کد مطلب: 35324
 
تصوری که بهتر است اصلاحش کنیم...
آیا آمریکا به خاطر نفت به خاورمیانه می آید؟
 
بازگشت آمریکا به منطقه خاورمیانه به منظور سرکوب گروه داعش، این گمانه زنی را دوباره ایجاد کرده که آمریکا چشم به نفت خاورمیانه دوخته و به همین دلیل به منطقه بازگشته است.
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۳ شهريور ۱۳۹۳ ساعت ۰۹:۲۳
بازگشت آمریکا به منطقه خاورمیانه به منظور سرکوب گروه داعش، این گمانه زنی را دوباره ایجاد کرده که آمریکا چشم به نفت خاورمیانه دوخته و به همین دلیل به منطقه بازگشته است. اما شاید بهتر است این تصور اشتباه را به فراموشی بسپاریم.
به گزارش نکونیوز، همواره حضور آمریکا در خاورمیانه موجب طرح گمانه هایی شده که حکایت از تلاش این کشور برای تسلط به منابع نفتی منطقه داشته است. اما در شرایط فعلی که منابع نفت و گاز آمریکا در حال افزایش است شاید لازم باشد این گمانه ها را که گاه از توهم توطئه نشات می گیرد اصلاح کنیم. منابع جدید نفت و گاز آمریکا روز به روز نیاز این کشور به نفت و گاز منطقه خاورمیانه را کمتر می کند و دیگر لشگرکشی نظامی به خاورمیانه برای تسلط بر منابع نفتی منطقه برای کشوری که میزان تولید و ذخایر نفت آن روز به روز در حال افزایش است و از مرز تولید ۹ میلیون بشکه در روز سپری شده توجیه منطقی چندانی ندارد و به نظر می رسد حضور آمریکا در منطقه را نه از دیدگاه نفتی بلکه از منظر سیاسی باید ارزیابی کرد. از سوی دیگر، شرکتهای آمریکایی همین حالا هم در منطقه بویژه کشور عراق حضور فعالی دارند و با توجه به برنامه های گسترده عراق برای توسعه میادین نفتی و نیاز آنها به حضور شرکتهای غربی و از جمله آمریکایی، دیگر نیازی نیست که آمریکا برای تسلط بر منابع مالی و نفتی منطقه، حضور نظامی داشته باشد چرا که همین حالا هم بر این منابع تسلط نسبی دارد. اکسون موبیل،شورون و گنل انرژِی از جمله شرکتهای آمریکایی هستند که در میادین نفتی عراق حضور دارند. شاید بتوان حمله آمریکا به عراق برای سقوط صدام حسین را در راستای حذف رهبر وقت عراق با هدف بازگشت به منطقه ارزیابی کرد اما اکنون که هم منابع نفت و گاز آمریکا به مدد کشف ذخایر جدید و همچنین ذخیره سازیهای گسترده افزایش یافته و هم شرکتهای آمریکایی در منطقه و بویژه عراق حضور فعالی دارند دیگر دلیلی ندارد فکر کنیم نفت دلیل اصلی تمایل آمریکا برای حضور مجدد در عراق است.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵