در داخل تولید شود.
هم اکنون ٣٨ درصد گاز جهان در بخش صنعت مصرف می شود. در ایران، ٢٦ درصد گاز در بخش صنعت مصرف می شود و اعتقاد داریم باید استفاده از این انرژی خدادادی در صنعت افزایش یابد.
گاز، نعمت ارزشمندی برای مردم است اما باید در مصرف آن دقت کنیم؛ چرا که امروز هدررفت انرژی در ایران بسیار بالاست.
معصومه ابتکار رییس سازمان حفاظت محیط زیست نیز در این مراسم با بیان اینکه ایران بر روی کمربند خشکسالی قرار گرفته است، گفت: ما هر ساله شاهد افزایش یک تا یک و نیم درجه ای دما در کشور هستیم که این موضوع عوارض متعددی از جمله افزایش مصرف انرژی و همچنین افزایش پدیده گرد و غبار را در پی خواهد داشت. وی در ادامه گفت :
نقش ایران در توافق پاریس و کاهش انتشار گازهای گلخانه ای بسیار موثر و منطقی بود. ما برنامه خود را برای کاهش این گازها ارائه کردیم و مقرر شد چهار درصد به صورت غیرمشروط و هشت درصد به صورت مشروط و با رفع کامل تحریمها گازهای گلخانه ای خود را تا سال ٢٠٣٠ کاهش دهیم؛ چراکه معتقدیم این موضوع هم بر روی اصلاح الگوی مصرف انرژی و هم اقتصاد مقاومتی در کشور تاثیر زیادی دارد.
دلیلی وجود ندارد که ما خود را دارنده بزرگترین ذخایر انرژی دنیا بدانیم، اما پنج برابر کشورهای اروپایی انرژی مصرف کنیم.
استفاده از گاز طبیعی ٣٠ تا ٣٥ درصد تولید گازهای گلخانه ای را کاهش می دهد.
اقدام وزارت نفت در امضای قرارداد فروش گازهای مشعل شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب در هفته گذشته، گامی در مسیر جلوگیری از هدررفت انرژی و منافع ملی است.
محورهای مهم سخنان محمد حسین عادلی دبیرکل مجمع کشورهای صادرکننده گاز (GECF) نیز در همایش بزرگداشت پنجاهمین سالگرد تاسیس شرکت ملی گاز این موارد بود :
بازار جهانی گاز تغییرات عمده ای را داشته که مهم ترین آن تغییر محسوس قیمت است که باعث ایجاد یک نرم جدیدی شده است. بطوریکه نرم قیمت گاز در بازار آسیا از ۲۰ دلار و بازار اروپا از ۱۲ دلار الان در آسیا به ۶ دلار و در اروپا به ۴ دلار رسیده است.
دومین تغییر ظهور عرضه کنندگان جدید گاز به بازارهای جهانی است که از جمله آمریکا، استرالیا و چند کشور آفریقایی را همچون آنگولا و تانزانیا می شود نام برد.
اگر بهره وری افزایش یابد، مصرف گاز کشور ٢٠ درصد کمتر می شود و می توانیم این گاز را به صادرات اختصاص دهیم.
برخی کارشناسان معتقدند در عصر طلایی گاز قرار داریم و این سوخت، خورشیدی در حال طلوع است.
حمیدرضا عراقی مدیرعامل شرکت ملی گاز که به نوعی میزبان همایش پنجاهمین سالگرد شرکت ملی گاز ایران بود در سخنان خود به این محورها پرداخت :
ایران به تنهایی ۱۸ درصد از ذخایر کل دنیا را داراست.
در سال ۱۳۰۵ نخستین چاهی که به گاز رسید در پازنان در جنوب غربی ایران حفر شد که به جای نفت به گاز رسید که باعث تاسف در آن زمان شده و همه آن سوزانده شد.
میزان گازرسانی به نیروگاههای کشور در سال ۹۲ به میزان ۳۶ میلیارد مترمکعب در سال بود که پارسال به ۵۸ میلیارد مترمکعب رسید.
در سال گذشته گازرسانی به ۵هزار روستا همزمان شروع شد که درهمان سال ۲۸۰۰ روستا گازرسانی صورت گرفت.
شرکت ملی گاز ایران تا پیش از پایان فعالیت دولت یازدهم، گازرسانی به شهر زاهدان را به بهره برداری می رساند.
مسعود نیلی مشاور اقتصادی رئیس جمهوری ایران نیز در این همایش، ایران را سومین مصرف کننده بزرگ گاز جهان دانست و گفت: هم اکنون سهم گاز در سبد انرژی کشور ٧٠ درصد است. وی در ادامه به این مسایل نیز اشاره کرد:
در صورتی می توان شرکت ملی گاز را به بخش خصوصی واگذار کرد که مواردی همچون شرکتی سازی و تجاری سازی، تنظیم مقررات، معرفی و توسعه رقابت، آزادسازی و سپس خصوصی سازی به ترتیب رعایت شوند در غیر اینصورت خصوصی شدن شرکت ملی گاز ایران نه ممکن و نه مطلوب است و به هدف مورد نظر نیز نمی رسیم. همچنین خصوصی سازی صنعت گاز بدون تغییر ساختارها در شرکت ملی گاز ایران امکان پذیر نیست.
امروز صنعت گاز حجم بزرگی از فعالیتها را به خود اختصاص داده است از این رو باید کارایی و کارآمدی این شرکت بیش از پیش افزایش یابد.
شایان ذکر است در این مراسم، از کتاب تاریخ شفاهی گاز، تمبر و فرش دستباف یادبود پنجاهمین سالروز تاسیس شرکت ملی گاز توسط رییس جمهوری رونمایی شد.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵